e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

 

e-Okul Projesi ile ilgili bilgiler

 

2005 yılında kurgusu yapılıp İlgi Bakanlık Makamı onayı uyarıncaçalışmalarına başlanılan e-Okul Projesi; öğrenci kayıtlarının internet ortamından alınması; velilere çocuklarıyla ilgili devam-devamsızlık, karne notları gibi verileri izleme olanağısunarken, okullarımıza da iş ve işlemlerini bürokrasiden uzak halde daha hızlı yerine getirme imkânları sağlamıştır.

Okul öncesi ve ilköğretim okullarında uygulanmasına 2007-2008 eğitim öğretim yılı başında geçilen proje ile; okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin bütüniş-işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlanılmasıyla, öğrencilerle ilgili (kimlik, adres,velî, not, puan, devam-devamsızlık, okuduğu kitap, haftalık ders programı, öğretmen, davranış puanları, duyuru, alınan belge bilgilen gibi) bütün bilgilerin fonksiyonel, anlık ve gerçek veriler olarak oluşması temin edilmiştir.

E-Okul Sistemi tüm İlköğretim okullarında standartbir yapı oluşturarak uygulamalardan kaynaklanan hataları büyük oranda ortadan kaldırmış, ders çizelgelerinin oluşturulmasından, karne ve diploma düzenlemeye kadar her alanda standart bir yapı kurulmuştur.Bu sayede yaşanan birçok sorun ortadan kalkmış, Ortaöğretime Geçiş Sistemi için altyapı da oluşmuş ve elektronik ortamın avantajları yaşanır hale gelmiştir.

 

Buna bağlı olarak, e-Okul Sisteminin ortaöğretim okullarını da kapsar hale getirilmesi çalışmalarına geçilmiş ve bu çalışmalar sonucunda uygulamaya geçilebilir duruma gelinmiştir.

E-OKUL SİSTEMİNİN

ORTAÖĞRETİM OKULLARINDAUYGULAMA ESASLARI

1. Tüm ortaöğretim okulları sisteme girmek için gerekli olan kullanıcı kodu veşifre bilgilerini, bulundukları il/ilçe millî eğitim müdürlüğündeki MEBBİS görevlilerinden alacaklardır.

2. İnternet tabanlı olan sisteme giriş adresi e-Okul dur.

3. Sistemin kullanımı ile ilgili kılavuz ve yapılması gerekli olan işlemlerle ilgilibilgiler de bu adreste yer almaktadır. Kullanımı sorunsuz gerçekleştirebilmekve oluşabilecek duraksamaları kolaylıkla aşabilmek için yayınlanacakdoküman ve duyumlar düzenli olarak takip edilecektir.

4. Okullar; kılavuzda anlatılan işlem sırasına göre sisteme girerek gereklitanımlamaları yapacaklardır.

5. İlk aşamada alan/dal, sınıf/şube bazında öğrenci bilgilerinin girilmesi vetanımlanan öğrencilerle ilgili devamsızlık bilgilerinin sistemde kayıt ve takipişlemleri gerçekleştirilecektir.

6. Resmî ve Özel tüm orta öğretim okulları sistemi kullanacaktır.

7. Sisteme kesinlikle başka sistemlerden veri aktarımı yapılmayacaktır.

8. Öğrenci karnelerinin sistemden alınmasının yakın hedeflerden birisi olduğugöz önünde bulundurulup tüm öğrenci bilgileri hassasiyetle sistemegirilecektir.

9. Sistemin kurgusu gereği başlangıçta e-Okul Sisteminin tüm bölümlerikullanıma açılmayacak, öğrenci bilgilerinin tamamlanması beklenecektir.

10. Öğrenci bilgileri giriş işlemleri -diploma notları, ilköğretim akademik başarıdurumu, yöneltme bilgileri, öğrenci dosya bilgileri vb. - ekranları sistemdehazır olduğu için hemen kullanılabilecektir.

11. Zaman içinde sistem kullanımını etkileyen durumlarda e-Okul Sistemiyleuyumlu olabilmesi için mevzuatta gerekli görülen değişiklikler yapılacaktır.

12. Sistem kullanımı için verilen kullanıcı kodu ve şifreler çok önemli olduğu İçinher kullanıcı kendisine verilen bilgilerin güvenliğini sayfada yer alan"Kullanıcı Güvenlik Açıklamaları" dokümanına göre sağlamaktan sorumluolacaktır.

13. Sistemde yapılan tüm işlemler sisteme giren kullanıcının kodu iletutulmaktadır. Bilgilerin girilmesi ve değiştirilmesinden kullanıcı sorumludur.Kullanıcı kodu kimseyle paylaşılmayacak ve aynı kodu kullanarak birden fazlakullanıcı tarafından işlem yapılmayacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için e-okul hakkındaki genelgenin tamamını okuyabilirsiniz.

E-Okul sistemine girmek için: http://e-okul.meb.gov.tr/

 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan AVEA Bilinmeyen Numaralar Sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

#1 eokul veli bilgilendirme hakkında,

e-okul veli bilgilendirme başladığından beri çok memnunuz. çocuğumuz hakkında her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. sağolsunlar bilgileri de hemen giriyorlar sisteme.. bizim zamanımızı düşünüyorum da ne kadar zormuş herşey. şimdi oturduğumuz yerden her türlü bilgiye erişebiliyoruz. e-okul bizim zamanımızda olsa herhalde ben şahsen çok azar işitirdim ailemden :) neyse ki çocuklarımın hiçbirinde böyle bir durum yok maşallah karneleri çok iyi geldi. derslerine iyi çalışıyorlar. e-okul veliler için 1 numara. aslında çocuklar da pek şilayetçi değil. sınavları açıklanır açıklanmaz sisteme giriliyor ve hafta sonu bile yazılı sonuçlarına rahatça bakabiliyorlar.


#2 bilgilendirilen veli,

e okul veli bilgilendirme servisini çok seviyorum. çocuğum artık hiçbir notunu bizden saklayamıyor. büyük oğlum ilkokul veya ortaokula giderken bu sistem yoktu ve bizden çok not sakladığı olmuştu. her zaman da e-okula gitmek mümkün olmuyordu. şimdi e-okul sistemi var ve rahatça oturduğumuz yerde sınav sonuçlarına ve öğrencilerin devamsızlık bilgilerine erişebiliyoruz. e-okul not bilgisi sistemini getiren yetkililere teşekkürü bir borç biliyorum...


#3 şeyma,

buraya öğrenci no öğrenmeye yardımcı bi bölüm koyarmısınız lütfen


#4 karne notları,

karne notları öğrenme konusunda çok güzel bir veli bilgilendirme sistemidir.


#5 serpil,

öğrenci no sunu öğrene bilmemiz içinde yardımcı olurmusunuz lütfen


#6 qözde,

yha bu ne biçim şey yha oooFFFFF hem e-okul dan ders noTLarımıza bakalım die açmışsınız fakaT açıp bakamıyoruz bu ne içim iş bu ne biçim yenileme


#7 miraç,

YA TMM İYİ GÜZEL NOTLAR İÇİNDE ŞU DEVAMSIZLIKLARINDA GÖZÜKÜCEK OLMASI HÇ İŞME GELMDİ YNİ.


#8 gamze,

yaaaaaaaaaa niye karne sonuçlarımı göremiyorum of yaaaaaaaa


#9 bibbinaz,

kardeşim karne alındıktan sonra öğrensen ne olur öğremesen ne.hiç bir işe yaramıyor. boşuna zamanımız gidiyor. bunun başında geçirdiğimizzamanla 1 cüz kuran okurduk.zaman israfı kardeşim


#10 sibel,

ben bir türlü arıyorum notumu bulamıyom*


#11 ali öztürk,

Veli bilgilendirememe sitesi olsa gerek .. siteye giremiyoruz..ne düşünebilirimki..


#12 osturyagül,

sözlerime başlamadan önce bu beyaz sayfayı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz.yalnız şikayetimiz bir rica_i lütfü ile ne olursunuz bu sayfayı kapatın.oğlumun notlarını her görüşümde tansiyonum düşüyor.biz veliler için karnede çamaşır suyu daha iyi geliyor.


#13 ekarne sorgulama esorgulamacom,

[...] e-Okul Veli Bilgilendirme Servisi, resmi ve özel ilköğretim okullarında okuyan öğrencisi bulunan veliler için hazırlanmıştır. Sisteme girildiğinde aşağıdaki bilgiler öğrenilebilir: [...]


#14 nimet abla,

üzülmeyin çocuklar karneler en kısa sürede elınıze ulaşacak siteye ise 27.02.2010 15.00 tarihinden itibaren gireceksiniz...


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

  • YurtDışı Çıkış Yasağı Sorgulama >> site biraz değişmiş. konunun ilk açıldığı zamanlarda biraz daha farklıydı. şuan tek sayfaya yönlendiriyor. o sayfa içerisinde Yurt ...
  • Emeklilik Hizmet Süresi Hesaplama >> eskiden emekli olmak çok kolaydı. zaman geçtikçe daha sonraki yıllarda daha da zorlaşacak gibi gözüküyor....
  • Aylık Maaş Tercihi >> turkiye.gov.tr sitesinden 4c bir aylık maaş tercihini değiştirdim. Ancak işlem başarılı yazmasına rağmen sistemde halen daha 3 aylı...
  • Aylık Maaş Tercihi >> Merhaba, ben 3 aylık maaşı aylığa çevirmek için türkiye.gov.tr sitesinden 4c bir aylık maaş tercihini değiştirdim. Ancak işlem başa...
  • SGK Dilekçe Sorgulama >> SGK Başkanlığına göndermiş olduğum 30 yıl üzeri hizmet ile ilgili 30.09.2015, 30.01.2017 tarihli dilekçelerimin sonuçlarından bilg...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler