SGK medula

SGK Medula ile ilgili bilgi edinmek sağlık ocaklarında çalışanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır. SGK medula ile dönem sonlandı...

SGK Medula ile ilgili bilgi edinmek sağlık ocaklarında çalışanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır. SGK medula ile dönem sonlandırma işlemi yapılabilir ve bu işlemi makalenin sonunda paylaşdığımız link sayfasına tıklamak suretiyle o dönem için olan fatura işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. SGK medula sorgulama ile yapılmış olan dönem sonlandırma işlemi bir döneme ait olan tüm işlemlerin yapılmış olması anlamına gelir. Kapatmış olduğunuz bir dönem ile Genel Sağlık Sigortası’na kayıtlı olan fatura bedeli sizin tarafınızdan geri istenebilir.

Örnek verirsek:

Başhekim olarak çalışanlar bir (1) Ocak ile Otuz Bir (31) Ocak bu döneme ait 897665 no 25.01.2007 senesi için belirlenen tarihte 1000 Liralık, 897666 no 26 Ocak 2007 senesinde 10.000 Liralık, 897667 no 31 Ocak 2007 senesinde 9000 Liralık, 897668 no 31.01.2007 1000 Liralık icmal olarak tüm faturaların bedeli olarak Genel Sağlık Sigortasından toplam 21.000 Lira olarak ödeme talep edilecek.

Dönem Sonlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Dönem kapatma işleminin nerden yapılmış olduğu hakkında alelade bilgiye sahip olmamak durumu ile karşı karşıya olanların bilmesi gerekli olan tek şey bu işlemin Genel Sağlık Sigortasına gidilerek yapılmasıdır. Sağlık görevlileri arasında bu işlemin sağlık ocaklarında yapıldığını düşünenler muhakkak ki, vardır. Bu sebep ile SGK medula işlemi internet üstünden çevrimiçi olarak yapılmamaktadır. Benzer dönem içerisinde dönem kapatması yapılamaz. Yani bir ile otuz bir Ocak arası dönem kapatması yapmak mümkün değildir. 1 Şubattan başlayarak SGK medula ile dönem kapatması yapabilirler. Aynı anda geri talep edilen tutar zamanı kapatılmış döneme ait fatura bilgisi, ödeme bilgisi ve takip bilgisi silinmez ve güncellenmez. Fatura kapatılması için ve bunun döneme dahil edilmesi için kayıt tarihi yerine fatura tarihi önem taşımaktadır. Yani eğer 31 Ocak’ta yapılması gerekli olan fatura kaydı 5 Şubat tarihinde yapılacak olursa bu zaman bu faturanın sonlandırılması Ocak devrinde olur ve fatura Ocak dönemine girerek 5 Şubat tarihini geçersiz kılar.

SGK Medula İle İlgili Yanlış Bilinenler Nelerdir?

SGK Medula ile yanlış bilinen şeylerden biri de SGK Medula dönem kapatma işleminin sağlık ocaklarında bulunabilen Hastahane Bilgi Yönetim Sisteminde yapılmasıdır. Hastahane Bilgi Yönetimi Sistemi (HBYS) radyoloji ve laboratuvarlarda gerçekleştirilmiş olan işlemlerden ameliyathane, hastanenin kendisine bağlı olarak kurulan eczane, sicil yahut insan kaynakları birimlerine varana kadar biri birinden tümüyle değişik konular için faaliyette bulunabilen yazılının birleşerek yaratmış olduğu yazılım grubudur

Üst Yazı Oluşturma Ne Anlama Gelmektedir?

Dönem kapatma zamanı Genel Sağlık Sigortası ödeme birimlerine yollanmasında bir adet evrak üst yazısı olarak sistemin kendisi aracılığıyla sunulmaktadır.  Bu evrak başhekim yahut yönetici aracılığıyla yazılmaktadır. Buna dilekçe de denir ve ödemelerin yapılmış olması için gerekir. Yazıda SGK Medula ile ilgili bilgiler istenmektedir. Ödemelerin hangi tesise hangi döneme ait olduğuna dair bilgiler sonrası ödemelerin hangi ödeme birimine yatırılacağı, ayaktan veyahut yatarak ayrıma göre bazlı fatura tutarları istenmektedir. Artı evrak referans numarası da istenmektedir.

Dilekçe/üst yazı ile ilgili önemli noktalar şöyledir:

• Dilekçenin, Genel Sağlık Sigortası birimlerine teslim edilmesi zamanı evrak kayıt servisinin vermiş olduğu evrak numarası, geri ödeme yapılmış olması zamanı gereken olabilecektir.

• Üst yazıda sağlık tesisinin fatura evrakını teslim ettiği Genel sağlık sigortası birimi belirtilerek, sağlık tesisleri yönlendirilmektedir. Aynı anda branş bazında yapılacak olan geri ödeme ve toplam fatura tutarı yazılmaktadır.

• SGK Medula ile Genel sağlık sigortası Ödeme Biriminin kaydetmiş olduğu dilekçenin dönem kapatılmasını iptal etme durumunun imkansız olması ile beraber eğer insan dönem kapatılmasını durdurmak isterse bu zaman Genel sağlık sigortası birimine müracaatta bulunarak yapılmış olan kaydı sildirmesi gerekir.

NOT: SGK Medula ile dönem sonlandırma yapmak isteyen başhekim veya yöneticilerin, 2006 yılı itibarıyla vatandaşların GSS kapsamına geçtiğini göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yabancı kimlik no bulma adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar