İETT Oraya Nasıl Giderim? Nereden Gidilir

İstanbul içerisinde bir noktadan başka bir noktaya nasıl giderim? hangi otobüs hattını veya metrobüs hattını veya tramvay hattını kullanmak gerekir? diye soruyorsanız, bu makale tam size göre...

İETT ile Nereden Nereye Giderim?, Oraya Nasıl Gidilir?

İETT'nin vermiş olduğu bu hizmetle birlikte, istanbul içerisinde bir yerden bir yere seyahat etmek çok daha kolay hale gelmiştir. Bir İBB (İstanbul BüyükŞehir Belediyesi) hizmeti olan Yolculuk Planlama Sistemi, için teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak kusursuz bir sorgulama hizmeti vermeyi amaçlamıştır.

Sizlere aşağıda tanıtımını yaptığımız iett Oraya Nasıl Giderim adlı yolculuk planlama sistemi sayfası toplam dört bölümden oluşmaktadır.

1] Otobüs Hatlarında Arama

Bu bölümde aşağıdaki şekilde 1 adet iett otobüs hatları listesi, bir adet giriş satırı ve dört adet buton bulunmaktadır. Bu bölümde liste içerisinden seçeceğiniz bir iett otobüs durağı hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Satıra gireceğiniz herhangi bir kelime ile ilgili otobüs hattının nerelere uğrayacağı ve girdiğiniz kelimedeki duraktan geçip geçmeyeceğini öğrenebilirsiniz. Bunun için satıra aramak istediğiniz kelimeyi girip BUL düğmesine tıklayınız. Ayrıca yine seçeceğiniz Otobüs hattı ile ilgili iett otobüs hareket saatlerini, iş günlerinde ve tatil günlerindeki iett otobüs kalkış saatlerini öğrenebilirsiniz. Gün içerisindeki bütün kalkış saatleri liste halinde size sunulacaktır. Ayrıca aynı bölümdeki detay butonunu kullanarak seçtiğiniz otobüs durağı veya hattı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Bu bilgide otobüsün o duraktan kalkış yaptıktan sonra hangi duraklara uğrayacağı ve yeniden bu durağa gelene kadar toplam kaç durak geçeceği liste halinde sıralı olarak verilir. Aynı bölümdeki Harita butonunu da kullanarak durağın pozisyonunu haritadan da bulabilirsiniz.

2] Durak Arama

İsmini bildiğiniz bir İETT durağı hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu bölümü kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey ilgili bölümde bulunan satıra bildiğiniz durak ismini girmek ve BUL butonuna basmak.

3] Adres Arama

Bu bölümde bulmak istediğiniz adresi dilerseniz ayrıntısı ile dilerseniz ayrıntısına girmeden haritadan bulabilmeniz mümkündür. Örneği sadece taksim yazarsanız, size taksimi gösterir. Taksim İstiklal Caddesi yazarsanız taksimdeki İstiklal caddesini gösterecektir. Böylelikle yapacağınız adres sorgulama ile girdiğiniz adresin haritadaki görünümünü bulmuş olacaksınız.

4] Oraya Nasıl Giderim?

Oraya Nasıl Giderim Sorgulaması ise bu sayfanın en kullanışlı ve en çok rağbet gören bölümlerinden biridir. Burada istanbul içerisindeki bir noktadan başka bir noktaya sadece İETT'yi kullanarak nasıl gideceğinizi gösteren bir yol düzenleyici sistem bulunur. Örneğin Taksim den Kadıköy'e gitmeyi düşünüyorsunuz. Nereden? kısmına Taksim yazmaya başladığınız anda taksimdeki duraklar listelenmeye başlanacaktır. O an hangi duraktan hareket etmeyi düşünüyorsanız o durağı seçin.

Daha sonra Nereye? kısmında gideceğiniz yerin ismini yazıyorsunuz. Örneğimizde Kadıköy dedik. Biz daha Kadıköy yazmaya başlarken Kadıköydeki durakların neler olduğunu göreceksiniz. Burada da uygun durak ismini seçerek BUL butonuna basabilirsiniz. Gün veya Saat bilgilerini girmeniz zorunlu değildir. Bunları girmek istiyorsanız yine de girebilirsiniz. Karşınıza muhteşem bir algoritma ile hazırlanmış muhteşem sonuçlar çıkacaktır. Bulunduğunuz yer ile gitmek istediğiniz yer arasındaki kullanacağınız güzergahlar ve bu güzergahlarda harcamanız gereken bilet sayıları ve gideceğiniz yere kadar harcayacağınız zaman hesaplanacak ve önünüze sunulacaktır.

Bu bilgiler hakkında da yine İETT orta sayfasındaki DETAY kısmından bilgi alabilirsiniz. Hat detaylarında Otobüsün Gidiş Yönü, Dönüş Yönü, Durak Adı ve Bulunduğu ilçe gibi detaylara erişebilirsiniz.

İETT için Otobüs Hatları Sorgulama veya Otobüs Kalkış Saatleri Sorgulaması yapmak için:

İETT ORAYA NASIL GİDERİM UYGULAMASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan AçıkÖğretim Fakültesi Sorgulamaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 iett,

iett'nin muhteşem uygulaması. normalde her birilerine sormak zorunda kalırız. şuraya nasıl gideriz diye. fakat şimdi istanbulun neresine gitmek istiyorsanız sadece bulunduğunuz yeri ve gitmek istediğiniz yeri girmeniz yeterli. İnsan gerçekten şaşırıyor. Resmen düşünen bir robot gibi. Aynı zamanda gideceğiniz güzergahlar, otobüs durakları ve bütün iett hatları hakkında ayrıntılı harita bilgisi ve görüntüsü de alabiliyorsunuz. askerlik şubeme nasıl gideceğimi öğrendim. ayrıca gideceğim yeri haritadan gördüm. etrafında neler var neler yok baktım. olur da bulamazsam diye iyice kontrol ettim. artık o yeri bulamamam imkansız :)

Teşekkürler İBB, Teşekkürler İETT!

bu arada Teşekkürler e-Sorgulama.com ;)


#2 mustafa,

kavacıktan büyük bakkal köye nasıl giderim yardımcı olurmusunuz hat numarasıyla verirseniz şimdiden tşk ederim.....!


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar