SGK online tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumu insanlar için onların yaşamı boyunca ve yaşamından sonra da hizmet göstermekte olup, sağlık ve sosyal güvence ...

Sosyal Güvenlik Kurumu insanlar için onların yaşamı boyunca ve yaşamından sonra da hizmet göstermekte olup, sağlık ve sosyal güvence hizmetlerini vatandaşlara sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 senesinde kurularak Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumlarını kendinde toplayan bir SGK çatısı oluşturarak devlet aracılığıyla vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. Buna ek olarak SGK çevrimiçi tahsilat işlemi de bu kurumun vermiş olduğu hizmettir. SGK çevrimiçi tahsilat işlemi ile internet ile çevrimiçi ödeme prosedürünü daha kolay bir biçimde yapabilme imkanına sahipsiniz. Bunu yapmak için bazı bankalar aracılığıyla yapılmış olan protokoller baş tuttu. Bunun üstüne devlet vatandaşlardan prim borcu tahsilatını bankalar ile SGK çevrimiçi tahsilat ile alabilecektir. SGK çevrimiçi tahsilat işleminin nasıl yapılmasını anlatmakta esas hedef vatandaşların sorularına cevap bulmak ve onların işlerini daha da kolaylaştırmaktır.

 

SGK Online Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

 

 

SGK çevrimiçi tahsilat işlemi internet üstünden yapılan Sosyal Sigortalar Kurumu uygulamasıdır. SGK çevrimiçi tahsilat işlemini 4A, 4B ve 4C kurumlarına bağlı olan tüm kişiler e-devlet şifresine sahip olmakla yapabilirler. Bunu yapmak için ilk yapılması gerekli olan iş e-Devlet şifresine sahip olmaktır. Bunu yapmak için her vatandaş yaşadığı yerdeki merkez PTT şubesine gittikçe nüfus belgesini sunmakla kendilerinden istenen ücreti ödemelidir. İnsanlar PTT şubesine gittikçe üstünde T.C. kimlik numarası yazılan nüfus belgesini sunmakla ve T.C. kimlik numarasının sisteme okutulmasıyla e-Devlet başvurusu yapabilirler. İlk defa şifre edinen kişiler 2 TL, bir kaç defa e-Devlet şifresi edinen insanlar ise 4 TL gibi bir tutarı ödemek suretiyle çabucak şifrelerini edinebilirler. SGK online tahsilat işlemini yapmak için gerekli olan e-Devlet şifresi ile kimseler e-Devlet kapısından yapılmış olan gerekli olan başka işlemleri de gerçekleştirme imkanına sahipler. E-Devlet şifresine sahip olmak isteyen lakin Türkiye’de ikamet etmediği için aynı zamanda hem T.C. aynı zamanda yurt dışı vatandaşı olan ve mavi karta sahip olan insanlar yurt dışında bulunabilen müşavirlik ve büyük elçiliğimize başvuru yaparak bir fiyat ödemeden şifreye sahip olabilirler. Aynı anda elektronik imzaya sahip olanlar e-Devlet sistemi üstünden kendileri bir sayfa oluşturabilirler.

 

SGK Online Tahsilat İçin Hizmet Veren Bankalar Hangileridir?

 

Bankaların bazıları protokol yaparak devlete prim borcu bulunabilen vatandaşların ödeme işlemlerini hayli kolaylaştırmıştır. Bundan böyle insanlar bu bankalara gittikçe tahsilat işlemlerini yapabilir ve SGK kurumuna yüz tutmadan işlemlerini kısa zaman içinde gerçekleştirme imkanına sahipler. SGK çevrimiçi tahsilat işlemi  yapma hizmeti veren bankaların sayısı 13’tür ve bu bankalar aşağı bölümde sıralandığı gibidir.

Akbank bankası

Bank Asya

Albaraka Bankası

Halkbank

Deniz Bankası

Finansbank İş Bankası

Garanti Bankası

HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation)

TTKB Bankası (Türk Tarih Kurumu Iş Bankası)

İş Bankası

Ziraat Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Vakıfbank

 

E-Devlet Üzerinden SGK Online Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

 

E-Devlet üstünden yapılmış olan SGK online tahsilat işlemini makalemizin son kısmında paylaştığımız linke basarak başlatabilirsiniz. Bağlantıya basarak e-Devlet kapısı üstündeki aşağı kısımda görsel olarak verdiğimiz sayfaya ulaşacaksınız. Bu sayfaya geçiş yapmanız sonrasında sisteme giriş yaparak kimliğinizi doğrulamanız gerekecek.

sgk çevrimiçi tahsilat e-sorgulama.com

Kimliğinizi doğrulamak için tuşa tıklattığınız zaman başka bir sayfaya geçiş yaparak bu sayfada SGK çevrimiçi tahsilat işleminizi devam ettirebilirsiniz. Yeni sayfa aşağıda bulunan resimde gördüğünüz gibidir. Açılan bu sayfada ilgili alanı T.C. kimlik no nuzu ve PTT şubesine yaptığınız başvuru sonucu aldığınız e-Devlet şifresini yazınız. Birden çok kez başvuru yaparak sahip olduğunuz e-Devlet şifresinden nihayetinde edindiğiniz şifreyi yazınız. Yazdıktan sonra eksik bırakmadan ve gerçek bilgiler verdiğinizden emin olunuz. Nihayetinde sisteme giriş yaparak SGK çevrimiçi tahsilat işlemini yapmış olacaksınız.

sgk çevrimiçi tahsilat e-sorgulama.com

SGK Online Tahsilat İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Emeklilik için yaş bekleyenler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar