SGK hitap

Sosyal Güvenlik Kurumu kısa adı ile SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile kurulmuştur. Kurumun ...

Sosyal Güvenlik Kurumu kısa adı ile SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile kurulmuştur. Kurumun kuruluş aşmasında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumları devredilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Kurum insanlara emeklilik, emekli ikramiyesi, sağlık vb. konularda bir çok hizmet sunmaktadır. Sunduğu bu hizmetlerin daha kolay ve çabuk bir biçimde gerçekleşebilmesi için devamlı olarak kendini geliştirip yenilemektedir.

Son günlerde gerçekleşen ve gerçekleşmeye devam eden teknolojik gelişmeler hayatımızı hayli kolaylaştırmaktadır.Bilgi paylaşımı, bilgiye ulaşım,alışveriş,ulaşım gibi bir çok konuda teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerden yararlanmaktayız. Tüm bu teknolojik gelişmeler Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde verilen hizmetleri de pozitif olarak etkilemektedir. Eskiden devlet dairelerinde saatler süresince sıra bekleyerek yaptığımız işlemleri bundan böyle internet teknolojilerindeki gelişmelerle evimizden çok kısa zaman içinde yapabiliyoruz. Yani zaman tasarrufu konusunda da teknolojik gelişmelerden pozitif anlamda yararlanmaktayız.

Sosyal Güvenlik Kurumu sağladığı hizmetlerin daha çabucak ve akıcı bir biçimde insanlara ulaşması amacı ile bir çok sistem ve uygulama geliştirmektedir. Bunlardan birisi de SGK Hitap‘tır. Hitap hasebiyle insanlar bir çok işlemini rahat bir biçimde takip edebilmektedir.

SGK Hitap Nedir?

 

SGK Hitap yani Hizmet Takip Programı Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla geliştirilmiş olan çevrimiçi bir sistemdir. Sigortalı kimselerin tüm hizmet bilgilerinin ve bu bilgilerle oluşacak değişikliklerin güncel olarak Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanan ve uygulamaya konulan programa internet üstünden aktarma işlemidir. Bu sisteme gerek duyulmasının nedeni işlerin daha stabil ve daha kısa süre içinde gerçekleşmesini sağlamaktır.

Daha önceleri devlet memurlarının çalışma hayatları süresince vermiş oldukları hizmetler kendi kurumlarınca tutulmaktaydı. Bu yüzden gerek emeklilik talebinde bulunurlarken gerekse memurluk görevlerini sona erdirerek başka statülerdeki işlerde çalışmaya başlarken  emeklilik işlemleri ve hizmet birleştirmesi için gereken belge ve bilgiler en son çalışmış oldukları kurumlardan istenmekteydi bu süreçteki yazışmaların posta yoluyla yapılmış olması işlemlerin geç gerçekleşmesine, zaman ve iş gücü kaybına dolaylı olarak mağduriyetlere neden olmaktaydı.

Bu olumsuzlukları sona erdirmek ve işlemleri daha hızlı biçimde gerçekleştirebilmek amacı ile, zamanımızda ve gelecek zamanlarda kullanmaya münasip web tabanlı bir sistem geliştirilmiştir.Bu sistem sayesinde devlet memurlarının bütün bilgilerinin saklanması, elektronik ortamda izlenerek gereksiz yazışmaların ve zaman kaybının önüne geçilmesi ve emekli aylığı bağlama sürecindeki geçen zamanın en aza indirilmesi amaçlı ”SGK Hitap” Hizmet Takip Programı geliştirilmiştir. SGK Hizmet takip Programına kadrolu olarak görev yapan devlet memurlarının yani 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun A fıkrasındaki insanların bilgileri sisteme aktarılacaktır. A fıkrasındaki devlet memurlarının bilgileri sisteme aktarılırken B, C, D fıkraları çerçevesinde çalışmakta olan personeller için bu hal sözü edilen değildir. A fıkrası çerçevesinde çalışmakta olan personelin hizmet başlangıcından başlayarak tüm hizmet bilgileri öğrenim durumu,askerlik,diğer sigortalılık vakti vb. tüm bilgiler sisteme aktarılacaktır.

SGK Hitap Sistemine Nasıl Giriş Yapabilirim?

SGK Hitap sistemine ulaşım SGK bağlantılarıyla sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hitap sistemine ulaşabilmek için öncelikle makalemizin sonunda verdiğimiz SGK hitap linkine tıklatmanız gerekir. Açılan pencerede gereken yerlere kullanıcı adınızı ve parolanızı yazdıktan sonra giriş düğmesine tıklatarak giriş yapabilme imkanına sahipsiniz.

sgk hitap e-sorgulama.com

SGK Hitap sistemine girebilmek için gereken olan kullanıcı adı ve şifre kamu idarelerine daha önce gönderilmiş olan 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi sigortalı insanların sigortalı işe başlama ve işten ayrılış bildirgelerinin e-sigorta yoluyla düzenlenmesi amacı ile verilmiş olan 3 nolu kullanıcı adı ve şifresidir. Kullanıcı adı ve şifresi olmayan insanların öncelikle SGK Hitap kullanıcı adı ve şifresini edinmeleri gerekir.

SGK Hitap Sistemine Ulaşmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Emeklilik hizmet dökümü adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar