Ölüm yardımını kimler alır?

Ölüm yardımını kimler alır sorusunu merak ediyorsanız ve cevabını öğrenmek istiyor iseniz aşağı bölümdeki yazımızı okumak suretiyle b...

Ölüm yardımını kimler alır sorusunu merak ediyorsanız ve cevabını öğrenmek istiyor iseniz aşağı bölümdeki yazımızı okumak suretiyle bilgilenebilirsiniz. Bu makalemizde sizler için ölüm yardımını kimler alır sorusunun cevabını merak edenler için ölüm yardımı konusunu her yönüyle anlamış olacaksınız. Ölüm yardımı çocuğu yahut eşlerinin ölümü halinde memura, memurun ölümü halinde eş ve çocuklarına ya da memurun ölmeden önce belirttiği kişiye yapılmış olan yardımdır.

Ölüm Yardımını Kimler Alır?

Çocuk yahut eşin ölümü halinde devlet memuruna maksimum devlet memuru maaşı kadar ölüm yardımı yapılabilir. Eşinin devlet memuru olmaması gerekir. Çocuk ölümü halinde çocuğun üvey veya öz olmasına bakılmamaktadır.

Memurun ölümü halinde eğer memur sağlıklı olduğu zamanda birisini bildirmişse ölüm yardımı o kişiye verilir. Bildirmemişse eşine ve çocuklarına, yoksa anne ve babasına, eğer anne ve babası da hayatta değilse kardeşlerine ölüm yardımı yapılabilir.

Ölü olarak doğan çocuklar içinse eğer 180-300 günlük aralığındaysa ölüm yardımı ödenebilmektedir.

Sözleşmeli olarak görev yapan personel için ölüm yardımı azami memur maaşı olarak hesaplanmaz. İlgili kimselerin temel ücretleri esas alınmak suretiyle ölüm yardımı yapılabilir.

Memurun ölümü halinde memurun sağlığında bildiği şahsın kim olduğu bir önem taşımamaktadır.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan BağKur Sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar