Memur cenaze izni

Türkiyede kamu alanında çalışan çok devlet memuru bulunmakta ve bu bireyler memur olabilmek için bazı sınavlara girmek zorundadır. Ka...

Türkiyede kamu alanında çalışan çok devlet memuru bulunmakta ve bu bireyler memur olabilmek için bazı sınavlara girmek zorundadır. Kamu Personeli Seçme Sınavının nihayetinde tercih sistemi açılır ve memur adayları tercih yaparlar. Devamında ise atamalar nihayetinde devlet memuru olma serüvenleri başlar. Devlet, memur çalışanlara belli izinler sunmaktadır. Cenaze izni de bunlardan birisidir. Biz de bu makalemizde memur cenaze izni konusunu ele alacağız.

Devlet memurları ile ilgili bilinmesi gerekenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda geniş olarak yer alır. Devlet memurlar bu kanuna bakarak izinler ve diğer konular ile ilgili bilgi alabilirler. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre memur cenaze izni memur olarak çalışanların birinci derece yakınındakileri olduğunda verilir. Belirtilene göre memur olarak çalışanların birinci derece yakınlarının listesi şu şekildedir:

Memurun eşi.

Memurun babası.

Memurun annesi.

Memurun çocuğu.

Memurun kardeşi.

Birinci derece yakın kapsamına bu kimseler girmektedir. Bu kimselerden birisi ölüm ettiği halde, memur cenaze izni 7 gün olarak belirlenmiştir. Bu 7 günlük mazeret izni 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu kanunda çerçevesinde devlet memurlarına daha çokca hak tanınmıştır. Bu haklar vesilesiyle devlet memurları bir olay nihayetinde işine daha iyi konsantre olabilir ve ihtiyacı olduğunda izinleri de kullanabilir.

 

Memur cenaze izni kapsamı bu şekildedir. Doğal afet gibi hallerde da memur çalışanlara mazeret izinleri verilir ve bundan dolayı memur olarak çalışanların işe daha kolay konsantre olabildikleri gözlemlenmiştir.

Öğretmenlerin Cenaze İzni

Bilindiği gibi öğretmenler de devlet memuru sayılmakta ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalışmaktadır. Bu kanuna ilaveten Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzni Yönergesi de yayınlamıştır. Öğretmenlerin izinleri hakkında bilinmesi gerekenler bu yönergede yer alır. Memur cenaze izni çerçevesinde öğretmenlerin de birinci derece yakınındakileri ölüm ettiğinde cenaze izinleri 7 gün olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin birinci dereceden yakınındakileri devlet memurları ile aynıdır. Yani öğretmenin eşi, çocuğu, annesi, babası veya kardeşi ölüm ettiği halde 7 günlük memur cenaze izninden faydalanabilir.

Memur cenaze izni bu şekildedir. Ama bu kapsama sözleşmeli olarak çalışan kimseleri de alabiliriz. Devlet memurluğundaki bazı kadrolar sözleşmeli olarak çalıştırılmaktadır ve bu çerçevede çalışan kimselerle sözleşme imzalanır. Sözleşmeli çalışan kimselerin de izin hakları bulunur ama bu kadrolu devlet memurlarına göre daha az olabilir. Belirlenene göre, sözleşmeli çalışan memur olarak çalışanların cenaze izni 3 gündür. Birinci derece yakınındakileri ölüm ettiğinde ölüm iznini 3 gün olarak kullanırlar.

Devlet aracılığıyla verilmiş olan izin hakları dağılımlı olarak kullanılabilmektedir. Eğer devlet memurunun bütün senelik izinleri bitmişse ve tekrar açılmasını bekliyorsa; yine de ölüm veyahut doğum izinlerini kullanabilir. Senelik izninin bitmesi bu izinlerin kullanımını etkilemez. Bu da Devlet Memurları Kanunu vesilesiyle memur çalışanlara verilen haklardan bir tanesidir.

Doğum İzni ve Babalık İzni

Devlet memurlarına cenaze izninin yanında daha çok izin hakkı verilir. Bunlardan birisi de babalık iznidir. Doğum iznini de bu çerçevede verebiliriz. Eğer erkek memurun çocuğu dünyaya gelmişse bu memur babalık izni kullanabilir. Kadın memur çocuk dünyaya getirmişse bu memur da doğum izni kullanır. Devlet bu mevzularda çok çabukluk sağlar.

Babalık ve doğum izni ile ilgili bilgiler yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alır. Babalık izni 657 sayılı yasanın 140. maddesinde yer alır. Buna göre çocuğu olan erkek memurlar isterlerse 10 günlük babalık izni kullanabilirler. Doğum izni ise bundan daha çoktur. Doğum yapan memur anneye, doğumdan önce 8 haftalık ve doğumdan sonra da 8 haftalık olmak üzere 16 haftalık bir doğum izni verilir.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ssk kademeli emeklilik adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar