Engelli plaka

Türkiyede engelliler hayli sıkıntı çekmektedir. Engelliler için yapılmış olan asansörler, engelliler için kaldırımlara koyulan taşlar...

Türkiyede engelliler hayli sıkıntı çekmektedir. Engelliler için yapılmış olan asansörler, engelliler için kaldırımlara koyulan taşlar ne yazık ki diğer insanlar tarafından işgal edilir. Ve bu nedenden ötürü birçok kez engelliler zor halde kalır. Bu halin ortadan kaldırılması için devlet her ne kadar yeni uygulamalar getirse de bu kimi kez engellilerin toplumdan değişik olarak algılanmasına da neden olabilir. Engelliler zaten diğer insanlardan farksız olduklarını kanıtlamaya çalışırken bu yeni uygulamaların da onları daha değişik kılması işlerini bir hayli zorlaştırmaktadır. Hassaten trafikte bu hal hayli nettir. Engelliler kendilerinin teşhir edilmedikleri zaman daha rahat davranabiliyorlar. Ve yüzdesi çok düşük engelliler de bu halden hayli şikayetçi. Çünkü ne yazık ki engelli olmanın insanlığa ait bir hal olabildiğini öğrenemeyen ve bu bilinçte yaşamayan kimseler engellilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilmekte. Trafikte engellilere olan ehemmiyet artsın diye engelli insanların plakalarında engelli işareti bulunmaktaydı. Lakin bu hal engelliler için bazen avantaj olsa da bazen da dezavantaj olabilmekte. Güzel olmayan söylemlere maruz kalan bu engelliler teşhir edilmekten doğal olarak hoşlanmazlar. Lakin devlet olası bir engelin neden olduğu bir kazanın önüne geçebilmek adına ve engellilere de öncelik verilmesi adına bu iyi niyetli uygulamayı getirmişti. Ama dediğimiz gibi bu hal engelliler aracılığıyla pek güzel karşılanmadığı için bu konu devamlı gündeme geliyor ve ayrıca engellilerin bulunmuş olduğu sitelerde de bu konu hep oylamaya sunularak medyanın da buna dikkat göstermesi gerektiği söyleniyor. Engelliler içi ayrılan araç park yerlerinde bazen engelsiz bir plaka görebilirsiniz. Ama bu aracı kullanan kimse bir engelli olabilir ve bu aracın sahibi başka biri olabilir. Bu tarz haller aracın ve şahsın kötü davranışlara maruz kalmasına neden olmaktaydı. Bu uygulamanın kalkması için engelliler nihayet seslerini duyurmuş oldu. Bu da engelli plakasında birtakım değişikliklere yol açtı.

 

Engelli Plakası

Engellilerin kullanmış olduğu araçlara öncelik verilmesi adına bu insanların araçlarının plakasına engelli işaretinin bulunması şarttı. Tersi halinde yaşanacak sorumluluklar tümüyle kişiye ait olacaktı. Ama bu halin da engellilerin hayatlarını diğer insanlardan değişik hissetmesine yol açarak kendilerini bu toplumdan dışlanmış hissetmelerine neden oldu. Hal böyle olunca engelli insanlar için plakalarında engelli işareti bulunduran kişiler bundan böyle bu plakaları kullanmak halinde değil. Bundan böyle yeni uygulama hasebiyle engelli plakaları herkes gibi olacak ve böylece şahsın kendini bu topluma ait hissetmesine yaracaktır. Engelli plakalarında bulunabilen bu amblemin kalkmasından kimi engelli insanlar memnunken kimisi de bu amblemin kalkmasından park sıkıntısı yaşayacağını düşünerek memnun olmadılar. Bu halden memnun kalabilmeleri adına insan park sıkıntı yaşamamak istemektedir. Bu park sıkıntısını aşabilmeleri adına da engelliler engelli kartlarını araç park yerlerine bırakarak bu park yerinin kendilerine ait olduğunu gösterir. Bu kartlar vesilesiyle park problemi yaşamayan ve herkes kadar normal olduğu hissini veren devletin bu yeni uygulaması ile beraber bundan böyle engelli kişiler bu topluma daha ait hissetmektedir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Engelli dereceleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar