Plaka haciz sorgulama

Araç sahipleri çağımızda her geçen gün büyük bir artış gösterir. Dünyada olduğu gibi türkiyede de hayalindeki otomobile sahip olmak i...

Araç sahipleri çağımızda her geçen gün büyük bir artış gösterir. Dünyada olduğu gibi türkiyede de hayalindeki otomobile sahip olmak isteyen insanlar, bu hayallerine ulaşmak için gereken bütçe ayarlamalarını yaparak istedikleri, hayalini kurdukları araçları satın alırlar. Aldıkları aracı kullanırlarken insanlar bazen almış oldukları aracın gereken ödemelerini ödeyemeyebilirler. Gerek kredi ödemeleri gerekse diğer ödemelerin yapılamaması nihayetinde birey mahkemelik hallere düşebilir. Ve büyük bir istekle aldığı aracın satışını yaparak, borçlarını kapamak için bir kaynak oluşturma yoluna gidebilir. Ama ödenmemiş borçlar sebebiyle araç sahibine aracı için bir icra gelebilir. Bu noktada aracın satışı işlemlerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Aracın yeni alıcıları için sıkıntılı bir hal ortaya çıkabilir. O açıdan de bu halin takibi hayli önemlidir.

Son yıllarda gelişen teknolojik yenilikler çokca işlemin internet üstünden gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Bu işlemler önemlidir. Çünkü zamanımızda çok önemli değerlerden biri olan zamanın tasarrufunu sağlamak noktasında önemlidir. Dünyadaki ülkelerde olduğu gibi, ülkemiz de bu teknolojik yeniliklere ayak uydurmuştur. Geliştirilmiş olan interaktif uygulamalar vesilesiyle insanlar devlet kurumlarındaki işlemlerini bu kurumlara gitmeden, ayrıca evlerinden çıkmadan yapabilir hale gelmişlerdir. Çok işlem web aracılığıyla gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir. Bu işlemlerden biri de araç sorgulama işlemidir. Bireyler aldıkları aracın borçlarından ötürü icraya girmesi sonucu aracın usulsüz yollarla satışını yapmayı deneyebilirler. Bu halde da aracın alıcısı halinde olan bireyler usulsüz satıştan ötürü mağdur duruma düşürülebilir. Bu makalemizde bu halin nasıl engellenebileceği üstüne değinmeye çalışacağız. Konumuzda plaka haciz sorgulama işlemi üstünde yoğunlaşacağız.

 

Plaka Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bireyler almış oldukları aracın borçları nedeni ile icraya takılmasına neden olabilirler. Bu halde da araçlarını satarak borçlarını ödemek yoluna gidebilirler. Lakin bu hal aracın hacizli olması nedeni ile problemli bir biçimde olabilir ve alıcı mağdur olabilir. Araç sahiplerinin borçları nedeniyle konularında icra işlemi başlatılan araçlar üstünde haciz işlemi yürütülebilir. Bu noktalarda araçlarından usulsüz şekillerde elden çıkarmak isteyen bireyler olabilir. Bu hallerde aracın alımı işlemini yapan lakin noterden gereken evrakların düzenlenmemesi durumuyla karşı karşıya kalan bireyler bu halden mağdur olabilirler. Bu neden ile de çağımızda geliştirilmiş olan teknolojiler hasebiyle araç sorgulama yapılabilmektedir hale getirilmiş ve bu şekil durumların önüne geçilmeye çalışılmıştır.

E-Devlet ismiyle anılan ve çokca devlet kurumunu içinde barındıran sistem hasebiyle bu haller sorgulanarak engellenmeye çalışılır. Plaka haciz sorgulama işlemi yapılarak araç hakkındaki bilgilere erişilebilir.

E-Devlet üstünden plaka haciz sorgulama yapabilmek için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Plaka haciz sorgulama için size gereken olan ilk şey, E-Devlet şifrenizdir. E-Devlet şifre anahtarınızı alarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve ihtiyaç duyduğunuz plaka haciz sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz için PTT şubelerine gittikçe T.C. kimliğinizle beraber parolanızı alabilirsiniz. Aldığınız şifre ile makalemizin son kısmında verilen bağlantıya tıklatarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve plaka haciz sorgulamayı gerçekleştirirsiniz.

plaka haciz sorgulama e-sorgulama.com

E-Devlet sistemine parolanızı ve T.C. kimlik no nuzu kullanmak suretiyle girişinizi yapınca ister birim başlıklarından Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını seçerek araç sorgulama yapabilir ister iseniz de sağ üst köşede bulunabilen arama kutucuğuna araç sorgulama ya da adıma tescilli araç sorgulama yazarak ulaşabilmektesiniz. Şurada yapılması gerekli olan sorgulama yapılmak istenen plakanın gereken yerlere yazılması ve bunun nihayetinde istediğiniz bilgilere ulaşabilmektesiniz. Plaka haciz sorgulama yapılarak almak istediğiniz araçlar hakkında bilgilere ulaşabilmektesiniz. Böylelikle alınmak istenen aracın icraya tabii olup olmadığı bilgisine ulaşacağınız plaka haciz sorgulama işleminizi başarılı halde yapabilme imkanına sahipsiniz.

Plaka Haciz Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Plaka ceza sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar