Engelli emeklilik hesaplama

Çalışan kimseler, çalıştıkları süre boyunca belli oranlarda prim ödemek suretiyle emekliliklerine hazırlık yapmaktadırlar. Böylelikle...

Çalışan kimseler, çalıştıkları süre boyunca belli oranlarda prim ödemek suretiyle emekliliklerine hazırlık yapmaktadırlar. Böylelikle emekli olunca da maaş ödemesi almaya hak kazanırlar. 72, engelli vatandaşlara da tanınmıştır. Engelli hakları çerçevesinde engelli kimseler, koşulları sağladıkları sürece erken emekli olabilmektedirler. Erken emeklilik vesilesiyle engelli kişiler zorlanmadan, rahat yaşayabilmektedirler. Biz de bu makalemizde engelli emeklilik hesaplama konusunu ele alacağız.

Engelli kimse, doğuştan gelen bir engele sahip olan veyahut kaza yahut hastalık nihayetinde bazı uzuvlarının işlevini kaybettiği kişilerdir. Türkiyede engelli kimselerin sosyal hayata kazandırılması için çokca çalışma yapılabilir. Engelli hakları çerçevesinde onlara da çokca hak tanınmıştır.

Engelli emeklilikleri diğer insanlarının emekliliğine göre daha da basitleştirilmiştir. Engelli emekliliğinde yaş şartı aranmadığı için bu vatandaşlara da büyük çabukluk sağlar. Engelli emeklilik hesaplaması da bu koşullara göre yapılabilir.

Normal emeklilerde bakılan şartlar şöyledir:

Prim gün sayısı

Hizmet senesi

Yaş şartı

Bu koşullara göre hesaplamalar yapılmaktadır ve normal emekli olacak kimselerin ne zaman emekli olabileceği bulunmaktadır. Engelli emeklilik hesaplamada ise bakılan kriterler daha farklıdır. Engelli emeklilik hesaplaması halinde bakılan şartlar şöyledir:

Şahsın özür oranı

İlk sigortalılık tarihi

 

Prim gün sayısı

Engelli emeklilik hesaplamasında yukardaki üç kriter göz önüne alınmak suretiyle emekli olunacak gün bulunmaktadır. Çalışma gücü kayıp oranı adı verilen oran ve hizmet senesi vesilesiyle emeklilik işlemleri daha da kolaylaşır.

Engelli insanlar SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi çokca kapsamda çalışabilmekte ve emekli olabilmektedirler. SSK mensubu olan engelli bireylerin emekliliği ile ilgili maddeler 5510 sayılı yasanın 28. maddesinde yer alır. Bu maddelere bakarak engelli emekliliği hakkında daha kesin bilgilere ulaşabilmektesiniz.

Sigortalı olarak çalışan insanların en fazla merak ettiği konu ne zaman emekli olacaklarıdır. Yukarı bölümde da belirttiğimiz gibi engelli emekliliğinde, insanların ne zaman emekli olacakları bağlı oldukları Sosyal Sigorta Kurumuna girdikleri sigorta tarihine, engellilik oranına bağlı olarak değişir. Ek olarak emekli hakkına sahip olabilmek için belirlenmiş olan gün sayısında prim yatırmış olmalıdır. Engelli emeklilik hesaplaması bu koşullarla yapılmaktadır.

Yukarı bölümde bahsettiğimiz kanunda yer bulan koşullara göre engelli emeklilik hesaplamasını inceleyelim şimdi de.

Engelli Emekli Olma Şartları ve Hesaplaması

Kanunda yer bulan maddeler 1 Ekim 2008 sonra ilk defa işe girmiş olanlar için geçerlidir. Kanunda yapılmış olan düzenlemeye göre, sigortalı çalışmaya başlamadan önce % 60 yahut daha çok engele sahip olan ve bunun yüzünden malullük aylığından faydalanamayan insanlar, 15 seneden beri sigortalı olmak ve minimum 3960 gün prim bildirme şartı ile ihtiyarlık maaşı alabilirler.

Engelli kişiler engel oranlarını belirtmek için rapor almak zorundadırlar. Bu raporlara göre engel oranı % 50 ve % 59 arasında olan engelli kişiler, 16 seneden beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim ödemeleri şartı ile erken emekli olabilmektedirler. Engel oranı % 40 ve % 49 arasında olanlarda ise bu koşullar 18 sene ve 4680 prim günü olarak belirlenmiştir.

Kanunda belirlenmiş olan koşullara göre ve getirilen kademeye göre engelli emeklilik hesaplama tablosu aşağı bölümdeki gibidir:

engelli emeklilik hesaplama e-sorgulama.com

Bu tarihten önce çalışmaya başlayan ve belirlenen derecede engel oranına sahip olan engelli kimseler, yaşa bakılmaksızın 15 sene sigortalı olmaları ve 3600 gün prim ödemeleri şartı ile yaşlılık maaşı alabilmektedir. Aşağı bölümdeki tabloda rapor oranı derecelerine ve sigorta başlangıç tarihlerine göre engelli emeklilik hesaplama nihayetinde belirlenmiş olan koşulları görebilirsiniz. Üstteki tabloya bakıldığı zaman 1 Ekim 2008'den sonra sigortalı çalışmaya başlayan engelli insanların engelli emeklilik hesaplamasını yapabiliriz. Şimdi de bu tarihten önce sigortalı olarak çalışan engelli bireylerin engelli emeklilik hesaplamasını inceleyelim.

engelli emeklilik hesaplama e-sorgulama.com

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Engelli raporu ile araba almak adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar