Engelli konut kredisi

Engelli bireyler, her ülkede olduğu gibi bizim türkiyede de çokca hakka sahiptir. Devlet, her yıl engelli insanlar için indirimler uy...

Engelli bireyler, her ülkede olduğu gibi bizim türkiyede de çokca hakka sahiptir. Devlet, her yıl engelli insanlar için indirimler uygulamakta, onlara sosyal yaşamda destek olmakta ve hayatlarının kolaylaşması için yenilikler yapmaktadır. Bu yardımlarda ve yapılanlarda esas amaç engelli bireyleri sosyal hayata katma ve hayat standartlarını yükseltmektir. Bu yardımlar çerçevesinde engelli kimselere krediler de verilir. Biz de bu makalemizde engelli konut kredisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Engelli kredisi, engelli bireyleri desteklemek gayesi ile verilir. Engelli bireyleri hayata kazandırmak ve ayı zamanda da iktisadi hareketliliğin devamını sağlamak da amaçlanmaktadır. Engelli konut kredisine geçmeden önce konut kredisinin ne olduğuna ve özelliklerine bakalım.

Konut Kredisi

Ev kredisi, satın alınacak olan evin teminat altına alınması koşulu ile türlü bankalar aracılığıyla kimselere bazı koşullarla verilen kredi çeşididir. Konut kredilerinin vadesi ve faiz oranları bankalara göre değişebiliyor. Bu konut kredileri özellikle engelli kimselere de verilir. Engelli kişilere verilen ev kredisi hasebiyle engelli bireyler de ev sahibi olabilir. Engelli ev kredisi adı altında verilen bu konut kredilerini almak için bazı koşulları sağlamak gerekir.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Ülke içerisindeki çokca banka engelli kredisi vermektedir. Bankaların talep ettikleri koşulları sağlayan engelli bireyler, başvurdukları halde engelli kredisi alabilmektedir. Engelli kredisi veren bankaların başında Vakıfbank, İş Bankası, Şekerbank, Toplum Bankası, Finansbank ve Ziraat Bankası gelir.

 

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

Engellilere kredi veren bankalardan birisi de Ziraat Bankası'dır. Ziraat Bankası, 60 aya varan vade olanakları ve münasip faiz oranları ile kredi. Bu krediyi alan engelli kişilere, Ziraat Bankası aracılığıyla özel indirimler, destekler ve avantajlı paketler sunulmaktadır.

Finansbank

Engellilere kredi veren diğer bir banka da Finansbank'tır. Araç alımlarında, engelli vatandaşlara devlet destekli krediler sunmaktadır. Bu krediler hasebiyle engelli bireyler de hayatlarını daha kolay sürdürebilmektedir.

Engelli Konut Kredisi Alma Şartları

Engelli ev kredisi almak için belirlenmiş bazı şartların sağlanması gerekir. Bu koşullar sağladığı sürece bireyler başvuru yaptığında, bankaların değerlendirmesinden sonra engelli ev kredisi almaya hak kazanırlar. Eğer şartlar sağlanmıyorsa engelli ev kredisi almak için başvuran engelli kişinin isteği onaylanmamaktadır.

Engelli ev kredisi almak için en geçerli olan şart engelli kişinin bir gelirinin olmasıdır. Diğer bir şart ise sigortalarının minimum 6 ay yatmış olmasıdır, ek olarak engelli ev kredisi almak isteyen kişinin beyan edebileceği bir iş tanımı ve belgelenebilir geliri olmalıdır. Engelli ev kredisi almak için önemli olan diğer koşullardan birisi de engelli kişinin banka kredi notudur. Banka kredi notu ne kadar yüksek olursa, engelli ev kredisi alma ihtimali de o derece artar.

Engelli Konut Kredisi Başvurusu

Engelli ev kredisi başvurularının da nasıl yapılmış olduğu önemlidir. Engelli konut kredisinin başvuruları ilk etapta internet ile veyahut banka şubelerinden yapılabilmektedir. Başvuru eğer onaylanırsa bankalar aracılığıyla talep edilen bazı evraklarla bankaya şahsen gidilmesi gerekmektedir. Engelli ev kredisi başvurusunda gereken olan bu evrakları şöyle sıralanmaktadır:

Engelli kişinin engel durumunu göstermekte olan rapor

Engelli kişinin maaş bordosu

Engelli kişinin gelir beyanı

Engelli konut kredisine başvuran engelli kişinin sigorta durumunu göstermekte olan belge ve belirlenen evraklar ile beraber banka şubesine gidilmelidir.

Engelli ev kredisi başvurusunda ek olarak bu evrakların yanında ikametgah belgesinin de teslim edilmesi gerekmektedir. Daha devamında engelli vatandaşlar engelli ev kredisi alabilirler.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Vazife malulü şartları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar