Plaka yenileme

Türkiyede Ocak ayının sonu itibarı ile toplam 20 milyondan fazla aracın trafikte yer aldığı tespit edilmiştir. Bu 20 milyon araçtan %...

Türkiyede Ocak ayının sonu itibarı ile toplam 20 milyondan fazla aracın trafikte yer aldığı tespit edilmiştir. Bu 20 milyon araçtan %53’ünü otomobiller oluşturur ve bu araç sayısı gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Her sene binlerce vatandaş yeni araba almakta ya da var olan arabasını yenileme yoluna gitmektedir. Araba yenileme esnasında da yeni araba alma esnasında da bazı evrakların telsim edilmesi gerekir. Bu değişimler esnasında en ehemmiyetli kısımlardan birisi de plaka yenilemedir.

Araçlar trafikteyken ufak tefek kazalar yaşanabiliyor. Sürtme gibi haller plaka tarafında meydana geldiği zaman ise plaka yenilemeye yahut plaka değiştirmeye gidilmesi gerekmektedir. Araçlarda bulunabilen plakalarda harf silinmesi yahut tahrip olduğunda ve bu halde okunma zorluğu yaşandığında da plakaların yenilenmesi gerekmektedir.

Plaka yenilemek için her şeyden önce ikametinizin bulunmuş olduğu il veya ilçedeki bir Trafik şubesine ruhsatınız ve hasar görmüş olan plakanın bir fotoğrafı ile başvuruyorsunuz. Trafik şube incelemeler yapınca size bir yazılı onay belgesi veriyor. Bu onay belgesini almanız sonrasında plaka yenileme işleminizi kolay bir biçimde yapabilirsiniz.

 

Bundan böyle gelişen teknolojiyle çevrimiçi yapılmış olan işlemler de çokca alanda hayatımıza girdi. Plaka yenileme veyahut plaka değiştirme gibi müracaatlarda da çevrimiçi işlemleri kullanabiliyoruz. Taşıtınızın plakasının yenilenme işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesinin web sitesinden alacağınız çevrimiçi bir randevu ile daha kısa zamanda ve kolay olarak yapabilirsiniz. Buna ekstra olarak, bu sitedeki sorular bölümünde taşıtınızın plakasıyla yahut diğer sorunlarıyla alakalı yanıtlar bulabilmeniz mümkündür. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesinin web sitesinden aldığınız randevudan sonra, görüşmeye gitmeden önce gereken evrakları hazırlamalı ve o gün beraberinizde götürmelisiniz.

Plaka yenileme sürecinde kurum aracılığıyla istenen evrakları şöyle sıralayabiliriz:

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı.

Tescil dosyası.

Gerekli trafik sigortasının fotokopisi.

Trafik Tescil belgesi.

Gereken işlemleri yapmanız sonrasında ve evrakları teslim ettikten sonra trafik memuru size bir plaka basım fişi verecek. Plaka yenileme işlemi boyunca bu basım fişi ile yeni plakanızı çıkaracağınız yere gidip, plakanızı alabilirsiniz. Plaka yenileme ücreti 60,00 TL olarak belirlenmiştir.

Plaka yenileme gibi plaka değiştirme işlemleri de pek çok birey için önemlidir. Plaka değişikliği talepleri Noterlik Bürolarına yapılabilir. Plaka değişikliği işlemleri, aracı satın alınırken yapılmaktadır, ek olarak aracı satın almanız sonrasında 1 ay içinde de plaka değişikliği işlemi yapabilme imkanına sahipsiniz. Lakin bir ay süresinin geçmesinden sonra plaka değişikliği işlemi hakkınız kalmaz. Plaka değişikliği için istenen evraklar plaka yenilemek için istenen belgelerden azıcık daha kapsamlıdır. Plaka değişikliğinde istenen evrakları şöyle sıralayabiliriz:

Araç sahibi ya da kanuni temsilcisinin müracaatı.

TC kimlik numarasının bulunmuş olduğu nüfus cüzdanı.

Bahsi geçen olan araca ait eski trafik belgesi ile plakalar.

Gerekli mali sorumluluk sigorta poliçesi.

Noter satışı ve geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi.

Şoförler odasından alınacak olan nakil dosyası.

Ek olarak aracın muayenesi yapılmamışsa muayenesinin yaptırılması gerekli olan koşullardan birisidir. Diğer bir şart ise aracın Motorlu taşıtlar vergisi borcunun olmamasıdır. Bu hallerde süreçler birazcık daha uzayabilir.

İlgili olan araç eğer bir şirket adına alınmış ise plaka değiştirmede yukarıdaki belgelere ek olarak birkaç belge daha istenmektedir. Bunlar; Ticaret Sicil Gazetesi, ilgili odadan alınan sicil kayıt sureti ve imza sirküleridir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ehliyet yenileme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar