Hgs bakiye sorgulama

İnternetin gelişimi ile beraber internet ile yapılmış olan işlemlerin sayısı artmıştır. Web aracılığıyla çokca bilgi edinme ve sorgul...

İnternetin gelişimi ile beraber internet ile yapılmış olan işlemlerin sayısı artmıştır. Web aracılığıyla çokca bilgi edinme ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden bazı kurumları ziyaret ederek yaptığınız işlemleri bundan böyle web aracılığıyla çevrimiçi bir biçimde yaparak hem vakitten aynı zamanda paradan kazanabiliyorsunuz. Web aracılığıyla hizmet veren sistemlerden birisi de Hızlı geçiş sistemi yani Çabukça Geçiş Sistemi’dir. Hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri, PTT’nin resmi internet sayfası üstünden hizmet vermektedir. Hızlı geçiş sistemi müşteri hizmetleri ile Hızlı geçiş sistemi ile ilgili sorgulama ve bilgi edinme işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de bulunabilen bazı köprü ve kara yollarında gişelerden daha çabucak geçilebilmesi için (Hızlı geçiş sistemi) Çabucak Geçiş Sistemi geliştirildi. Hızlı geçiş sistemi yani Çabuk Geçiş Sistemi, köprü ve otoyollarda trafiğin sıkışma problemi ortadan kaldırılması ve araç sürücülerinin rahat etmesini amaçlıyor. Hızlı geçiş sistemi kart kullanıcıları bazı köprü ve kara yolları gişelerinde trafik sıkışması durumu ile karşı karşıya kalmadan çabukça ve daha seri bir biçimde geçiş sağlayabiliyor.Eskiden Hızlı geçiş sistemi geçişleri için yapılmış olan ödemeler elden yapılıyordu.Fakat bu metod hayli zaman kaybı ve trafik yaratıyordu. O nedenden dolayı Hızlı geçiş sistemi elden ödeme yöntemi kaldırıldı. Hızlı geçiş sistemi geçişleri için ödenmesi gerekli olan fiyat, araçlara yerleştirilen çipler hasebiyle yapılıyor. HGS’den yararlanabilmeniz için aracınıza çip yerleştiriliyor. Aracınıza yerleştirilen çipte bir bakiye bulunuyor. Bakiyenin yettiği miktarda gerekli olan köprü ve otoyollardan geçişiniz sağlanıyor. Eğer bakiyeniz geçiş için yeterince değilse sizin için sorun yaratacak bir hal ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse geçiş için ödemeniz gerekli olan miktarın 11 katını ödemeniz gerekecektir. Bu nedenden dolayı Hızlı geçiş sistemi bakiyelerinizi devamlı olarak kontrol etmelisiniz. Aksi halde geçişleriniz kaçak geçiş olarak isimlendirilecektir. Gerekli olan kaçak geçiş cezasını ödemeniz gerekir.

 

HGS bakiye sorgulama işlemi için müşterinin beyan ettiği ve sisteme girmiş olduğu GSM numarasına müşterinin bakiyesinin azalması halinde sistem üstünden otomatik mesaj gönderilip müşteri bilgilendiriliyor. Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi elektronik ortamda da yapmak istiyor iseniz PTT’nin vatandaşlara sunmuş olduğu sisteme üye olmanız gerekir. PTT’nin kendi resmi sitesinde sunulmuş olunan hizmete üye olduktan sonra HGS çevrimiçi işlem merkezi aracılığıyla Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi elektronik ortam üstünden yapabilmeniz için sisteme üye olmanız gerekir. Üyelik işleminiz için aşağı bölümde yer bulan bağlantı sayfasına tıklayınız. Üye olma işleminizde açılan sayfanın sağ üst kısmında yer bulan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonunun kilidine tıklatınız.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Aşağı kısımda resimde göstermiş olduğumuz “Üye Olun” tuşuna basınız.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.comhgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Sonrasında T.C. kimlik veyahut vergi kimlik no nuzu, e-posta adresinizi, parolanızı ve parolanızı tekrardan giriniz. Sonrasında resimde yer bulan güvenlik kodu giriniz. Eğer görseldeki güvenlik kodunu okuyamadıysanız, yenile seçeneğine tıklamak suretiyle yeni güvenlik kodu alabilirsiniz.

Girdiğiniz bilgilerin doğru noksansız olduğundan emin olunca “Üye Ol” tuşuna basınız.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Üye ol tuşuna tıkladığınız vakit üyelik işleminiz gerçekleşecektir. Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdiğinizde yan tarafta göreceğiniz Hızlı geçiş sistemi Müşteri Hizmetleri isimli bölümdeki e-posta ve şifre bilgilerinizi girmelisiniz.Güvenlik kodunu da ilgili kutucuğa girmeniz sonrasında Giriş Yap düğmesine tıklatmalısınız.

HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Üye Olmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama prosedürünüz için öncelikle makalemizin son bölümünde yer bulan bağlantı sayfasına tıklatınız. Açılan sekmede sayfanın PTT’nin Hızlı geçiş sistemi resmi sitesi olup olmadığından emin olunuz. Doğru sisteme yönlendirildiğinizden eminseniz Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizde açılan sayfanın sağ üst bölümünde yer bulan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonunun kilidine tıklatınız.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi daha önceleri kullandıysanız ve sisteme üye iseniz açılan sekmede T.C. kimlik no nuzu, sisteme girdiğiniz şifre anahtarınızı ve resimde yer bulan güvenlik kodunu giriniz.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olunca “Giriş Yap tuşuna tıklayabilirsiniz. Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.Eğer sisteme daha önceleri üye olmadıysanız hemen üye olabilirsiniz. Üye Olun adı ile bilinen seçeneği gördüğünüzde tıklatınız. Üyelik için sizden T.C. kimlik numaranız veya Vergi Numaranız, e-posta adresiniz, şifreniz ve tekrardan şifreniz ve nihayetinde da görseldeki güvenlik kodunu girmeniz istenecektir. Gereken bilgileri noksansız ve doğru biçimde girdiğinizden emin olunca Üye Ol düğmesine tıklayınız.Üyelik işleminiz tamamlandığında sağ kısımda bulunabilen e-posta ve şifre istenen kutucukları doldurabilirsiniz.Güvenlik kodunu da girmeniz sonrasında Giriş Yap tuşuna tıklarsanız, Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama prosedürünüz tamamlanmış olabilecektir.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama

Tez Geçiş Sistemi yani Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi internet üstünden yapabilirsiniz.Ayrıca  Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi sistemde kayıtlı olan şahsın telefon numarası aracılığıyla yapabilme imkanına sahipsiniz. Araç sahibinin sistemde kayıtlı olan numarasına gönderilen mesajlar ile bakiyesi hakkında araç sahibi bilgilendirilmiş oluyor.Eğer Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi internet üstünden yapmak ister iseniz PTT resmi internet sitesi aracılığıyla işleminizi yapabilirsiniz. PTT resmi internet sitesi üstünden Hızlı geçiş sistemi hizmetine üyeliğinizi yapmanız sonrasında SMS ile Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Hızlı geçiş sistemi kartınıza SMS ile bakiye yükleyebilirsiniz. Turkcell Mobil Ödeme sistemi ile PTT’den aldığınız Hızlı geçiş sistemi etiketine bakiye yükleme işlemi SMS ile yapılabilir. SMS ile Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işlemi için PLAKA boşluk TUTAR yazarak 1447’ye SMS göndermelisiniz. Yükleme tutarı faturalı hatlar için faturaya yansıtılırken, faturasız hatlar için TL olarak kesilmektedir.

Hızlı geçiş sistemi ile bakiye sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi internet aracılığı ile yapmalısınız. Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama prosedürünüz için sisteme üye olmalısınız. Sisteme üye olabilmek için konumuzun sonunda vermiş bulunduğumuz bağlantı sayfasına tıklatmalısınız.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Link sayfasına tıkladığınız zaman karşınıza çıkan ekrandaki boş bölümleri doldurmalısınız. Boş bölümleri noksansız ve doğru halde girmeniz sonrasında Üye Ol tuşuna tıklatmalısınız. Bu sistem vesilesiyle internet aracılığı ile sisteme üye oluyorsunuz ve daha ardından SMS ile Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştiriyorsunuz.

SMS İle HGS Bakiye Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama

E-Devlet kapısı, çok sorgulama ve bilgi edinme işlemlerinin yapılmış olduğu bir platformdur. E-Devlet aracılığıyla çok kurumu ziyaret etmenize gerek kalmadan sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.Bu işlemlerden birisi olan Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama prosedürünüz için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olabilecektir. E-Devlet parolanızı size en yakın PTT şubesinde temin edebilirsiniz. Kimliğiniz ile beraber gittiğiniz PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifre anahtarınızı alabilirsiniz. Eğer daha önce E-Devlet parolanızı aldıysanız ve kaybettiyseniz yahut unuttuysanız tekrar almak için ödemeniz gerekli olan fiyat 2 TL değil, 4 TL olacaktır.E-Devlet şifreniz size özeldir o neden ile kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. E-Devlet parolanızı ve T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı kullanmak suretiyle E-Devlet sistemine giriş yapabilme imkanına sahipsiniz. Fakat bir e devlet şifresine sahip değil iseniz veyahut başka bir yöntem ile giriş yapmak ister iseniz bu da mümkündür. Mobil imza, Elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı bu yöntemlerden diğerleridir.

E-Devlet sistemini kullanmak suretiyle Hızlı geçiş sistemi bakiye sorgulama prosedürünüz için sayfanın nihayetinde vermiş bulunduğumuz link sayfasına tıklatmalısınız. Bağlantı linkine tıklattıktan sonra karşınıza açılacak olan internet sayfasında Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine basmalısınız. Sonra T.C. kimlik no nuzu ve E-devlet parolanızı ilgili bölgelere girmelisiniz. Sizden istenen bilgileri ilgili bölümlere eksik olmadan ve doğru biçimde girdiğinizden emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap düğmesine tıklatmalısınız. İstediğiniz sorgulama işlemi başarı ile tamamlanmış olabilecektir.

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan HGS Borç Sorgulama

Bildiğimiz üzere plaka üstünden bir çeşit işlemlerin yapılmış olması mümkün işte plakadan Hızlı geçiş sistemi borç sorgulama da bu işlemlerden biridir. Aracınız üstünde bulunabilen plaka aracılığıyla Hızlı geçiş sistemi borcunuzun bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Plakadan Hızlı geçiş sistemi borç sorgulaması yapmanın en kısa ve tez yöntemi internet üstünden sorgulama yapmaktır. Bu işlem için PTT resmi internet sitesi aracılığıyla sağlanan hizmeti kullanabilirsiniz. Borç sorgulaması yapabilmek için sisteme üye olmanıza gerek yok sadece plakanızı kullanmak suretiyle sorgulama yapabilme imkanına sahipsiniz.

hgs bakiye sorgulama e-sorgulama.com

Plaka üstünden Hızlı geçiş sistemi borç sorgulamak için hepsinden önce aşağı kısımdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açılacak sayfada hepsinden önce sorgulama yapmak istediğiniz araca ait plakayı daha sonrasında verilen doğrulama kodunu yazarak Sorgula tuşuna basmanız yeterlidir. Bu işlem ile Hızlı geçiş sistemi borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemini Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

HGS Borç Sorgulama İletişim

Hızlı geçiş sistemi borcunuzun bulunup bulunmadığını sorgulamanın diğer bir yöntemi de iletişim numarası üstünden sorgulama işlemi yapılmasıdır. PTT çağrı merkezi numarasını arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

PTT çağrı merkezi iletişim numarası 444 17 88

Müşteri temsilcisi aracılığıyla işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Çağrı merkezini aramanın dışında PTT resmi internet sitesinden sisteme kayıt olarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Plaka sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar