Plaka kime ait

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarının uzun vakitten beri vatandaşlara vermiş olduğu hizmet ile beraber bundan böyle birçok işlemi prat...

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarının uzun vakitten beri vatandaşlara vermiş olduğu hizmet ile beraber bundan böyle birçok işlemi pratik bir biçimde yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu işlemler sırasına araç ile ilgili pek çok işlemler aynı anda plaka sorgulama işlemi de dahil olmuştur. Plaka kime ait sorusu araç sahiplerinin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Plaka kime ait sorusuna cevap bulmak bundan böyle çok kolaydır. Plakanın kime ait olduğunu sorgulamak için Araç Muayene İstasyonlarına gitmeye gerek yoktur. Bu işlem internet ile ve bedava olarak yapılabilir.

Plaka Nedir?

Plaka kime ait sorusu yanında plaka nedir sorusunu da getirmektedir. Plaka özel arabalara, toplu taşıtlara, şirket arabalarına, bakanlar ve resmi arabaların ön ve arka tarafına takılan, arabanın kime ait olduğunu belli eden tasarımdır. Her devletin kendisine has olan plaka kodları, araçların yurt dışına çıktığı zaman olası kontrol ya da olası kaza halinde gerçek veyahut tüzel şahıslara ait olduğunun yabancı devletler ve onların trafik şubeleri aracılığıyla öğrenilmesini sağlamaktadır. Böylelikle olası bir tehlike halinde önceleri tedbirlerin alınması, hangi aracın hangi saatte yurt dışı sınırını geçmesi ya da hangi aracın kaza yaratması plaka kodu ile belirlenir. Plaka kime ait sorgulaması yapmakla birlikte tüm bunları öğrenmek hem gerçek kimseler, hem tüzel insanlar aynı zamanda trafik polisleri aracılığıyla mümkün hale gelmiştir. Ek olarak yurt dışından satın alınıp ülkemize satış için getirilen arabalar gümrükten geçince, bu araçlara Türkiye Cumhuriyetine münasip plakalar takılır. Ekim 1962 senesi itibarı ile türkiyede plaka kodları araçlara takılmaya başladı. Plaka kodları harflerin yan yana gelmesi ile tasarlansa da zaman geçtikçe harflerin kullanımı yerini rakam kullanımına bıraktı.  Zaman geçtikçe Türkiye’de milyonlarca kimsenin araçlara sahip olması ile plaka sorgulama işlemi plaka kime ait sorusunu yanıtlamak için çevrimiçi olarak yapılmaya başladı.

 

Plaka Yenileme Durumunda Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenilir?

Plaka sorgulama kime ait öğrenmek istiyor iseniz bunu yapmak çok kolay. Lakin plaka yenileme işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Plaka yenilenmesinin nedeni bilhassa kaza durumunda meydana gelen plaka çizilmesi, boyasının akması ve başka buna benzer durumlardır. Bu sebep ile plaka sorgulaması yapabilmek için Trafik Şubesi’ne gittikçe onaylı belge almak gerekir. Bu belgeyi aldığınız zaman ise araç plakanızın hasar görme nedenini açıklamanız gerekmektedir. Son dönemlerde türkiyede olan terör olayları plaka yenilenmesini zorlamış ve böylelikle plaka değiştirilmesi öncesi de hangi plakanın kime ait olduğunu bilmek mümkündür. Plaka yenilenmesi 60 lira ödeme işlemi karşısında yapılmaktadır. Plaka değiştirilmesi sonrası da plaka kime ait sorusuna Araç Muayene İstasyonu’nun sunmuş olduğu hizmetle plaka sorgulama ile yanıt bulabilirsiniz.

Araç Muayene İstasyonu İle Plaka Kime Ait Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Muayene İstasyonu ile plaka kime ait sorgulaması için makalemizin sonunda vermiş bulunduğumuz bağlantı linkine tıklatınız. Bu zaman aşağı kısımda görsel olarak paylaştığımız sayfaya benzer sayfa açılacaktır. Sayfaya geçiş yaptığınız zaman ”Plaka No” ve ”Muayene Numarası” yazılı boş alanları sırası ile doldurunuz. Doldurulmuş olan alanlara doğru ve noksansız bilgi yazıldığından emin olmak için yazdığınız bilgileri kontrol ediniz. Daha sonrasında doğrulama kodunu boş alana yazarak ”Sorgulama düğmesine tıklayabilirsiniz. Doğrulama kodu büyük harfler ve rakamlarla verilmiş olan ve sizin robot olmadığınızı kanıtlayan şifredir.

plaka kime ait e-sorgulama.com

Araç Muayene İstasyonları Hizmeti İle Plaka Kime Ait Sorgulamak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Araca Ait Muayene Numarası Nedir?

Araç muayene istasyonu ile araç muayene numarası sorgulama işlemi e-Devlet üstünden yapılan işlemdir. Bu işlemi yapabilmek için makalemizin son kısmında verdiğimiz bağlantıya basmanız gerekir. Bunun hemen sonra aşağıda bulunan resimde gördüğünüz ”Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine tıklayabilirsiniz.

plaka kime ait e-sorgulama.com

Karşınıza açılan yeni sayfada T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı ve e-Devlet parolanızı yazınız. Yazdığınız bilgilerin doğru ve noksansız biçimde yazıldığını kontrol ettikten sonra ”Sisteme Giriş Yap düğmesine tıklatınız.

plaka kime ait e-sorgulama.com

 

E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Plaka değiştirme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar