Plaka harf grubu

“Kara taşıtlarının tamamında plaka bulunur. Peki bu plakalar nasıl belirleniyor? Plaka üstünde bulunabilen harf ve rakamlar neyi ifad...

“Kara taşıtlarının tamamında plaka bulunur. Peki bu plakalar nasıl belirleniyor? Plaka üstünde bulunabilen harf ve rakamlar neyi ifade etmektedir? Plaka harf grubu nedir? Plaka Harf grupları neye göre belirleniyor?” Bütün bu soruların cevabını makalemizde açıklayacağız.

Plaka araçlar üstünde bulunabilen ve araçlar hakkında bir takım bilgileri yansıtan dikdörtgen bir metal üstüne yazılmış harf ve rakamlardan oluşur. Bir araç plakası üstünden araç hakkında bir ceza bulunup bulunmadığı, aracın rengi ve modeli ne, araç sahibi kim gibi bir takım bilgiler öğrenilebilir. Tabi ki bu bilgilere herkes değil yalnızca bu konuda yetkisi olan insan ve kurumlar ulaşabilmektedir. Bu hale misal vermek gerekli durumda; emniyet güçleri aracı ile bir suça karışmış şahsın araç plakası üstünde pratik bir şekilde adres bilgilerini öğrenebilir. Peki araç için bir tür kimlik görevi taşıyan plakalar üstünde bulunabilen harf ve rakamlar neyi ifade ediyor?

Araç Plaka Üzerinde Bulunan Harf ve Rakamlar

Bir araç plakasına baktığımızda bir çeşit harf ve rakamlar görürüz. Bu harf ve rakamlardan ilk iki rakam aracın kayıtlı olduğu il hakkında bilgiler vermektedir. (06 Ankara, 32 Isparta, 70 Karaman vb.) Plakanın orta bölümünde ise plaka harf grubu yer bulur ve aracın kayıtlı olduğu şehir hakkında bilgi vermektedir. Fakat bazı araç kullanıcıları bu kısma kendisi için özel anlam içeren harfler yazdırmaktadır. Aracının plaka harf grubunu belirlemek isteyen araç sahipleri bunu yapmak için ekstra ödeme yapar. Bundan hariç plaka zeminin rengi ya da plakada bulunabilen sembollerin rengi de aracın ait olduğu kurum ya da kimse hakkında bilgiler vermektedir.

 

Plaka Harf Grupları

Plaka harf grupları hakkında Gelir İdaresinin resmi internet sitesi aracılığıyla yapılmış olan açıklamaya göre;

“29 Temmuz 1998 tarihinde, 23417 sayılı Resmi Gazete üstünden yayımlanmış olan 4369 sayılı Kanun’da ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun Motorlu taşıtlar vergisi taşıt pulu esaslarına göre tahsilini öngören 9. maddenin 4. fıkrasında yer bulan A ve B bentleri yürürlükten kaldırılmış ve bu maddenin 5. fıkrasının öncesine “I, II, II ve IV sayılı tarifelerde yer bulan taşıtlar için vergi, taşıtların tescil ve kaydının yapılmış olduğu bölgenin Vergi Dairesi’ne ödenecektir.” hükmü getirilmiştir. Yani bundan böyle her araç için taşıtlar vergisi aracın kayıtlı olduğu yerin vergi idaresine direkt yapılacak bu metod hasebiyle merkez ile ilçeler arasındaki yazışma para transfer süreçlerini kısaltmayı amaçlanmıştır. Bu konu ile ilgili Gelir İdaresinin resmi web sitesinden; Plaka harf gruplarının oluşturulmasında ki temel amacın vergi işlemlerini daha çabukça, kontrol altında ve düzenli olması amaçlı oluşturulmuş olduğuna dair bir açıklama yapılmıştır. Bu ihtiyaçların ortaya çıkması ile beraber de Plaka Harf Grupları oluşturulmuştur.

Plaka Harf Grupları Sorgulama

Plaka Harf Grupları sorgulaması yaparak harf grubu üstünden araç sahibinin vergi borcunu hangi vergi dairesine ödemesi gerektiği öğrenilmekte. Bir araç plakası üstünde bulunabilen il kodu ve harfler aracılığıyla aracın hangi vergi dairesine kayıtlı olduğunu öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Tarayıcınızın arama kısmına Gelir İdaresi Başkanlığı Plaka Harf Grubu rehberi yazarak bu işlemi yapabilirsiniz. Arama nihayetinde haritadan ilgili ili bularak istediğiniz ilin plaka harf grubuna ulaşabilmektesiniz. Veya bu işlemi sizler için verilen linki kullanmak suretiyle yapabilme imkanına sahipsiniz. Konumuzun devamında sizler için Gelir İdaresinin resmi internet sitesi aracılığıyla plaka harf grubu sorgulamasının nasıl yapılacağını anlamış olacaksınız. Her şeyden önce yazı bitmesinden sonra verdiğimiz bağlantı sayfasına tıklamanız gerekmektedir.

plaka harf grubu e-sorgulama.com

Link sayfasına tıklattığınızda karşınıza yukarı kısımda ki Türkiye haritası çıkacaktır. Yapılması gereken tek işlem bu harita üstünden il tercihi yapmaktır.

Plaka Harf Grubu Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur iş göremezlik ödemesi görme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar