Plakadan isim sorgulama

Plakadan isim sorgulama, plakadan araç sahibi öğrenme gibi işlemlerinin nasıl yapılacağına dair bilgileri bu yazımızı okumak suretiyl...

Plakadan isim sorgulama, plakadan araç sahibi öğrenme gibi işlemlerinin nasıl yapılacağına dair bilgileri bu yazımızı okumak suretiyle öğrenebilirsiniz. Günümüzde trafiğe çıkan araçların her biri için yapılacak olan işlemler araçların plakaları üstünden 50. Trafik plaka sorgulaması yapılarak aracın üstüne kayıtlı negatif bir hal var ise plakadan araç sahibinin bireysel bilgilerine ulaşılabilir. Bu sebeple aracın sahibi hakkında işlemler yapılabilir. Bu yapılmış olan işlemlerin hepsi Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla 50.

Araç plakaları vesilesiyle arabanın özelliklerinden tutun da aracın sahibi olan şahsın bilgilerine ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Misal verecek olursak bir araç size çarpıp kaçtı diyelim yahut sizi takip ettiğini düşündüğünüz bir araç var. Bunu yapan aracın plakasını alarak plakadan isim sorgulama işlemi yaparak araç sahibinin kim olduğunu öğrenebiliriz. Hassaten Emniyet Genel Müdürlüğü’ne intikal etmiş negatif bir olayda plaka üzerinden kolaylıkla insanlara ulaşabilir ve bu insanlar hakkında yasal işlemler yapılabilir. Bundan öncelerde bu bilgilere yalnızca çalışan personeller ulaşırken, yakın zamanımızda herkes bu bilgilere ulaşabilmektedir. Ama çalışan personellerin bizden farkları vardır. Biz yalnızca aracının sahibinin kim olduğunu öğrenebiliriz. Çalışan personeller ise araç sahibinin bireysel bilgilerine de ulaşabilmektedir. Aynı anda araçla ilgili bilgilere de ulaşmamız mümkün değildir.

 

Plakadan isim sorgulama işlemi yalnızca internet ortamından değil, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılmış olması durumunda de mümkün değildir. Bir halde araç sahibi size bir zarar vermiş veyahut trafikte size çarpıp kaçmışsa bile yalnızca araç sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Ama insan bilgileri emniyet aracılığıyla verilmemektedir. Böyle hallerde yapılması gerekli olan tek şey, araç sahibi hakkında suç duyurusunda bulunarak, şikayet etmektir. Resmi prosedürün başladığı andan başlayarak insan hakkında da işlemler başlatılacaktır. Bu nedenle, aracın plakası üstünden plakadan isim sorgulamak isteyenlerin, o araç sahibine ulaşmaları için gerekli olan tek seçenek bu yoldur. Aksi halde bir halde resmi yollar üstünden kimselere ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bütün bunların dışında, size ait plakaların da bireysel verileri benzer biçimde koruma altındadır. Bir halde üçüncü şahıslarla paylaşılması, sizin adınızın verilmesi veyahut internet üstünden bir halde plakadan isim sorgulaması mümkün değildir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmış olsanız bile araç ve araç sahibi hakkında bir özel bilgiye erişim sağlayamazsınız. Bunun sebebi; bireylerin kişisel bilgilerini korumaktır. Kendinizi benzer durumun içerisinde düşünürseniz eğer bireysel bilgilere ulaşılamamasının ne kadar doğru uygulama olduğunu anlayacaksınızdır. plakadan isim sorgulama işlemlerini gerçekleştireceğiniz bir kurum, kuruluş yahut internet sitesi bulunmamaktadır.

Plakadan isim sorgulama dışında araçla ilgili diğer bütün sorgulamaları web aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler aracın trafikte görünen trafik cezasının bulunup bulunmuyor olması, trafik sigortasının son halinin, aracın kaskosunun olup olmadığı, araçla ilgili marka, model, üstüne işlenmiş cezaların ve hak mahrumiyeti gibi çokca bilgiye kolay bir biçimde ulaşabilmektesiniz. Aşağı kısımda size verilen görseldeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine tıklamak suretiyle yeni açılacak olan web sayfasında E-Devlet şifrenizle ve T.C kimlik no nuzu boşluklara girip “sisteme giriş yap tuşuna tıklatarak araç sorgulama işlemini yapabilme imkanına sahipsiniz. Karşınıza gelen ekranda sizlerin araçla ilgili merak ettiği bilgiler yer alacaktır. Buradan aracın daha önceki cezalarını da öğrenebilirsiniz. Fakat e-Devlet kapısı üstünden araç sahibinin bilgilerine ulaşmanız mümkün değildir. Böyle hallerde yapılması gerekli olan hukuki yollardır. Resmi prosedürleri inceleyip takip ederek gereken yerlere dilekçe vermeniz ve rahatsızlığınızı bildirmeniz gerekir. Dilekçeniz ve sorgulama isteğiniz resmi makamlarda dikkate alınmak suretiyle incelenecektir.

plakadan isim sorgulama e-sorgulama.com

plakadan isim sorgulama e-sorgulama.com

Plakadan İsim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Plakadan trafik cezası sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar