Plaka gizleme

Suç işleyen sürücülerin polisten kurtulmak için yaptıkları bir düzenekle plakalarını gizlemeleri veya değiştirmeleri aksiyon filmleri...

Suç işleyen sürücülerin polisten kurtulmak için yaptıkları bir düzenekle plakalarını gizlemeleri veya değiştirmeleri aksiyon filmlerinden alışık olduğumuz bir sahnedir.

Cezalardan Kaçış Yöntemi : Plaka Gizleme

Filmlerde izlerken gerçek olması inandırıcı gelmese de ne yazık ki böyle bir sistem var. Bu biçimde sistemlere başvuranların sayısı hiç de az değil ve üzücü bir biçimde artarak devam etmekte. Dünya çapında olduğu gibi türkiyede de plaka gizleme yöntemine başvuran otomobil ve motorsiklet sürücüleri var.

Bilhassa yüksek hızlara ulaşabilen lüks araçlarda ve modifiyeli araçlarda rastlanan bu düzeneklere başvurulmasının birden çok nedeni var. Bunlardan öne çıkanları: köprü, otoyollardan fiyat ödemeden geçmek ve en önemli olanı trafik kurallarından kendilerini muaf tutarak trafik cezalarından ve kendilerini yaptıkları ihlaller nedeniyle yetkililere plaka üstünden bildiren bilinçli vatandaşlardan kurtulmak. Bütünüyle trafikte ki bütün araç ve şahısların güvenliği için konulan trafik kurallarına kendi keyifleri için uymayan sürücüler var. Hız sınırlarını ihlal eden kırmızı ışıkta geçen hatalı sollama yapan keyfi bir biçimde emniyet şeridini kullanan ve daha çokca kuralı ihlal eden sürücüler bütün bu trafik kural ihlallerine ve trafikte ki her kişinin hayatını tehlikeye atmalarına karşın ceza ödemek istemiyor.

Plaka Gizleme Yöntemine Karşı Alınan Önlemler

 

Pek çoğu ölümlü ve yaralanmalı sonlanan kazaların önüne geçmek için yapılması gerekli olan çok önemli şeyler: trafik kurallarına uymak ve uymayanları cezalandırmak. Trafik kurallarına uymak kimselerin kendi görevi fakat uymayanları cezalandırmak yetkililerin görevi. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile trafik ihlallerini önlemek ve ihlal yapanlara anında ceza uygulamak için Elektronik Denetleme Sistemi(EDS) hayata geçirildi.

plaka gizleme e-sorgulama.com

Belli noktalara koyulan kameralarla ve kameralarla donatılan mobil araçlarla çalışan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)  7/24 trafik kurallarını ihlal eden araçların plakalarının fotoğrafını çekerek anında plakaya ceza yazıyor. Trafik kurallarına uyulmasını sağlamak için kesintisiz bir biçimde çalışan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) hata yapanlara anında ceza yazdığı için bazı ceza yiyen sürücüleri rahatsız ediyor.  Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler de plakalarına ceza yazılmasın diye yasa dışı olan plaka gizleme yöntemine başvuruyorlar.

Vatandaşın Yapması Gerekenler

Emniyet yetkililerin ve EDS’nin müdahale edemediği hallerde bilinçli vatandaşlara büyük görev düşüyor. Trafik kural ihlallerine ve ya plaka gizleme gibi yetkililerin ihtiyaç duyduğu durumları vatandaşın yetkililere bildirmesinin için birden fazla yolu var olan. Bu yöntemler: 155 polis imdat hattını arayarak yahut 533 155 155 ve 552 155 155 numaralarıyla whatsApp programı üstünden fotoğraf ya da video ile beraber görüntülü bildirebilirsiniz.  Emniyet Genel Müdürlüğü( EGM) web sitesi ihbar kısmına hatalı sürücüleri

EGM İhbar İçin TIKLAYINIZ!

Dolandırıcılığın Farklı Yöntemleri

Yasa dışı yöntemin değişik düzenekleri var: Plakalarını söken, gazete ile saran, harflerini silen… Bu yöntemler polis aracılığıyla daha kolay fark edilebiliyor ama bu dolandırıcılığa sanat ismini verip filmlerdeki düzenekleri aratmayan yöntemlere başvuranlar var. Bu iş için satışı Türkiye’de yasak olan bazı cihazlar de üretiliyor.

plaka gizleme e-sorgulama.com

Tek tuşla plakayı saklayan cihazlardan  normal plakayı  fotoğraflarda görünmeyen plakalara çeviren özel yapıştırıcılara kadar birden fazla yöntem uygulanıyor. Yetkililer dolandırıcılıktan işlem başlattıkları olaylarda araç çekmeye kadar ceza uygulanabiliyor.

plaka gizleme e-sorgulama.com

Yetkililerin büyük çabalarla aldıkları önlemlere, verilen cezalara ve bilinçli vatandaşların uyarı, şikayetlerine aldırış etmeden yaptıkları plaka gizleme yönteminden vazgeçmeyen sürücüler hala var. Sosyal medya üstünden birbiriyle iletişim kuran bu sürücüler polis önlemlerini ve bu önlemler için geliştirdikleri yeni yöntemleri biri birileri ile paylaşarak şahısların hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Emeklilik başvurusu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar