E-devlet plaka

Plaka her araçta bulunabilen ve o araç için bir tür kimlik görevi görmektedir. Bu kimlik üstünde ise araca ait bir çok bilgi bulunur....

Plaka her araçta bulunabilen ve o araç için bir tür kimlik görevi görmektedir. Bu kimlik üstünde ise araca ait bir çok bilgi bulunur. Bu bilgiler arasında aracın modeli, markası, üretim tarihi, aracın hasar, kaza ve yapmış olduğu arıza kayıtları, araca ait trafik ve vergi borçlarının olup olmadığı, aracın şahsa ait olduğu veyahut ticari olduğu, aracın kime ait olduğu, çalıntı olup olmadığı, sigorta poliçeleri, eğer bir kaza sonucu aracın bir parçası değişmiş ise, farklılaşan parçanın ne olduğu ve ne kadarlık bir ücreti olduğu gibi bir çok bilgi aracın plaka numarasından kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Bundan dolayı araçlar için plaka numarası hayli önemlidir.

Bilhassa 2. el araç alıp satımı ile uğraşan ya da 2. el araç alacak insanların bu sorgulamayı yapması büyük bir önem arz etmektedir. Çalıntı ve hırsızlık gibi durumların tespitinin yanında ek olarak, aracın kazalı olup olmadığını da sorgulatarak, bir dolandırıcılık durumunun da önüne geçilmiş olur. Plaka numarasından araca ait bilgilere kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz. Ek olarak bu işlem bundan böyle web aracılığıyla de yapılabilir. Bu gibi bir halde bir yere gitmenize gerek kalmadan bütünüyle sanal ortam üstünden plaka sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile beraber bir çok kolaylıkta ortaya çıkmıştır. Bu pratiklikler arasında internet bankacılığı, web aracılığıyla fatura ödeme, alışveriş işlemleri, sosyal medya araçları ve haber siteleri hasebiyle gündemi takip etme gibi pratiklikler yer alır. Ek olarak bu işlemlerin arasına E-Devlet sorgulama işlemleri de dahil edilebilmektedir.

 

E-Devlet kapısı üstünden resmi kurumlara ait çoğu sorgulama işlemleri sanal ortam üstünden 50. Bu işlemleri toptan internet aracılığı ile yapacağınızdan ötürü, alakalı resmi kuruma gittikçe vakit kaybetmenize de gerek kalmaz. Bu E-Devlet işlemlerinden biri de E-Devlet plaka sorgulama işlemidir. Makalenin geriye kalan tarafında E-Devlet plaka sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektesiniz.

E-Devlet Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet plaka sorgulama işlemini E-Devlet kapısı üstünden yapmak için her şeyden önce bir E-Devlet şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifre ile E-Devlet sorgulama işlemlerinin, bireysel bilgiler gerektiren büyük bir kısmını yapabileceksiniz. Zamanımızda E-Devlet şifresinin dağıtım işlemini PTT şubeleri yapmaktadır. Bu nedenle E-Devlet şifre anahtarınızı temin edebilmek için her şeyden önce size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz gerekir. Sonrasında görevli arkadaşa, kimlik bilgilerinizi göstererek, E-Devlet şifre anahtarınızı yalnızca 2 TL karşılığında elde edebilirsiniz.

E-Devlet parolanızı temin ettikten sonra E-Devlet plaka sorgulama işlemi için hepsinden önce E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu site üstünde, E-Devlet resmi kurum sorgulamalarının olduğu sayfaya ulaşabilmek için sol kısımda yer bulan e-Hizmetler tuşuna basınız.

e-devlet plaka e-sorgulama.com

Hemen sonrasında sorgulama işlemlerinin bulunmuş olduğu sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa harf sırasına göre düzenlenmiştir. Sol kısımda yer bulan çubuktan E-Devlet plaka sorgulama için E harfine gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını bulunuz. Bu başlık altında yer bulan Araç Sorgulama düğmesine tıklatınız.

e-devlet plaka e-sorgulama.com

 

Bu safhada E-Devlet plaka sorgulama için öncelikle Kimliğimi Şimdi Doğrula düğmesine basarak devam ediniz.

e-devlet plaka e-sorgulama.com

Karşınıza kimlik bilgilerinizin istendiği bir sayfa çıkacaktır. Bu bilgiler arasında TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi yer alır. İstenen kesimlere bu bilgileri giriniz ve sorgulama işleminizi tamamlamak için Sisteme Giriş Yap tuşuna tıklayabilirsiniz. Böylelikle internetin sağlamış olduğu pratiklikler arasında bulunabilen, E-Devlet kapısı üstünden E-Devlet plaka sorgulama işleminizi de başarı ile gerçekleştirebileceksiniz.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan E-devlet mobil imza adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar