Anadolu hayat bireysel emeklilik sistemi

BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) insanların çalıştıkları zamanda uygulamış olduğu hayat standartlarını, emekli oldukları zamanda de sü...

 

BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) insanların çalıştıkları zamanda uygulamış olduğu hayat standartlarını, emekli oldukları zamanda de sürdürebilmesini sağladığı, katkı payı ile birikim sağlayarak ek kazanç elde ettiği bir sistemdir. Çalışan kişiler yararlanabileceği gibi, bir yerde çalışmayan bireyler de sisteme dahil olabilir. Sisteme katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve fiili ehliyete sahip olmak yeterlidir. Türkiye'de uzun senelerden beri bu alanda hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik de bu alandaki şirketler arasında ön sıralarda yer alır.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine Nasıl Dahil Olabilirim?

Sisteme dahil olabilmek için Anadolu Hayat bünyesinde yetkili olan bir uzman ile iletişime geçmek yeterlidir. Katkı payı ödemesinin aylık, senelik, yahut dönemlik mi yapılacağı mevzusunda karar verilmelidir. Uzman ile yapılacak olan sözleşmenin sonrasında, ilk katkı payı ödemesi sisteme dahil olduğunda emeklilik sistemi şahıs için başlamış olabilecektir.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi Bilinmesi Gerekenler

Sistemde her 100 TL için 25 TL'lik devlet katkısı bulunur.

Sisteme dahil olan kimseler, 72 elde ettiğinde ödemelerini toplu veya emekli aylığı halinde alabilmektedir.

İşveren bazlı grup sözleşmelerinde devlet yoluyla katkı payı desteği verilmezken, kişisel bazda sisteme dahil olan kimseler için % 25 nispetinde devlet katkısı bulunur.

 

İnsanlar eşi veyahut çocuğu için katkı payı ödemesi gerçekleştirdiği durumda, katılımcı gibi eş ve çocukları da %25'lik devlet katkısından faydalanabilmektedir.

Emeklilik Gözetim Merkezi'ne (EGM) bildirilen katkı payı ödemeleri sisteme işlenir ve bu ödemeler baz alınmak suretiyle katkı payı da devlet aracılığıyla emeklilik hesabına aktarılır.

01.01.2013 tarihi itibarı ile kimselerin ödediği katkı payları devlet desteği kapsamındadır.

https://ahesube.anadoluhayat.com.tr  linki aracılığıyla katılımcılar devlet katkısı takibi gerçekleştirebilirken, AppStore yahut Google Play Store aracılığıyla edinebilecekleri

Anadolu Hayat Emekilik mobil uygulaması ile de benzer işlemi gerçekleştirme imkanına sahipler. Bütün bunların haricinde 444 55 00 nolu telefondan envaiçeşit soru için iletişime geçebilmektedir.

Transfer aracılığıyla Anadolu Hayat Emeklilik sistemine dahil olan katkı payları ve işveren toplu sözleşmeleri için devlet katkısı yoktur.

Eğer emeklilik hesabı değişik şirkete aktarılmak isteniyorsa, o güne kadar sağlanan devlet katkıları da yeni şirkete transfer edilebilmektedir.

Devlet katkısı oranları sistemde bulunulan seneye göre değişkenlik gösterir. Oranlar aşağı bölümdeki gibidir.

Sistemde 3 seneden az bulunabilen kimselere devlet katkısı %0
Sistemde 3 ile 6 sene arasında bulunabilen insanlara% 15
Sistemde 6 ile 10 sene arasında bulunabilen şahıslara% 35
Sistemde 10 sene ve daha çok sene bulunabilen şahıslara% 60 (56 yaşını doldurmamış)
Emeklilik hakkını elde etmiş kimselerde (56 Yaşını Doldurmuş) %100

Anadolu Hayat Emekilik Sisteni'ne dahil olmadan önce, insanlar sağlıklı emeklilik planı yapabilmek ve ne kadar katkı payı ödeyebileceğini hesaplayabilmek için https://www.anadoluhayat.com.tr/bireysel-emeklilik/hesaplama linki aracılığıyla gereken incelemeleri sağlayabilmektedir.

Katkı Payına Dair Bilinmesi Gerekenler

Anadolu Hayat bünyesinde kimselerin ödeyeceği “Asgari Katkı Payı” seçilen fonlara göre farklılık gösterir.

Giriş aidatları için sistem aracılığıyla belli bir üst sınır düzenlemesi gerçekleştirilmiştir.

Yapılmış olan sözleşme kapsamında ilk 5 sene için ödenecek giriş aidatları ve yönetim gider kesintilerine ait toplam rakam, her sene olmak üzere aylık minimum fiyat tutarının % 8,5'ini aşamamaktadır.

Sisteme dahil olan insanlar seçmiş oldukları fon çeşidini, senede maksimum 6 defa olmak üzere değiştirme hakkına sahiptir. Aynı anda daha yüksek birikim elde edebilmek için insanlar, fon dağılımlarını takip edip istedikleri şekillere göre değiştirebilmektedir.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine Web aracılığıyla Dahil Olma

Kimseler sisteme dahil olabilmek için yüz yüze anlaşma sağlamak zorunda değildir. Www.anadoluhayatemeklilik.com.tr adresi üstünde bulunabilen formlar kısmından, ilgili formun çıktısını alıp doldurabilir, e posta, posta veya fax aracılığıyla şirket merkezine iletebilmektedir.

Formlar kısmında sisteme dahil olma, sistemden ayrılma, fon değişikliği, emeklilik bilgi formu, aktarım formu, hesap özeti, kredi kartı talimatı gibi bir çok işlemin gerçekleştirilebileceği formlar bulunur. Kimseler bu formlar ile kolay bir şekilde işlemlerini halledebilir, gereken yerlere iletebilirler.

Anadolu Hayat Kişisel Emeklilik Çeşitleri

Genç Emeklilik

Bu emeklilik planı ile 18 ile 25 yaş arasındaki gençler minimum 99 TL katkı payı ödemek suretiyle siteme dahil olur% 25 devlet katkısı sağlayan bu sistemin avantajları arasında, kariyer koçluğu desteği, sosyal güvenlik danışmanlık hizmeti, yatırım danışmanlığı hizmeti gibi faktörler yer alır.

Geleceğe Yatırım

Bu sistemde de devlet katkısı bulunur. İnsanlar katkı paylarını kendileri belirlemektedir. Sisteme dahil olan kimseler hem de yatırım danışmanlığı, sosyal güvenlik danışmanlığı, bedava ambulans ve sağlık danışmanlığı ve anlaşmalı sağlık kuruluşlarından görecekleri indirim gibi hizmetler almaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik

Bu sisteme dahil olan ev hanımları, en fazla bu emeklilik planını tercih etmektedir. Kendi isteklerine göre ödedikleri katkı payı tutarları yanında devlet katkısından da yararlanmaktadır. Katkı pauının ödeneceğine dair teminat mevzusunda eğer katılımcının eşi ölüm ederse, 10 senelik emeklilik planı süresinde ödenmiş olan katkı payları düşülür ve kalan katkı payları Anadolu Hayat Emekilik aracılığıyla ödenir. Ev hanımları bu sistem vesilesiyle bedava ambulans, sağlık danışmanlığı ve yatırım danışmanlığı gibi bir çok hizmetten de yararlanabilmektedir.

Grup Emeklilik Sistemi

İşverenler, bünyesinde çalışan kimseleri bu sisteme dahil edebilmektedir. İşverenler, çalışanları için ödemiş olduğu katkı paylarını vergiden düşebilmektedir. Bu yönden de büyük avantaj sağlayan kişisel emeklilik sistemi için işverenler, çalışanları için ödeme yaptıkları maaşın belli bir bölümünü sisteme yatırırlar. Çalışan kişilere fon teklifi götürürler ve çalışan kişiler hangi fonu seçtiğine dair işverenine bildirim gerçekleştirir. Bir seçim yapmayan personel için minimum fon tercihi gerçekleştirilir ve bu biçimde sisteme dahil olunur.

Çalışan kişiler için, işçi, üst düzey yönetici veya ofis çalışanı bazında değişik ödeme planları gerçekleştirilmektedir. Çalışan kişiler sisteme dahil olduklarında sağlık indirimi ve para vermeden ambulans servisi gibi hizmetlerden de yararlanabilmektedir.

Grup Emeklilik Sistemi İle 72 Elde Etme

Sisteme dahil olan çalışan kimseler asgari 10 sene sistemde kalıp 56 yaşını doldurduğunda emekli olmuş sayılmaktadır. Emeklilik birikimlerine alabilmeleri için 3 yöntem bulunur. Programlı geri ödeme, senelik gelir sigortası kapsamında ödeme ve toplu ödeme seçenekleri bu üç yöntem arasında yer alır. 72 kazanan katılımcılar, emeklilik haklarını erteleyip ertelemiş oldukları devirde daha çok katkı payı ödemek suretiyle birikimlerini artırma imkanına da sahiptir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çalışan annelerin emeklilik yaşı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

 • Milli Piyango Sonuçları Sorgulama >> çok sabırsızlanıyorum şuan elimde bilet öylece bekliyorum. bir an önce akşam olsun lütfen....
 • Kargo takip >> yurtiçi kargo'da paketim var ama ürün takip kodunu bilmiyorum. nasıl ulaşabilirim....
 • Zonguldak dergaz doğalgaz fatura sorgulama >> DERGAZ üyelik işlemlerimi tamamladım.ancak sisteme bir türlü giremiyorum.çok karışık....
 • Evkur borç sorgulama >> Merhaba, Evkura taksidim var ama internetten kalan borcumu öğrenemiyorum Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?...
 • Allianz bireysel emeklilik >> Bes hesabımın aylık dökümünü mail hesabımda bana dönmenizi istiyorum.İyi çalışmalar....
 • Kargo takip >> Genelde kargo almak ve göndermek benim için bir kabus gibi bir olaydı fakat web sayfanızı gördükten sonra kolay bir şekilde sorgula...
 • YGS sınav sonuçları sorgulama >> YGS/LYS sınav sisteminin değişerek TYT/AYT sınavlarına geçilmesi üzerine puan hesaplamalarında değişiklikler oldu zannediyorum ki. ...
 • Ssk e-bildirge >> ssk e bildirge sistem ile ilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler çok iyi olmuş ellerinize sağlık. bu gibi yararlı paylaşımlar...
 • Gelir Vergisi Hesaplama >> Gelir vergisi hesaplama yapılırken gelir vergisi oranları neden artıyor? Gelire göre oranların değiştiğini farkettim....
 • Kargo takip >> Eylül ayından beri yurtiçi kargo ile çalışıyorum.Çok başarılı göremedim kendilerini. Hele bir selfservice denen hizmetleri var, çok...
 • Kargo takip >> Mesela kargo firması gelmediği halde gelip bulamadık diyor, bunu şikayet ettiğimiz halde de bir cevap alamıyoruz. Bunun için ne yap...
 • Kargo takip >> Ne zaman internetten sipariş versem hep aras kargo bana denk geliyor buradaki şubesi de teslimatı yetiştiremiyor ertesi gün şubeye ...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler