Bireysel emeklilik sistemi

BES Nedir?...

 

BES Nedir?

BES (kişisel Emeklilik Sistemi), kişisel veya işveren bazlı katılım sağlayabileceği bir emeklilik sistemidir. Bu sistem vesilesiyle insanlar, emeklilik devrinde ek gelire sahip olur ve bu vesileyle daha yüksek yaşam standartlarında hayatlarını sürdürürler. Sisteme iki halde dahil olunabilmektedir.

1) Kişisel Emeklilik –kişisel Katılım

Bu katılım halinde insanların bir iş yerinde çalışıyor olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Aylık, dönemlik veyahut senelik olmak üzere belli oranlarda katkı payı ödemesi gerçekleştirerek, seçmiş oldukları emeklilik şirketi bünyesinde birikim gerçekleştirmektedirler. 18 yaşını doldurmuş olan her fert bu sisteme dahil olabilir. Yeni düzenleme ile kişisel müşterilerin ödemiş olduğu katkı payının %25'i devlet aracılığıyla karşılanır.

2) Grup Bazlı Kişisel Emeklilik

İşverenler aracılığıyla bünyesinde çalışan insanlar için sağlamış olduğu kişisel emeklilik çeşididir. Bu sistem ile toplu durumda katılım sağlanmaktadır.

Grup Bazlı Kişisel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

5901 sayılı TC vatandaşlığına sahip olan ve TC vatandaşı olan kimseler

45 yaşını doldurmamış olan kimseler

31.05.2006 tarih ve 5510 sayılı SSK ve Genel sağlık sigortası kanununun 4. maddesinin 1. fıkrası a ve c bentine göre çalışanlar faydalanabilmektedir

Sisteme katılabilecek olan şirketler Bakanlık Kurulu aracılığıyla tayin edilmektedir.

 

2a) Grup Bazlı Kişisel Emeklilikte Sistem Nasıl İşler?

İşveren katılım sağlayacağı kişisel emeklilik sisteminin seçimini gerçekleştirir. Otomatik katılım sistemi özel veya kamu niteliği taşıyabilmektedir. İşveren bu türlerden hangisini seçeceği mevzusunda özgür davranabilmektedir.

İşveren sisteme dahil olmadan evvel, çalışanlarından faizli yahut faiz olmadan fon seçeneği mevzusunda seçim talebinde bulunmaktadır. Talepte bulunmayan çalışan için münasip fonu seçer.

İşveren, çalışanının maaşından belirlenen katkı payını keser ve katkı payı ödemesini gerçekleştirir.

İşveren sistem dahilindeki kurallara uymadığı halde her bir işlem için 100 TL para cezası ile cezalandırılır.

İşveren düzensiz ödeme gerçekleştirir yahut hiç ödeme gerçekleştirmez ise, çalışanının emeklilik birikiminde oluşan bütün aksamalardan sorumlu tutulmaktadır.

2b) Grup Bazlı Kişisel Emeklilik Sisteminde Çalışan kişilere Faydalar

Çalışan kimseler için ödenen katkı payının % 25'lik oranı devlet yoluyla karşılanır.

Sistemde bulunabilen 2 aylık vazgeçme zamanı sonuç kısmında, çalışan kişiler halen sistemde kalmaya devam ediyor ise, devlet 100 TL ilave katkıda bulunmaktadır.

10 sene süresince sistemde kalan çalışan, senelik gelir sigortası ile birikimlerini almak istediği halde, birikiminin %5'i kadar devlet yoluyla ödeme yapılabilir.

2c) Grup Bazlı Kişisel Emeklilikte Emeklilik Hak edişi

Sistemde asgari 10 sene kalan ve 56 yaşını dolduran çalışan kişiler emekliliği hak etmiş sayılmaktadır. Emekliliğini hak etmiş, sistemden ayrılmaya karar vermiş olan kullanıcılar için % 25 devlet katkısı ile 1000 TL giriş devlet katkısı ödemesi yapılmaktadır. Çalışan kimseler emekliliği hak ettikten sonra ödemelerini toplu, taksitle veyahut ömür boyu emeklilik aylığı halinde geri alabilmektedir. Ömür boyu emekli aylığı tercihi yapan kullanıcılar, %5 devlet katkısından yararlanabilmektedir.

1a) Kişisel Emeklilik İşleyişi

Bir işte çalışmayan fakat; geleceği için yatırım yapmak isteyen 18 yaşını doldurmuş bireyler de sisteme dahil olabilir. Kişinin yapacağı işlemler şu şekildedir.

Bir fon şirketi ile anlaşmak ( Bir çok özel/Kamu bankası yahut belli şirketler bu hizmeti sağlar,

Katkı payı belirlemesi yapılmalıdır. Bireyler aylık ne kadar katkı payı ödeyeceklerini anlaştıkları şirkete bildirir,

Anlaşılan fon şirketi ile sözleşme imzalanması, evrakların teslimi,

Kişisel emeklilik sürecinin takibi.

Bireyler şirketler aracılığıyla verilen kullanıcı adı ve şifreler aracılığıyla emeklilik programlarını yakından takip edebilmektedir. Bir çok şirket aracılığıyla denetlenen bu fon şirketleri, muhakkak araştırılmalıdır. Sistemde kalınabilecek asgari ve azami süreler şirketlerce değişiklik gösterebilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Dikkatli olunması Gerekli olan Noktalar

Sistemde 10 sene kalınmalı, emeklilik için 56 yaş beklenmelidir. Aksi halde talep edilen ödemelerde kesintiler yaşanmaktadır.

Sistemden 3 sene dolmadan ayrılanlar, geri ödemelerinde devlet katkısı ödemesi alamazlar.

Emekliliğe dair yapılmış olan katkı payı ödeme planı, senede azami 4 defa değiştirilebilmektedir.

Kimseler anlaşmış oldukları fon şirketinden farklı şirkete geçiş sağlayabilir fakat; giriş depozito borcu olup olmadığını transfer işleminden önce sorgulanmalıdır.

Farklı şirkette daha emeklilik programı var ise, iki program sadece 72 kazanıldığında birleştirilebilmesidir.

İşverenler ödemiş oldukları katkı paylarını gider olarak gösterip vergiden düşebilmektedir.

BES katkı payı, kredi kartı, havale, eft, otomatik ödeme gibi bir çok yöntem ile ödenebilmektedir.

Şahıs maddi imkansızlıklar sebebiyle katkı payı ödemesi gerçekleştiremediği halde, düzensiz ödeme yapan kullanıcı grubunda yer bulur ve haklarından yararlanmak için ödeyemediği katkı paylarını tek seferde ödemekle yükümlüdür.

Belli şirketlere ait VIP emeklilik hizmetleri bulunur. Detayların araştırılması kapsamında insanlar bu sistemlere de dahil olabilir.

İnsanlar Kişisel Emeklilik seçimini doğru gerçekleştirdiği halde, hayal etmiş olduğu ek gelir imkanına sahip olur. Çalışan ve sigorta primi kapsamında emekli olan kimseler bu hizmet hasebiyle çift emekli aylığı elde etmiş olur. Bir yerde çalışmayan, dışarıdan katkı payı ödemesi sağlayan kimseler ise emeklilik fırsatından yararlanabilmektedir. Bu hal her iki açıdan da fayda sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılımın Faydaları

Sistem dahilindeki kimseler, bu sistem vesilesiyle tasarruflu yaşamayı öğrenir.

Gelecek planları kapsamında ek gelir imkanının varlığı, öz güven gelişimine yardımcı olur.

Çalışamayan, engeli bulunabilen veya ev hanımı statüsünde bulunabilen kimseler de bu sistem vesilesiyle emekli olmaya hak kazanırken, hayatını da garanti altına almış olur.

Sisteme erken dahil olan ve uzun seneler varlığını sürdüren insanlar, daha yüksek birikimler elde etme şansına sahiptir.

Emeklilik hak edişi gerçekleştiğinde, bu birikim ile ani para ihtiyaçları kolay bir şekilde karşılanabilmektedir.

Sistem, iş yeri sahibine de dışarıdan emekli olmayı hedefleyen kimselere de bir çok imkan sağlar. Anlaşılan şirket aracılığıyla verilen özel bilgiler ile kimseler 7/24 kesintisiz bir şekilde emeklilik detaylarını takip edebilir, ödemelerinde düzenleme yapabilir, talep formu gibi bir çok veri formu vesilesiyle işlemlerini kısa ve kolay yollar ile halledebilir.

Bireysel Emekliliğe Dahil Olunabilecek Fon Şirketleri

Anadolu Hayat Kişisel Emeklilik

Ziraat Kişisel Emeklilik

Garanti Kişisel Emeklilik

Vakıf Kişisel Emeklilik

Avivasa Kişisel Emeklilik

Allianz Kişisel Emeklilik

Halk Kişisel Emeklilik

İşbank Kişisel Emeklilik

Axa Hayat Kişisel Emeklilik

QNB Finansbank Kişisel Emeklilik

NN Hayat Emeklilik

Teb Kişisel Emeklilik

Metlife Kişisel Emeklilik

Siz de hala kişisel emeklilik sistemine dahil olmadıysanız, yukarı bölümde sıralamış olduğumuz şirketlerden biri ile sisteme dahil olabilirsiniz. İlgili linklere tıklatarak sistem kapsamında bilgi alabilir, iletişim numarası veyahut e posta aracılığıyla bütün sorularınızın yanıtını talep edebilirsiniz.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Fiili hizmet süresi zammından kimler yararlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

 • Milli Piyango Sonuçları Sorgulama >> çok sabırsızlanıyorum şuan elimde bilet öylece bekliyorum. bir an önce akşam olsun lütfen....
 • Kargo takip >> yurtiçi kargo'da paketim var ama ürün takip kodunu bilmiyorum. nasıl ulaşabilirim....
 • Zonguldak dergaz doğalgaz fatura sorgulama >> DERGAZ üyelik işlemlerimi tamamladım.ancak sisteme bir türlü giremiyorum.çok karışık....
 • Evkur borç sorgulama >> Merhaba, Evkura taksidim var ama internetten kalan borcumu öğrenemiyorum Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?...
 • Allianz bireysel emeklilik >> Bes hesabımın aylık dökümünü mail hesabımda bana dönmenizi istiyorum.İyi çalışmalar....
 • Kargo takip >> Genelde kargo almak ve göndermek benim için bir kabus gibi bir olaydı fakat web sayfanızı gördükten sonra kolay bir şekilde sorgula...
 • YGS sınav sonuçları sorgulama >> YGS/LYS sınav sisteminin değişerek TYT/AYT sınavlarına geçilmesi üzerine puan hesaplamalarında değişiklikler oldu zannediyorum ki. ...
 • Ssk e-bildirge >> ssk e bildirge sistem ile ilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler çok iyi olmuş ellerinize sağlık. bu gibi yararlı paylaşımlar...
 • Gelir Vergisi Hesaplama >> Gelir vergisi hesaplama yapılırken gelir vergisi oranları neden artıyor? Gelire göre oranların değiştiğini farkettim....
 • Kargo takip >> Eylül ayından beri yurtiçi kargo ile çalışıyorum.Çok başarılı göremedim kendilerini. Hele bir selfservice denen hizmetleri var, çok...
 • Kargo takip >> Mesela kargo firması gelmediği halde gelip bulamadık diyor, bunu şikayet ettiğimiz halde de bir cevap alamıyoruz. Bunun için ne yap...
 • Kargo takip >> Ne zaman internetten sipariş versem hep aras kargo bana denk geliyor buradaki şubesi de teslimatı yetiştiremiyor ertesi gün şubeye ...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler