Ygs ve lys' nin yerine gelecek sistem nedir?

2009 senesinden beri uygulanan YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sistemleri bu sene YÖK Başkanı Ye...

2009 senesinden beri uygulanan YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sistemleri bu sene YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 26 Eylül'deki Yüksek öğrenim Akademik Sene Açılış Töreni'nde yapmış olduğu konuşmada üniversite giriş sistemine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Yeni sistem ile eğitimde ve bilimde kalite çıtasını daha da yükseltmek olduğunu da sözlerine eklemişti. Bu açıklamaların sonrasında öğrenciler ve aileleri aracılığıyla merakla bekleniyor olan YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem YÖK Başkanı Yekta Saraç aracılığıyla geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısıyla açıklanmıştır. YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem hakkında detayları açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni sınav sisteminin adının Yüksek öğrenim Kurumları Sınavı olacağını belirten bu sınav sisteminde çok değişikliğe gidildiğini ve bundaki amaçlarının daha kaliteli bir eğitim olduğunu belirtti.

YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem Hakkında Merak Edilenler

 

YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem olan Yüksek öğrenim Kurumları Sınavı (YKS) benzer günün içinde iki oturum ile gerçekleştirilecek ve YGS' nin yerine geçecek olan birinci oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı verildi. Eski YGS sınavında öğrenciler toplamda 160 sorudan ve Matematik, Türkçe, Fen bilimleri ve Sosyal bilimleri konularından oluşturulan bir testten sorumlulardı. Bu yeni sistemle getirilen TYT' de ise, öğrenciler yalnızca 40 Türkçe ile 40 Matematik olmak üzere toplamda 80 sorudan sorumlu olacaklar. Bu sınavda amaçlanan ise öğrencilerin temek yeteneklerini ölçmek olduğu belirtildi. İkinci oturum ise LYS' nin yerini almış oluyor ve 4(dört) değişik gün içinde yapılmış olan sınavların, yeni sisteme göre tek bir güne indirilmiş olması yapılmış olan değişiklikler arasındadır. İkinci oturumda Türk Dili Edebiyatı, Sosyal Bilimler, Coğrafya, Matematik ve Fen Bilimleri testleri yapılacaktır. Her bir testte ise, 40 ayrı soru bulunacaktır. Yabancı dil sınavı ise bu iki oturuma dahil değildir. Sınav soru sayıları ve sınavların ne halde yapılacağının açıklamasına karşın sınav süreleri hala tam anlamıyla netlik kazanmadı. Eski sisteme göre takriben soru başına 1,5 ile 1,7 dakika süre düşüyordu. YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem içinde daha çok yeniliği barındırıyor. Yeni sınav sisteminin esasen tek bir sınav gibi düşünülmesi gerektiğini vurgulayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, benzer günün içinde iki oturumla gerçekleşecek olan sınavlar arasında verilen öğle arasını da teneffüs gibi düşünmemiz gerektiğini ve bu konuda da uzmanlardan tavsiye alarak böyle bir karara vardıklarını açıkladı.

ygs ve lys nin yerine gelecek sistem nedir e-sorgulama.com

YGS ve LYS' nin Yerine Gelecek Sistem ve Adayların Bilmesi Gerekenler

Yeni sınav sisteminde 150 ve 180 puan olmak üzere iki baraj belirlenmiştir. Birinci oturumda 150 puan aşağısında alan adaylar hiçbir tercih yapamayacaklar. 150 ve üstü alan öğrenciler ön lisans programlarına, 180 ve üstü puan alan öğrenciler ise lisans programlarına tercihte bulunabileceklerdir. 200 ve üstü puan alan adayların ise tercih yapmamaları halinde bu puanını sonraki senede kullanma olanakları olabilecektir. Şurada bilinmesi gerekli olan ön önemli konu, yeni sınav sisteminde adaylar ilk başta birinci oturuma girerek 80 soruyu cevaplandırmaya çalışacaklardır. Sonrasında birinci oturum sona erdikten sonra lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler belirlenen 180 puan barajını aşıp aşmadığına kendileri kanaat getirecek ve ona göre ikinci oturuma gireceklerdir. İki oturuma da giren öğrencilerin lisans yerleştirme puanları hesaplanma aşamasında ilk sınavın %40'ı, ikinci sınavın ise %60'ı alınmak suretiyle hesaplanacaktır. Yabancı dil sınavı ise iki oturum sınavlarının yapılmış olduğu günden sonra Pazar günü yapılacak olup öğrenciler 80 sorudan sorumlu olacaklardır.

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Prim öğrenme adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar