Kasko Değeri Listesi Sorgulama

KASKO DEĞERİ SORGULAMA [year]

Kasko Değeri Sorgulama ya da Kasko bedelini sorgulamak için hoşgeldiniz. Öncelikle kasko değerleriyle ilgili en sık sorulan soruları bir inceleyelim.

Kasko Değer Listesi hangi tarihten beri yayımlanmaktadır ve yayımlanma amacı nedir? Kasko değer listesi Aralık 1987’den beri motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla yayımlanmaktadır.

Aracımı mutlaka bu listedeki değer üzerinden mi sigortalatmalıyım? Aracın genel durumuna, sigortalandığı tarihteki piyasa şartlarına göre listede gösterilen değerlerin altında veya üstünde bir bedelle de sigorta yapılabilir.

Aracıma sonradan ilave ettirdiğim alüminyum jant, radyo teyp, klima gibi aksesuarlar bu listedeki değerlere dahil midir? Araçlara sonradan ilave edilmiş aksesuarlar listedeki değerlere dahil olmayıp, bunların bedelleri sigortacı ile sigortalı arasında mutabık kalınarak belirlenir.

 

Aracımı sigorta ettirirken bu listedeki değer üzerinden sigorta ettirdim, aracım çalındığı veya pert olduğunda sigorta şirketi bana bu meblağı mı ödeyecek? Kasko Sigortası Genel Şartları B.3. maddesi 3.3.1.2 bendi “Aracın tam ziyaa uğraması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere, hasar anındaki sigorta değeri ödenir”, aynı maddenin 3.3.1.4 bendi ise “Aracın çalınması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere aracın çalınma günündeki değeri ödenir” şeklindedir. Bu madde uyarınca aracınız çalındığı veya pert olduğunda hasar tarihindeki değeri ödenir. Esas olarak sigorta şirketi zayi olan aracın eşinin temin edileceği meblağı ödemekle yükümlüdür.

Kamyonumu sigorta ettirirken bu listedeki değere kasası da dahil midir? Kamyon ve benzeri araçlar için gösterilen değerler listede aksi bir açıklama yoksa çıplak şasi değerler olup, aracınızın kasasına ait sigorta bedeli, sigortalı ve sigortacının mutabık kalması ile belirlenir.

Benim 20 yaşında bir aracım var, sigorta ettirmek istiyorum ama bu listede değeri yok, ben aracımı hangi değerden sigorta yaptıracağım? Kasko Değer Listesinde son 15 model yılının değerleri yer almakta olup, daha eski model yıllarına ait araçların değerleri sigortalı ve sigorta şirketi ile mutabık kalınarak tespit olunur.

Bazen aracımın piyasa değeri bu liste ile çok yakın oluyor, bazen de listedeki değeri piyasanın üstünde veya altında kalabiliyor. Bu farkın sebebi nedir? Ülkemizde oluşan çeşitli gelişmeler (ekonomik ve siyasi alanda olan gelişmeler, faiz ve döviz fiyatlarında oluşan dalgalanmalar, otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi veya oranların değişmesi, otomotiv firmalarının uyguladıkları satış kampanyaları gibi) bazı dönemlerde ikinci el oto piyasasında dalgalanmalara yol açabilmektedir.

Bu liste hangi sıklıkla yayımlanıyor? Kasko Değer Listesi aylık olarak yayımlanmakta olup, yayımlanma periyodu Birlik Yönetim Kurulu tarafından değiştirilebilir.

Bu listeye nasıl ulaşabilirim? Listeye e-sorgulama.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kasko Değeri (Bedeli) listesi değerlerine ulaşmak için tıklayınız.

Kasko Değeri Sorgulama

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan YurtDışı Çıkış Yasağı Sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 rafet öztürk,

2003 Model iki kapılı 1700 Motor Corsa Van otomobilin bugünki kasko değeri nedir? Teşekkürler


#2 kaskocu,

Rafet Öztürk, sizin haziran 2013 kasko bedeliniz, verdiğiniz bilgilere göre: 14800 TL


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar