ALES Sonuçları

ALES SONUÇLARI [year]

ALES nedir? Ne değişti? LES'ten farkı ne olacak? Yükseköğretim Kurumlarında Belirli Akademik Kadrolara Atanmak veya Lisansüstü Eğitimi Yapmak İsteyen Adayların Dikkatine!.. “78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı kanunla eklenen Ek Madde 8” ile, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir. Yükseköğretim Genel Kurulunun 2 Şubat 2007 günü yapılan toplantısında, yükseköğretim kurumlarında yukarıda sayılan öğretim elemanı kadrolarına atanmak için yapılması gereken sınav ile Lisanüstü Eğitimi Griş Sınavının (LES) birleştirilmesine ve yeni sınavın adının “Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)” olmasına karar verilmiştir. Belirli akademik kadrolara atanmak isteyenler ile lisansüstü eğitimi yapmak isteyenlerin gireceği ALES sınavı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılacaktır. Sınavda 40’ar sorudan oluşan Sayısal-1ve Sayısal-2 Testleri ile, 80 sorudan oluşan Sözel Testi yer alacaktır. ALES testlerinde yer alacak soruların niteliği, daha önce yapılan LES sınavlarında yer alan testlerdeki sorulara benzer olacaktır. Testler açısından LES ve ALES arasındaki tek fark, LES’te yer alan 80 soruluk Sayısal Testi yerine ALES’te 40’ar soruluk Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testlerinin yer almasıdır. ALES’e katılan adaylar için sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı ALES puanları hesaplanacaktır. LES puanlarından farklı olarak, ALES puanları en büyüğü 100 olan puanlar olacaktır. 2005 ve 2006 yıllarında yapılan LES sınavlarına giren ve aldıkları puanlar halen geçerli olan adayların LES puanlarına karşılık gelen ALES puanlarının nasıl hesaplanacağı daha sonra açılanacaktır.

ALES sonuçları ne zaman açıklanır?

 

ALES Sonuçlarınıza bakmak için tıklayınız.

ALES Sonuçları Sorgulama

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan ÖSYS Sınav Sonuçları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

#1 ales öğrencisi,

çok teşekkürler ales puanımı sorguladım öğrendim ;)


#2 mine levent,

Sayın İlgili,
Sağlık bilimleri dalında yüksek lisansı bitirmiş bir kişinin aynı dalda doktoraya devam edebilmesi için ALES ten en az kaç puan alması gerekiyor?
Teşekkür ederim,
Mine


#3 aslı,

sonuçlara nasıl bakılacak ne olur yardım edin


#4 ahad hasankhanı,

Yabancı uyruklu olarak 2010 ALES"e katıldım yalnız sonuçlara bir türlü ulaşamıyom. bu konuda yardımcı olabilir misiniz.


#5 emre,

merhaba;
sonbahar 2010 ales ine girdim fakat puanımı öğrenemiyorum, şifre için gereken soruları cevapladığım halde, gizli sorunuz tanımlı değil diyerek şifre vermiyor sistem. Puanımı acilen öğrenmem lazım, bilen varsa lütfen yardım etsin.....


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar