YGS sınav soruları

Geçmiş senelerde sıkça ismi farklılaşan üniversiteye giriş sınavı son 6 yıldır iki aşamalı biçimde yapılabilir. Kimileri geleceklerin...

Geçmiş senelerde sıkça ismi farklılaşan üniversiteye giriş sınavı son 6 yıldır iki aşamalı biçimde yapılabilir. Kimileri geleceklerinin bundan böyle tek bir sınava değil, iki sınava bağlı olmasının güzel şey olduğunu savunurken kimileri ise bunun hala benzer sınav sistemi olduğunu ve değişmesi gerektiğini savunmamaktadır. Bu sınavlardan ilki olan YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur ve her kısım 40 soru içerir. YGS sınav sorularının yeteri kadarını cevaplayabilen ve 180 puanın üstüne çıkabilen öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazanır. Üniversiteye giriş sınavlarının ikincisi olan LYS için bu barajın aşılması şarttır. YGS yalnızca LYS için bir baraj değildir. YGS sınavından gereken puanı alan öğrenciler, açık öğretim programlarını, ön lisans programlarını ve meslek lisesinin devamı olarak kabul edilen lisans programlarını tercih edebilir ve yerleşebilirler. 140 puan ve üstünde not alan insanlar sınavsız geçişle girilebilen 2 senelik Meslek Yüksek Okullarını, 2 senelik Ön Lisans ve açık öğretim programlarını tercih edebilirler. YGS sınavında puanlar, öğrencinin seçtiği bölüme göre değişik oranlar alınmak suretiyle hesaplanır. O nedenden dolayı YGS sınavına giren adayların sonuçları 6 değişik puan türünden açıklanır. Bu yıl 2.178.563 adayın girdiği sınavın sonuçları büyük bir heyecanla beklenmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın sonuçlarının 25 Mart 2016 Cuma günü açıklanacağı duyurulmuştur. Üstüne taktikler geliştirilmiş olan, test çözmekten yorgun düşülen, ailelerin evlatları için, öğrencilerin ise gelecekleri için stres kaynağı olan sınavın, bu sene için azıcık daha kolay olduğu yönündeki yorumlar dolaşmaya başladı. 2015 YGS için her bireyin çok zor olduğu yönünde yorumlar yapması üzerine 2016 YGS sorularının biraz daha kolay olması öğrencilerin içini rahatlattı. Matematik ve Türkçe bölümlerinin geçen seneye göre daha basit olduğu biçiminde yorumlar yapıldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda barajı geçebileceğini bilen öğrenciler için tabi ki stres henüz bitmedi. 4, 5 veya 6 senelik lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler için LYS sınavı hazırlıkları tam gaz sürmeye devam ediyor. Sınav stresinin üstüne ülkede vuku bulan üzücü olaylar herkesi derinden yaraladı. Bu koşullarda en azından sınava girmiş olan adayların iyi haberler almasını diliyoruz lakin unutmamak gerekmektedir ki bu sınavlar hayallerine, amaçlarınıza ulaşmak için yalnızca birer basamaktır.

 

2016 YGS SORULARINA NASIL ULAŞABİLİRİZ?

ygs sınav soruları e-sorgulama.com

2016 YGS sorularına ulaşmak için aşağı bölümde bağlantısını bulabileceğiniz ÖSYM’nin resmi adresine gitmelisiniz. Sonrasında açılan sayfada 2016-YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı yazan kısmı 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı sorularına ve cevaplarına ulaşabilmektesiniz.

2016 YÜKSEKMÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan ALES başvurusu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar