YGS sınav giriş yerleri

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir. Yüksek öğrenim okumak isteyen öğrenciler için yapılmış olan bu sınav, bu sürecin ilk aşama...

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir. Yüksek öğrenim okumak isteyen öğrenciler için yapılmış olan bu sınav, bu sürecin ilk aşamasıdır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 4 dersten sorumludurlar. Bu dersler; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’dir. Her dersten 40 soru sorulmaktadır ve 160 soruluk bu sınav için verilen süre de 160 dakikadan oluşur. Yükseköğretime Geçiş Sınavı 6 puan çeşidine göre hesaplanmaktadır. Sayısal okuyan öğrenciler YGS-1 ve YGS-2’den, sözel okuyan öğrenciler YGS-3 ve YGS-4’ten, eşitlik ağırlık okuyan öğrenciler YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden sorumludurlar.

Her yıl Mart ayında yapılmış olan bu sınava 1 milyondan fazla öğrenci girmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı saat 10.00’da başlıyor ve 12.40’ta bitiyor.

YGS Sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

YGS sınav giriş yerlerine çevrimiçi olarak internet üstünden erişebiliyorsunuz. Önceleri evinize posta yoluyla iletilen YGS sınav giriş yerleri bundan böyle çevrimiçi sistem üstünden iletilmektedir. Ek olarak sınav giriş kağıdına da sınav giriş yerlerini öğrendiğiniz sayfa üstünden ulaşabiliyorsunuz. Unutmayınız ki YGS sınav giriş kağıdınız olmadığı halde sınava alınmayacaksınız. Yükseköğretime Geçiş Sınavı giriş yerleri için yapıyor olmanız gerekenler neler açıklayacağız.

 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sınav giriş yerleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ni kullanmanız gerekmektedir. Size bu sayfaya en direkt ulaşabileceğiniz bir link sunacağız. Bu linke tıklattığınız halde ilk yapılması gereken “Sınava Giriş Belgesi Dökümü” seçeneğine tıklatmalısınız. Ardından işlem yapacağınız senesi seçiniz.

ygs sınav giriş yerleri e-sorgulama.com

Daha sonrasında YGS sekmesine tıklayabilirsiniz. Tıklattığınız halde Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapıyor olmanız istenecektir. Şurada T.C. kimlik numaranızı ve sistem şifre anahtarınızı girmeniz gerekecektir. Nihayetinde da giriş tuşuna tıklatınız.

ygs sınav giriş yerleri e-sorgulama.com

Karşınıza gelecek olan ekranda sol kısımda bulunabilen “Sınav Başvurularım” sekmesine tıklatınız. Gelen seçeneklerde YGS seçeneğine tıklatınız. Daha sonraki ekranda da “Başvuru Kayıt Görüntüle” sekmesine tıkladığınız zaman YGS sınav giriş yerlerine ulaşabilmektesiniz.

YGS Sınav Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Als başvurusu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar