Yetim aylığı ne kadar?

Sosyal Güvenlik çerçevesinde bulunabilen anne ya da babanın ölüm etmesi halinde geride kalan çocuklara yetim maaşı bağlanmaktadır. Ye...

Sosyal Güvenlik çerçevesinde bulunabilen anne ya da babanın ölüm etmesi halinde geride kalan çocuklara yetim maaşı bağlanmaktadır. Yetim maaşı alabilmenin belli koşulları bulunur. Bu koşulları sağladıktan sonra SGK' ya yetim maaşı için başvuru yapabilme imkanına sahipsiniz. Yetim maaşı koşulları ile ilgili koşulları diğer yazılarımızda bulabilirsiniz. Başvuru işleminin sonrasında yetim maaşı sorgulama işlemini yapabilmeniz için şahsen başvurduğunuz SGK İl Müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Yetim aylığınız bağlandıysa ya da yetim maaşı ne kadar merak ediyorsanız, yetim maaşı ne kadar sorusunun cevabını makalemizde bulabileceksiniz.

Yetim Aylığı Ne Kadar Nasıl Öğrenirim?

Yetim maaşı ne kadar sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Bu konu ile ilgili belli bir fiyat bulunmamaktadır. Ölen anne ya da babanın emekli aylığı veyahut yatırdığı primlere bakılarak bağlanacak aylığın %75′ i anne ve çocuklara paylaştırılmaktadır. Kimselerin çocukları bulunmuyor ise emekli maaşının % 75′ i eşi vefat etmiş eşe ödenir. Bu ödenek eşi vefat etmiş maaşı olarak geçmektedir. Yetim maaşı ne kadar sorusunun sorulabilmesi için yetim çocukların olması gerekir. Eşi vefat etmiş eş ve 1 çocuk bulunması halinde eşi vefat etmiş eşe emekli maaşının % 50′ si yetim çocuğa da % 25′ i ödenmektedir. Eğer ölen sigortalının birden fazla çocuğu bulunuyor ise, eşe ödenen % 50 miktar değişmeyip kalan % 25′ lik kısım tüm çocuklara paylaştırılmaktadır. Bu bilgilerden sonra yetim maaşı ne kadar sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan E-devlet kıyı emniyeti amatör telsizcilik sınav başvurusu adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar