Torba yasada doğum borçlanması

Türkiye'de bazı alanlarda yetersiz olan hallerde, bu yetersizliği gidermek amaçlı yapılması gerekli olan düzenlemeler mevcuttur. Düze...

Türkiye'de bazı alanlarda yetersiz olan hallerde, bu yetersizliği gidermek amaçlı yapılması gerekli olan düzenlemeler mevcuttur. Düzenlemeleri tasarı durumunda hazırlanır ve TBMM'de oylamaya sunulur. Eğer çoğunluk tasarının kanuna dönüşmesi mevzusunda pozitif oy kullanırsa, tasarı kanuna dönüşür ve resmi gazetede yer almanız sonrasında uygulamaya geçilir. Eğer tasarının kanuna dönüşmesinin münasip olmayacağını düşünen milletvekilleri negatif oy kullanmak suretiyle, tasarının meclisten geçip, yürürlüğe girmesine izin vermezler. Daha önceki yıllara ait olan Torba Kanunda doğum borçlanması alanında bazı eksiklikler vardı, bu eksiklikleri ve diğer alanlardaki eksiklikleri gidermek amaçlı Nisan 2016 senesinde Torba Yasası adı ile yeni tasarı hazırlandı. Torba Yasası TBMM aracılığıyla oy çoğunluğu ile kabul edildi ve meclisten geçti. Resmi gazetede ilgili maddeler değiştirilerek veya maddeler ekleme yapmak suretiyle tam metni yayınlandı ve 2016 Torba Yasası yürürlüğe girdi. Eskiden Torba kanunda doğum borçlanması mevzusunda eksiklikler vardı, bu eksiklik 2016 Torba Yasası ile yeni düzenlemelerle giderildi. Torba Yasasının içerisinde her alanda yeni düzenlemelerin sunulduğu ve bazı alanlarda yetersiz olan durumların tamamlanmasını içeren yeni maddeler yer alır. Torba Yasası çokca alanda yeni düzenlemeler getirdi, bunlardan biri doğum borçlanması ile ilgili yasalardır. Torba Yasasının diğer alanlardaki düzenlemeleri ise şunlardır; İstanbul'daki yeni ulaşım alanı olan kanal İstanbul projesi alanındaki düzenlemeler, gençlerin 25 yaşa kadar ödenmemiş olan Genel Sağlık Sigortası primlerinin silinmesi mevzusunda yeni düzenlemeler, zorunlu trafik sigortasındaki düzenlemeler, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin tekrar inşası, 2016 senesinde 15 bin yeni polisin göreve dahil edilmesi ve terörizmin finansmanına kadar çokca konuda düzenlemeleri yer alıyor.

 

Torba Yasada Doğum Borçlanması Düzenlemeleri Nelerdir?

2016 Torba Yasada doğum borçlanması alanında yeni çokca düzenlemeler eklendi. Doğum yapan çalışan bayanın yahut eşi doğum yapmış olan erkek, doğum gerçekleştikten sonra bedava izin alan çalışan bayana ve erkeğe, çalışmış olduğu kurum aracılığıyla her sene bir kademe üst seviyeye geçme ve her üç sene sonuç kısmında bir derece üst seviyeye geçmesi sağlanacaktır. Torba kanunda doğum borçlanması, yeni düzenlemeler yasa yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak izin kullanan çalışan kişiler için geçerli olabilecektir. Yani yasa, ilgili kurumlar aracılığıyla evlat edinen çalışanları da dahil edecektir. Evlat edinen çalışan kişiler, çocuğun yaşı üçü geçmemiş ise iki senelik süre gibi bir zamanda aylıksız izin şeklinde yeni yasadan yararlanabilecekler. Torba Kanunda doğum borçlanması ile ilgili maddelerde üç yaşından küçük olan çocuğu evlat edinmek isteyen memur eşe, ilgili kurumlarca evlat edinilen çocuğun, aileye teslim edilmesi tarihi itibariyle sekiz hafta aylıklı halde izin verilebilecek. Torba kanunda doğum borçlanması konusuna ait maddelere göre çalışmakta olan kadınların erken doğum riski taşıyan kadınların erken doğum yapabilme ihtimaline karşı, doğum öncesi izin kullanmayan memur olan bayanlar, izin kullanmadığı zamanı doğum sonrası izin süresiyle birleştirilmesini talep edebileceklerdir.

Torba kanunda doğum borçlanması ile ilgili madde eski Torba Yasasında yalnızca iki çocuk için geçerliydi ama yeni yasa tasarısı ile şu an üç çocuk için doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Ek olarak sigortalı olmadan önceki doğumlar için de Torba kanunda doğum borçlanması hakkından yararlanabileceklerdir. Eski yasa tasarısı ile doğum borçlanması hakkından yalnızca SSK'lı bayanlar yararlanıyordu ama şu an yeni Torba kanunda doğum borçlanması ile BAĞ-KUR'lu bayanlar da yararlanabilecekler ve böylelikle SSK ve BAĞ-KUR gibi güvencelere sahip bayanlar arasındaki yapılmış olan haksızlık ortadan kalkmış olabilecektir.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kimler bağ-kur'lu olmak zorunda? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar