SSK RAPOR PARASI ÖĞRENME SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan sigortalı kimseler, bir meslek kazası ya da hastalık geçirip iş göremez hale geldikler...

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan sigortalı kimseler, bir meslek kazası ya da hastalık geçirip iş göremez hale geldiklerinde Sosyal Güvenlik Kurumu bu evrede kimseler zorluk çekmesin diye rapor parası yatırır. İnsanların SSK rapor parası alabilmeleri için hepsinden önce başvurudan önce minimum 90 gün prim yatırmış olmaları gerekir. SSK rapor parası almak isteyen kimseler hepsinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu'na gereken bir sebeplerini belirttikleri dilekçe vermelidirler. Dilekçelerini verince rapor paralarının yatıp yatmadığını web aracılığıyla takip edebilirsiniz. SSK, Sosyal Sigortalar Kurumunun kısaltması olup  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumunun dallarından birisi olan kurumdur. Bu kuruluşun gayesi insanların bir gelir azalmasından ötürü madur haline düşmesini önlemektir. Belli koşullar saplanmış olan bireylerin devlet desteği ile zor hallerinde yaşama ihtiyaçlarını gidrmek için kurulmuş olan bir sistem vardır. Kimselerin hastahane masraflarından masrafsız ilaç alımına ordanda emekliliğine kadar çokca alan alanda devlet desteği görülmektedir. Yazının sonrasında vermiş olduğumu bilgileri takip ederek sorgulama işleminizi gerçekleştirirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

SSK rapor parası sorgulama işlemini daha önceleri E-SGM üstünden de yapabiliyorduk. Ama sistemin kapatılmasıyla beraber bundan böyle yalnızca E-Devlet üzerinden yapabilmekteyiz. E-SGM sitesine olan taleplerin azalması ve tıklanma sayısının gittikçe azalmasının yanında yapmış olduğu hesaplamalardaki yanlışlıklar nedeniyle beraber Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sitenin kapatılmasına karar verilmiştir. Böylece sitenin kapatılması ile birlikte çokca işlemin yapılmış olduğu gibi SSK rapor sorgulama işlemide E-Devlet üstünden yapılmış olan işlemlerden olmuştur ve bu işlem için E-Devlet şifresi istenmektedir. E-Devlet şifre anahtarınızı Ptt noktalarından 2 TL mukabilinde alabilirsiniz. E-Devlet şifre anahtarınızı almanız sonrasında konunun sonunda verilen linke tıklayabilirsiniz. Açılacak sayfa içerisinden kimlik doğrulama işleminizi TC kimlik numaranız ve E-Devlet parolanızı girerek gerçekleştiriniz. Sonrasında sisteme giriş yap isimli butona tıklatarak SSK rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilmektesiniz.

E-Devlet SSK Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Emeklilik tarihini hesaplama işlemi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar