Sms ile çekilen araç sorgulama

Bu konumuzda sizlere SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Her geçen gün artan nüfus yoğunluğuyla berabe...

Bu konumuzda sizlere SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Her geçen gün artan nüfus yoğunluğuyla beraber araç sayısının da artmasıyla trafikte sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu problemlerden bir tanesi de yanlış yere park edilen araçlardır. Hele ki büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu durumla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Araç sahibi kişiler otopark bulmakta çoğu zaman sorunlar yaşarken bazen kısa süreli park etmek için, ara sıra da park yeri ücreti ödememek amacı ile araçlarını park yasağı olan bir yere bırakabiliyorlar. Bu durumdaki araçlar trafiğin akışını bozması nedeniyle kural gereği trafik polisleri aracılığıyla çekici çağrılarak belirlenen otoparklara çekiliyor. Bu halde, otoparka çekilen aracınızı alabilmek için belirlenmiş olan cezai işlem kapsamlarında, belli miktar idari para cezası ödemeniz gerekir. İdari para cezasının ne kadar olduğunu internet üzerinden ve telefonunuzdan mesaj göndererek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemini aşağı bölümdeki bilgilerden yararlanarak öğrenebilirsiniz.

 

SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi bilhassa aracının çekildiğini sonrasında fark eden vatandaşlar için çok ihtiyaç duyulan bir işlem çeşididir. Trafik ekiplerince aracın hangi otoparka çekildiğinin öğrenilmesi açısından çok yardım eden bir işlemdir. Çekilen araların sorgulama işlemleri olmasaydı eğer merkeze bağlı ilerleyen bir hal olmadığından uygulamalarda hem çekici ücretlerinde değişiklikler yaşanır hem de çekilen araçların çekildiği yerde bulunmadığı hallerde araç sahiplerinin yapmış olabileceği çalıntı ihbar işlemlerinin artması gibi negatif çokca hal ortaya çıkabilmektedir. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi dışında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığıyla de çekilen taşıtınızın hangi otoparka çekildiğine dair bilgiler alabilirsiniz.

Online Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hatalı yere park ettiğiniz taşıtınızın hangi otoparkta olduğunu, aşağı bölümde linkini verdiğimiz Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden öğrenebilirsiniz. İlk önce bu işlemi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz için makalemizin sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklamanız gerekir. Sonrasındaysa açılacak sayfa içerisinden taşıtınızın hangi otoparka çekildiğini görebilirsiniz.

Bu sayfada “Kişisel Bilgileriniz” bölümüne adınızı soyadınızı, T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı ve doğum yılınızı ilgili kesimlere yazınız. Ardından da “Araç Plakası” tarafına taşıtınızın plakasını yazınız. Nihayetinde ise “Otopark Sorgula tuşuna tıklatarak işleminiz tamamlanmış olur. Bu adımları anlattığımız halde eksik olmadan bir biçimde doldurduğunuz halde taşıtınızın çekilmiş olduğu otoparkı bulabilirsiniz.

sms ile çekilen araç sorgulama e-sorgulama.com

Çekilen Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlemesi ile beraber araç sahipleri internet üstünden sorgulamaların dışında SMS ile çekilen araç sorgulama yapabilmeleri sağlanmıştır. Bir nedenle çekilen araçlarınızın SMS yolu ile yerini öğrenip aracınızı almak için hangi otoparka gideceğinizi ve beraberinizde ne kadar park cezası götüreceğiniz hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama işlemi için hizmet aldığınız telefon hattınız ne olursa olsun mesaj yazma bölümüne PARK yazıp bir boşluk bırakıp taşıtınızın plakasını girerek 1550’ye gönderiniz.

Misal verecek olursak PARK 35ABC1234 şeklinde yazıp 1550’ye kısa mesaj atabilirsiniz. SMS ile çekilen araç sorgulama yapmanız sonrasında beş dakika içinde taşıtınızın çekilme sebebi, çekildiği tarih, çekildiği otoparkın yeri ve telefon numarası, ödenmesi gerekli olan otopark ve çekici ücreti size gelen mesajda yer alacaktır. Size gelecek mesaj içeriğini misal olarak verecek olursak; “35 ABC 1234 plakalı araç 25.05.2016 12.30 tarihinde YASAK PARK nedeniyle HADEL Otoparkına çekilmiştir. (0232123456) Ücretler: Çekici Ücreti: 60 TL, Park Ücreti: 10 TL” halinde size geri bildirim mesajı gönderilecektir.

Siz de SMS ile çekilen araç sorgulama vesilesiyle taşıtınızın bulunmuş olduğu otoparka gittikçe ödenmesi gerekli olan cezaların ödenmesi kaydıyla aracınızı geri alabilirsiniz.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Sms ile araç sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar