SGK Vizite Giriş Sistemi Hakkında Bilgiler

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan kimselerin bir nedenden ötürü rapor alması durumunda SGK vizite giriş sistemi aracılığ...

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan kimselerin bir nedenden ötürü rapor alması durumunda SGK vizite giriş sistemi aracılığıyla bildirmeleri gerekir. İşverenler raporu bitiş tarihinden başlayarak 5 iş günü içerisinde SGK vizite giriş sistemine girerek işlemlerini yapmaları gerekmektedir. İşverenlerin giriş yapmamaları halinde her bir rapor için iş yeri sahibine minimum ücretin yarısı kadar idari para cezası uygulanacaktır. Bu makalemizde SGK vizite giriş sisteminde nasıl işlem yapacağınızı anlamış olacaksınız. Daha sonra SGK'nın diğer giriş sistemleri hakkında kısa bilgiler verilecektir.

SGK Vizite Giriş Sistemi

SGK vizite giriş sistemine ulaşabilmek için ilk olarak yazının nihayetinde vermiş bulunduğumuz bağlantıya tıklatınız. Daha sonrasında önünüze çıkan konuda kullanıcı kodunuzu giriniz. Sonrasında ofis şifresini girerek Giriş düğmesine basınız. Bu işlemlerden sonra SSK vizite giriş sistemine ulaşmış olursunuz. Bu sistemde çalışan ile ilgili sigorta bilgilerinin girilmesine karşın çalışmıyor olarak görülmesi çalışan şahsın işe yeni başladığını gösterir. Bu halde hesap pusulası yahut işe girilen ayın bildirgesinin gönderilmesi gerekmektedir. Peki, SGK işe giriş bildirgesi nasıl alınır arzu ederseniz onu inceleyelim.

SSK İşe Giriş Bildirgesi

 

Eski adı ile SSK sigortalıları yeni adı ile 4A grubu sigortalıları işe başladıkları zaman muhakkak SSK işe giriş bildirgesinde bulunmalıdırlar. Bunu yapmak için ise işverenlerin yapmaları gerekli olan tek şey SGK'nın ilgili sistemi üstünden bu işlemi yapmaktır. Bunu yapmak için aşağı bölümdeki bağlantıdan önce SGK sistemine girilmelidir. Bunu yapmak için kullanıcı adı, sistem şifresi ve büro şifresini bilmeniz gerekir. Daha sonrasında giriş düğmesine tıklamanız durumunda işe giriş bildirgesinde bulunabilirsiniz. Eğer bu kesinlikle verilmesi gerekli olan işe giriş bildirgesini vermediyseniz, idari para cezasına çarptırılabilirsiniz. Peki, SGK'nın diğer bir bildirim sistemi olan iş kazası bildirim sistemi nasıl işler arzu ederseniz gelin şimdi de ona göz atalım.

SSK İşe Giriş Bildirgesi için TIKLAYINIZ!

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimi için her şeyden önce olayın iş kazası sayılabilmesi gerekir. Bir olayın ise iş kazası olabilmesi için kazayı geçiren insan muhakkak sigortalı olmalıdır. Buna ilaveten sigortalı çalışanın iş yerinde yahut işyeri olarak kabul edilebilecek yerlerde bulunması gerekir. Buna da ilaveten olayın patronun sağladığı bir iş sebebi nihayetinde olması ve kaza ve meydana gelen sonuç arasında bir illiyet bağı olmalıdır. Nihayetinde ise kaza sonucu bedence ya da ruhça bir özre uğraması gerekir. Tüm bu sayılan nedenlerden birisi de eksik olursa kaza iş kazası sayılmaz. Peki, iş kazası oldu diyelim iş kazası bildirim süreleri nelerdir?

İş kazası bildirim süreleri

İş kazası bildirim zamanı genel olarak en geç iş kazasından sonraki üç iş günü içerisinde yapılmalıdır. Tersi halinde idari cezalar uygulanabilir. Fakat iş kazası kolluk kuvvetlerine ve sağlık ekiplerine derhal haber edilmelidir. Bu da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirlenmiş bir hükümdür.

İş Kazası Bildirimi Yapmak için TIKLAYINIZ!

SGK E-Borcu Yoktur

SGK e borcu yoktur sistemi web aracılığıyla kullanılan sistemdir. Bu sistem hasebiyle SGK kısmında bir borcumuz var mı yok mu sorgulayabiliriz. Buna ilaveten SGK e borcumuz olmadığına dair belgelendirmede de bulunabiliriz. Peki, SGK e-borcu yoktur sistemi için gerekli olan belgeler nelerdir? Bunu açıkladıktan sonra sizler için SGK e borcu yoktur uygulaması nasıl kullanılmaktadır onu anlamış olacaksınız.

SGK E-Borcu yoktur sistemini kullanabilmek için gereken olan belgeler aşağı kısımdaki gibidir:

Taahhüt belgesi

Çalışan insanlara özel başvuru formu

İş yeri sahibine özel başvuru formu

Aktivasyon onay formu

SGK E-Borcu Yoktur Sistemi Nasıl İşler?

SGK E-Borcu yoktur sistemi için hepsinden önce aşağı bölümdeki bağlantıya tıklamanız gerekir. Daha devamında iki kelimelik kullanıcı adınızı girmeniz gerekir. Daha sonrasında sistem şifreniz ve işyeri parolanızı de girmeniz gerekmektedir. En son güvenlik kodunu girmeniz sonrasında giriş tuşuna tıklatmalısınız. Şimdi SGK E-borcu yoktur sistemine girmiş bulunuyorsunuz. Böylece borcunuz olmadığına dair belge alabileceksiniz. Peki, SGK iş göremezlik ödeneği nasıl sorgulanır gelin şimdi onu inceleyelim.

SGK İş göremezlik Ödeneği Nasıl Sorgulanır?

SGK iş göremezlik ödeneği sorgulamak için yapmamız gerekli olan tek şey aşağı kısımdaki linke tıklayarak SGK iş göremezlik ödeneği sorgulama sayfasına gitmemizdir. Daha ardından açılacak olan web sayfasında e-devlet parolamızı ve T.C. kimlik numaramızı girerek sisteme giriş yapabiliriz. Daha sonra sorgulama işlemimizi bir tıkla gerçekleştirebiliriz. E-devlet şifreniz yoksa Ptt bürolarından 2 TL mukabilinde alabilirsiniz. Peki, diğer sorgulama olan SGK ebildirge işlemi nasıl yapılmaktadır?

SGK iş göremezlik ödeneği sorgulamak için TIKLAYINIZ!

SGK E-Bildirge Nedir, Nasıl Yapılır?

SGK ebildirge sistemine giriş yapabilmek için aşağı bölümdeki bağlantıya tıklamanız yeterince olabilecektir. SGK e-bildirge sistemi işverenlerin çalıştırmış oldukları işçilere dair sigorta prim evraklarını internet ile bildirmeleri ve bu sigorta primlerini internet üstünden otomatik ödeme talimatlarının verilmesini kapsar. Bu sebeple işverenler sigorta primleri ödemek için il sigorta müdürlüklerine gitmek zorunda kalmazlar. SGK E-bildirge vermek için gerekli olan koşullar şunlardır: İş yerinde minimum 3 çalışan çalıştırılmalıdır. Fakat İşveren dilerse 3 kimseden az çalışan sayısı içerisinde e-bildirge sistemini kullanabilir.

SGK E-Bildirge İçin TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan E-devlet deniz nakil araçları için lojistik sefer görev emri sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar