Sgk ve maliye' de tek beyanname dönemi başlıyor

Kayıtdışı istihdam durumları ile mücadele etmede bilgi paylaşımının yanında kurumların işbirliği de önemli yer tutmaktaydı. Buna göre...

Kayıtdışı istihdam durumları ile mücadele etmede bilgi paylaşımının yanında kurumların işbirliği de önemli yer tutmaktaydı. Buna göre, sigorta ve vergi primlerinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile tek belgeyle ve tek elden alınmasını öngören uygulama 9 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Torba kanun ile getirildi.

Şurada adı geçen Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, vergi dairelerine teslim edilmesi gerekli olan Muhtasar Beyannamesi ile 4-A çerçevesinde sigortalı olan vatandaşları bildirmeyle yükümlü olan kimseler aracılığıyla SGK'ya teslim edilmesi gerekli olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile birleştirilmesinin nihayetinde meydana gelen belgeye denir.

Belirtilene göre, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi yükümlülüğü, Kırşehir için 1 Haziran 2017'de, diğer işyerleri için ise 1 Ocak 2018'de başlayacaktır.

Yeni düzenleme çerçevesinde bazı yenilikler de getirilmiştir. Bu başlıklar şu şekildedir:

Vergi Kimlik Numaraları ile Sosyal Güvenlik Kurumları İşyeri Sicil Numaralarının Eşleştirilmesi

Yeni getirilen sistem çerçevesinde, bir kereye mahsus olmak üzere, Vergi Kimlik Numarasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Sicil Numarası'nın Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim ekini elektronik ortamdan gönderme zorunluluğu getirilmiştir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Verme Yükümlüleri Kimlerdir?

 

5510 sayılı Kanuna göre 4-A çerçevesinde sigortalı olanları bildirmek durumu ile yükümlü olanlar ve 506 sayılı Yasa'nın geçici olan 20'nci maddesi çerçevesinde vergi ve sandık kanunlarına göre vergi kesintisini yapmak ile yükümlü olan kimseler bu beyannameyi vermekle yükümlüdür.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nde Yer Alacak Olan Bilgiler

Buna göre, kesilen vergilerin matrahları, sigortalı vatandaşın kazançları ve sigorta primlerinin toplamıyla prim ödeme gün sayıları, meslek kodları ve adları.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nin Verilme Süresi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, bir sonraki ayın 23'üncü gününde saat 23:59'a kadar, belirlenmiş olan kurumlara elektronik ortamdan gönderilmelidir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nin Teslimi İçin Yetkili Olan Vergi Daireleri

Vergi yasalarına göre, vergi kesintisini yapmakla yükümlü olanlar vergilerini ödeme veya tahakkukun yapılmış olduğu vergi dairesi yetkilidir. Eğer birden fazla vergi dairesinde stopaj vergisi bulunabilen insanlar var ise, bunlar çalışan kimselerin ücretlerinin ödenmesinin üstünden yapılmakta olan gelir vergisi kesintisinin beyan edileceği yer yetkili olur.

Bankalar İçin

Bankacılık Yasası'nın çerçevesinde faaliyet yapan bankalar, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'ni gerektiği gibi doldurmak suretiyle Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı'na teslim etmelidir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'ni Teslim Ettikten Sonra Sistem Kontrolü

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi gönderildikten sonra kontrolü yapılmaktadır ve devamında da kabul edilir. Eğer Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nde hata bulunursa; elektronik ortamda geri bildirim yapılacak ve beyannameyi teslim eden kimsenin hataları düzeltmesi ise beyanname tekrar gönderilecektir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nin geçerlilik durumu ve matematiksel açıdan hata olmadığı belirlendikten sonra, beyannameyi göndermiş olan kimse aracılığıyla onay verilmesi istenecektir. Onay yapıldıktan sonra Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vergi dairesine verilmiş olabilecektir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Analık süt emzirme izni adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar