Sgk hizmet birleştirme

Türkiyede Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirebilmelerin...

Türkiyede Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirebilmelerine olanak sağlar  SGK hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımızı en fazla dikkat etmeleri gereken olan husus ise bu işlemi emeklilikten önce yapılmış olması gerektiğidir. Bu işlem hasebiyle türkiyede hem SGK' ya bağlı olarak aynı zamanda Bağ-Kur' a bağlı olarak çalışmış olan kişiler bu iki hizmet süresini birleştirebilme olanağına sahip olabilir.

Bu noktada türkiyede bu işlemi gerçekleştirmekte olan kişiler son yedi yıl içinde hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışmış ise o emeklilik işlemleri de o sigorta çeşidine göre 50.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Türkiyede SGK hizmet birleştirme işlemi son yedi içinde en fazla hangi sigorta koluna prim ödenmiş ise hizmetler o sigorta kolu üstünde bir araya getirilerek birleştirme işlemleri 50. Bu noktada eğer kişiler son yedi sene içerisinde en fazla Bağ-Kur' a prim ödemesi gerçekleştirebilmiş ise hizmet birleştirme işlemi Bağ-Kur çatısı altında bir araya getirilirken eğer en fazla sigorta prim ödemesi gerçekleştirilmiş ise SSK üstünde hizmet birleştirilme işlemleri gerçekleştirilerek belirtilmiş sigorta altında toplanmaktadır.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu

 

SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen bireylerin hepsinden önce Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekir. Bireylerin işlemlerin daha hızlı biçimde ilerleyebilmesi gayesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceleri kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekir.

Bundan hariç mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeye ilaveten nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bu dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesinden sonra kurum son yedi senelik süreç içinde en fazla Bağ-Kur koluna mı yoksa SSK koluna mı prim yatırılmış ona bakmaktadır. Daha sonrasında bu belirleme işlemini tamamlayınca şahıs 72 elde edebiliyor ise emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

Fakat bu noktada eğer kimsenin Bağ-Kur veyahut SSK prim borcu var ise son yasa değişikliği ile bundan böyle emekli olamamaktadır. Bu neden ile insanların SSK hizmet birleştirme işlemi için başvuruda bulunmadan önce var ise prim borçlarını ödemesi gerekir.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Emekli aylığı kesintisi sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 mehmet kara,

ssk hizmet birleştirmesi olunca nasıl haberim olur


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar