SGK giriş

Bu makalemizde sizlere SGK Giriş işlemlerinin nasıl yapıldığını, SGK Girişinin niye yapılmış olması gerektiğini ve SGK Giriş tarihini...

Bu makalemizde sizlere SGK Giriş işlemlerinin nasıl yapıldığını, SGK Girişinin niye yapılmış olması gerektiğini ve SGK Giriş tarihinizi sitemiz üstünden nasıl sorgulayacağınızı anlamış olacaksınız. Ama hepsinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu nedir? Sosyal Güvenlik nedir? yararları nelerdir? Sosyal Güvenlik kavramı niçin bu kadar önemli? sorularının yanıtlarından kısaca bahsedelim.

Sosyal Güvenlik Kurumu yani kısaltılmış haliyle SGK çalışan vatandaşların bağlı olduğu, bu vatandaşlara ve ailelerine güvence sağlayan kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu 16 Mayıs 2006 tarihinde 5502 sayılı kanunun kabul edilmesiyle kurulmuştur ve kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlıdır. Çalışma hayatını göz önüne aldığımızda özel olarak tehlikeli meslek grupları için sosyal güvenlik kavramının önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Sosyal güvenceye sahip kimseler sağlık problemleri yaşadıklarında kendileri ve aileleri için sağlık hizmeti alma hakkına sahiplerdir. Bundan hariç meslek risk ve hastalıklarına karşı korunurlar, iş göremezlik, yaşlılık hallerinde emekli aylığı alabilirler bunun sayesinde başka bir kimselerin maddi yardımı olmadan kolay bir biçimde hayatlarına devam edebilirler.

SGK Giriş kavramı Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan insanların sigorta başlangıcını ifade eder.

SGK Giriş Nasıl Yapılır?

 

SGK Girişini işveren yapar. Bunu yapmak için işverenin işe aldığı eleman işe başlama tarihinden bir gün öncesinde işe giriş bildirgesini vermesi gerekir. İşe giriş bildirgesinin verilmemesi halinde ise idari ceza uygulanır.

SGK Girişinin Yapılmaması Durumunda Ne Olur?

Her bir sigortalı çalışan için;

Yasal süre geçince verilirse 1 aylık minimum fiyat cezası

Kurum aracılığıyla tespit edilirse 2 minimum fiyat cezası

1 yıl içinde kurum aracılığıyla tekrar tespit edilirse 5 minimum fiyat

cezası uygulanır.

SGK Giriş Süreleri

SGK Giriş işlemi işveren aracılığıyla yapılması gerekli olan bir işlemdir. İşlemin yapılmaması ya da geç yapılmış olması halinde idari para cezası uygulanır. SGK işe giriş bildirgesinin belli süreler için yapılmış olması mecburidir. Bu süreler şu şekildedir:

İnşaat, balıkçılık ve tarım gibi sektörler üstüne hizmet veren iş yerleri işe başlayan sigortalıların işe girip çalışmaya başladıkları tarihte yapmalıdır,

Yabancı ülkelere sefer düzenleyen ulaştırma araçlarına taşıma esnasında alınan işçilerin o anda kayıtlarının yapılamaması nedeniyle çalışmaya başladıkları tarihten başlayarak 1 ay içinde,

İlk defa sigortalı şahıs çalıştırmaya başlayan iş yerleri ise, 1 ay içinde işe alınmış olan çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumuna girişlerinin işe başlama tarihlerinden başlayarak 1 ay içinde yapılmış olması gerekir.

Belirtilmiş bu süreler içinde çalışanlarının SGK Girişini yaptırmayan işverenler idari para cezasına tabi tutulacaklardır.

SGK Girişi Nasıl Sorgulanır?

SGK Girişi SGK ya tabi olan kimseler için önemli bulunan bir tarihtir çünkü kimseler giriş tarihlerinden yola çıkarak emekli olabilecekleri gün hesabını yapabilmekte ve emeklilikleri ile ilgili bilgileri öğrenebilmektedirler. Sigorta başlangıç tarihinin bilinmesi hasebiyle iş verenin zamanında ödemelerini yapıp yapmadıklarını görebilirsiniz. SGK Girişi sorgulama işlemi hem de hizmet dökümü sorgulaması anlamına da gelir. SGK Girişi sorgulama işleminizi Sosyal Güvenlik Kurumunun e devlet sistemi üstünden sunmakta olduğu hizmet vesilesiyle yapabilmeniz mümkündür. Bu işlem için ihtiyacınız olan 11 haneli T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifrenizdir. Eğer e devlet şifreniz bulunmuyor ise bu şifreyi size en yakın olan PTT şubesine üstünde vatandaşlık numaranız bulunabilen kimlik ile ( pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı v.b. )gittikçe 2 tl işlem ücreti karşılığında bu şifreye sahip olabilirsiniz.

SSK Giriş Sorgulama İşlemi

SGK Girişi sorgulama işleminizi 4/a (SSK) için değişik, 4/b (Bağ-kur) için değişik ve 4/c (Emekli Sandığı) için değişik sunulmakta olan hizmetler üstünden yapılabilmektedir. Sitemiz üstünden SGK Giriş sorgulaması yapabilmek için aşağı bölümde verilen bağlantıları kullanabilirsiniz.

sgk giriş e-sorgulama.com

 

SSK giriş sorgulama için linke tıklama işleminizden sonra açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna tıklatmanız gerekmekte.

sgk giriş e-sorgulama.com

Daha sonrasında karşınıza yukarı bölümde verilen görselde ki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik no nuzu ve e devlet şifre anahtarınızı yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap tuşuna tıklatınız böylece 4/a SGK Giriş sorgulamayı yapmış olacaksınız.

SSK Giriş Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Giriş Sorgulama İşlemi

sgk giriş e-sorgulama.com

BAĞ-KUR giriş için gereken linki bastıktan sonra açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna tıklatmanız gerekir.

sgk giriş e-sorgulama.com

Daha sonrasında karşınıza yukarda verilen görseldeki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada ok ile gösterilen kısma 11 haneli T.C. Kimlik üzerinde yazan numaranızı ve e devlet şifre anahtarınızı yazınız. Sonra ise daire içine alınmış “Sisteme Giriş Yap tuşuna tıklatınız böylece 4/b giriş sorgulamayı yapmış olacaksınız.

BAĞ-KUR Giriş Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Giriş Sorgulama İşlemi

sgk giriş e-sorgulama.com

Emekli Sandığı giriş için tıklattığınız linkten sonra açılan bu sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna tıklatmanız gerekir.

sgk giriş e-sorgulama.com

Daha sonrasında karşınıza yukarı bölümde verilen görseldeki sayfa açılacaktır. Açılan bu sayfada 11 haneli T.C. Kimlik üzerinde yazan numaranızı ve e devlet şifre anahtarınızı yazınız. Sonra ise “Sisteme Giriş Yap tuşuna tıklatınız böylece 4/c Girişi sorgulamayı yapmış olacaksınız.

Emekli Sandığı Girişi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Parsel cephesi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar