SGK askerlik borçlanması sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, erkeklere bazı avantajlar sağlar. Sigortalı olarak bir yerde çalışan kimselerin askere gitmesi sonucu sigorta...

Sosyal Güvenlik Kurumu, erkeklere bazı avantajlar sağlar. Sigortalı olarak bir yerde çalışan kimselerin askere gitmesi sonucu sigortası ödenememektedir. Bu sebeple SGK askerlik borçlanması çokca sigortalının erken emekli olması için avantaj sağlar. Sigortalı olarak çalışan insanlar prim gün sayısı eksik ise SGK askerlik borçlanması yaparak prim gün sayılarını arttırabilirler. Bu makalemizde da SGK askerlik borçlanması sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlamış olacaksınız.

SGK Askerlik Borçlanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Askerliğinizi yedek subay olarak yapmış iseniz yedek subay okulunda geçirdiğiniz vakti borçlanabilirsiniz. Er olarak askerlik yaptıysanız tercihen askerliğinizin bir parçasını veyahut tamamını borçlanabilirsiniz. Bu biçimde zamanı borçlanarak prim günlerinize ilave edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapmak istiyor iseniz size avantaj sağlayıp sağlamadığını araştırarak yapınız.

Askerlik borçlanması borçlanma yapılmış olan gün sayısına göre vergiden indirim sağlamaktadır.

Askerlik görevini yapmayanlar ve bu görevden muaf tutulanlar askerlik borçlanmasından yararlanamazlar.

Askerlik borçlanmasından yararlanabilmeniz için askerden önce sigortalı olmanıza ihtiyaç duyulmamaktadır.

Askerlik borçlanması talebinde bulunabilen kimseler 6 ay içerisinde borçlandığı miktarı ödemesi gerekmektedir. Ödemedikleri durumda borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.

 

SGK Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK askerlik borçlanması sorgulama işleminizi ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittikçe yapabilme imkanına sahipsiniz. Her şeyden önce için SGK askerlik borçlanması yapmak için başvuru formunu doldurup kuruma götürmelisiniz. Sonucunuzu da kurumdan öğrenebilirsiniz. Başvuru formunu ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinden edinebilirsiniz. Bunu yapmak için konumuzun devamında verilen linke tıklatınız. Açılacak sayfa içerisinden SGK askerlik borçlanması başlığına tıklatarak başvuru formunu edinebilirsiniz. Aldığınız bu başvuru formunda sizden istenen bilgileri noksansız bir biçimde yazdıktan sonra bu formu Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeniz gerekir. Doldurduğunuz bu formun nihayetinde yine Sosyal Güvenlik Kurumun’dan öğrenebilirsiniz. Görüldüğü gibi SGK askerlik borçlanması sorgulama işlemini sanal ortamın bize sunmuş olduğu olanaklardan faydalanarak kolay ve rahat bir biçimde yerine getirebilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Engelli raporu sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar