Ptt engelli kredisi nasıl alınır?

Engelli maaşı alan yahut bilinen diğer bir ismi ile 2022 aylığı alan insanlar, bazı zamanlarda artan ihtiyaçlarını aldıkları maaş ile...

Engelli maaşı alan yahut bilinen diğer bir ismi ile 2022 aylığı alan insanlar, bazı zamanlarda artan ihtiyaçlarını aldıkları maaş ile ne yazık ki karşılayamamaktadırlar. Hal böyle olunca bankalardan kredi desteği almak isteseler de, ne yazık ki onlara özellikle hazırlanan bir kredi paketi karşılarına çıkmayacaktır. Lakin, engelli maaşı alan kimselerin ihtiyaçları PTT aracılığıyla dikkate alınmış ve hem onların durumları aynı zamanda gelirleri göz önünde bulundurularak bir engelli kredisi paketi hazırlanmıştır. PTT engelli kredisi alabilmek için en temel şart, kimselerin 2022 aylığı alıyor olmasıdır. Bunun sebebi ise, %40 ve üstünde bir engel durumu olan insanlara bu kredi paketi ile hizmet sunulmak istenmesidir.

Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

PTT engelli kredisi için detaylara geçmeden önce, 2022 olarak da adlandırdığımız engelli maaşını kimlerin alabileceğinden söz edebiliriz. Hepsinden önce kimselerin bulundukları il veyahut ilçe merkezinde bulunabilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla engel teşkil ettiklerinin tespit edilmesi gerekecektir. Bu hal tamamlanıyorsa da, aşağı kısımda belirteceğimiz şartlar kapsamında, engelli maaşı almaya hak kazanabilecektirler.

18 yaşını tamamlamış ve engelli olmak.

Eğer 18 yaş tamamlanmıyorsa, ona velilik yapacak bir şahsın başvuru yapması.

İnsanların engel durumlarını tam teşekküllü bir rapor ile beyan etmesi gerekir. Düzenlenecek raporda ise, engel halinin minimum %40 olması gerekir.

 

İnsanların kanuni olarak bakmakla yükümlü olduğu bir şahsın bulunmuyor olması istenmektedir.

Nafaka veya mahkeme kararı ile alınan bir gelir bulunmamalıdır.

Haneye giren gelirler göz önünde bulundurularak, muhtaçlık sınırının altında olmak gerekecektir.

Bu koşulları tamamlayan insanlar, devlet aracılığıyla verilen engelli maaşını almaya hak kazanacak, sonrasındaysa PTT engelli kredisi için başvuruda bulunabilecektir.

PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli maaşı alan kimseler, her 3 ayda bir olacak biçimde bu maaşlarını teslim almaktadırlar. Devlet yoluyla yahut bazı vakıflar aracılığıyla verilen bu maaşlara ise, şuan için kısıtlı bir kredi imkanı bulunur. Çok detayın bulunmuş olduğu ve PTT aracılığıyla verilen bu kredide, hepsinden önce engel durumunuzu teşkil eden raporun güncel tarihine bakılacak ve geçmiş tarihli bir rapor bulunuyor ise bunu güncellemeniz istenecektir. Ek olarak, kimselerin engel durumu geçici ise, bu halde ne yazık ki kredi hizmeti sunulmamaktadır.

Alınan engelli maaşı, PTT veya bir banka üstünden alınıyorsa, bu son derece pozitif bir durumdur. Çünkü, engellilere yönelik bir kredi olmasına karşın, kimselerin kredi notları üstünden değerlendirme yapılabilir. Banka kayıtlarında para akışının olması da, kredi notunu etkileyen temel hallerden yalnızca bir tanesidir.

PTT aracılığıyla verilen bu krediye başvuru yapmak isteyen bireyler, direkt PTT merkezlerine gitmelidirler. Fakat, şurada unutulmaması gerekli olan bir hal vardır. PTT her ne kadar bankacılık sektörüne giriş yapmış olsa da, sunduğu kredileri değişik bankalar ile yaptığı anlaşmalar devamında sunmaktadır. Bunun yüzünden, başvuru yapılmış olan diğer bankanın kriterlerine göre bir değerlendirme söz konusudur. Başvuru işlemleri esnasında daha avantajlı olan kimseler, maaşını devletten alan kişilerdir. Çünkü, bu biçimde maaşını alan kimseler E-Devlet sistemi üstünden maaş bordrosu alabilmekte ve bu da kredi başvurularında onları daha öncelikli kılmaktadır.

Engellilerin alabilecekleri kredilerde ise, yine genel kredi koşulları bulunur. Bunlar tamamlanınca, aylık olarak ellerine geçen para miktarı dikkate alınmakta ve başvuru esnasında seçilecek miktar da bu işlem devamında belirlenir. Kredi tutarı belirlenirken, aylık gelirin yarısının, ödenecek kredi taksitinden daha çok olması şartı aranmaktadır. Bu hali dikkate alarak bir limit belirlemeniz, sonra da başvuru yapıyor olmanız daha sağlıklı olabilecektir.

Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

PTT engelli kredisi ve bu hizmet ile ilgili detaylar yukarı bölümdeki gibidir. Kimseler PTT'den istedikleri gibi bir sonuç elde edemediklerinde, değişik alternatifleri elbet de değerlendirebilirler. Orada Koç Finans, Denizbank ve Halkbank tercih edilebilecek bankalar arasında yer alır. Ama, özel veyahut kamu güvencesindeki bankalar aracılığıyla kredi başvurusu yapmaya karar verirseniz, aylık maaş miktarınızı taşımak halinde kalacağınızı muhakkak unutmamalısınız. PTT yahut farklı banka üstünden engelli aylık maaş miktarınızı alıyorsanız ve maaş aldığınız kurum dışında bir bankadan başvuru yapacaksanız, benzer günün içinde bir dilekçe yazarak taşıma işlemini başlatabilirsiniz.

Bankadan bankaya değişik oranlar ile kredi sunuluyor olsa da, genel itibari ile alınan engelli maaşının 10 katına kadar kredi desteği sunulduğunu bilmelisiniz. Bu da sizin ihtiyaçlarınızı tam anlamı ile karşılamayabilir. Eğer bu hal bahsi geçen ise, sizden gelir belgesi gibi şartlar talep etmeden kredi hizmeti sunan bankalardan yardım alabilirsiniz. Size en kolay biçimde hizmet sunacak banka ise Aktifbank'tır. Yalnızca internet ortamından başvuru yapmanızın yeterince olduğu bu hizmette, 30 bin TL'ye kadar kredi hizmeti alabilirsiniz. Fakat, Aktifbank'ın sunacağı kredi paketinde, faiz oranlarının diğer bankalara oranla daha çok olduğunu bilmelisiniz. Bütün bu koşulları kabul ediyorsanız, PTT veyahut bahsedilen diğer alternatifleri değerlendirebilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ssk emekli maaşı kesinti sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar