Plaka tanıma sistemi

Plaka Tanıma Sistemi araçların plakalarından tanınmalarını sağlayan görsel tabanlı bir resim işleme teknolojisidir. Hayatımızın pek ç...

Plaka Tanıma Sistemi araçların plakalarından tanınmalarını sağlayan görsel tabanlı bir resim işleme teknolojisidir. Hayatımızın pek çok alanında bilinen olarak plaka tanıma sisteminin kullanıldığını fark etmişizdir. Otoparklarda, otoyol kontrol noktalarında, trafik kontrollerinde, havaalanlarında, Otellerde, sitelerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, kantarlarda ve bunlar gibi çok ortamda Plaka Tanıma Sistemi kullanılır. Havaalanları, otoyol kontrol noktaları gibi yoğun kullanım alanlarında araçların tek tek kontrol edilmesi hem zor aynı zamanda fazladan zaman gerektiren bir uygulamadır. O yüzden bu biçimde yoğun kullanım alanlarında Plaka Tanıma Sistemleri bilinen olarak kullanılır. Plaka Tanıma Sisteminin devreye girmesi için araç giriş kapısının önüne gelir sistem aracın plakasını okur. Plaka Tanıma Sisteminin veri tabanına daha önceleri işlenmiş olan plakalarla okunan yeni plaka karşılaştırılarak; okunan plakanın kayıtlı plakalardan alelade birisi ile eşleşmesi nihayetinde kapı açılır. Sistem sahip olduğu plaka okuma kamerası ile aracın ön ve arkasından bir resim alır. Plaka tanıma sisteminin işlevini basitçe bu biçimde açıklamamız mümkündür. Plaka tanıma sistemine değişik isimlerde verilir bunlar;

Automatic Number Plate Recognition – Otomatik Plaka Tanımlama ( ANPR )

Automatic Vehicle Identification – Otomatik Araç Tanımlama (AVI )

Car Plate Reader – Araç Plaka Okuyucu ( CPR )

Car Plate Recognition – Araç Plaka Tanımlama ( CPR )

 

Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanımlayıcı ( OCR ) ‘dır.

Plaka Tanıma Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Plaka Tanıma Sistemlerinin yararları kullanılıyor olan alanlara göre farklılıklar gösterir. Lakin genelde sistemin faydalarının neler olduğuna bakacak olursak;

İçeri alınmış olan misafir ve yabancı arabaların tespitleri sistem hasebiyle kolay bir biçimde yapılabilir.

Güvenlik bariyerinin açılması işlemi otomatik olarak sistem aracılığıyla yani insansız yapılmaktadır. Bundan dolayı giriş ve çıkışlarda ki bekleme süresinin azaltılması sağlanmaktadır.

Sistem hasebiyle giriş kartları ve bariyer kumandası kullanımına gerek kalmaz.

Plaka Tanıma Sistemi aracılığıyla oluşturulan raporların belirlenmiş olan mail adresine otomatik olarak gönderimi sağlanmaktadır.

Otoyol kontrol noktalarında ard arda gelen araçların plakaları sistem aracılığıyla kolay ve hızlı halde tanımlanması sağlanmaktadır böylece kayıp ve çalıntı araçların tespiti sağlanmaktadır.

Kırmızı ışık ihlallerinin belirlenmesi sağlanmaktadır.

İstenen noktalarda ki araç yoğunlukları sistem hasebiyle tespit edilebilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemlerinin bunlar ve bunlar gibi çok özelliğini saymamız mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemlerinde Verimlilik

Plaka Tanıma Sistemlerinde verimlilik esastır. İlk kullanılan sistemlerde verimlilik düşük teknoloji olanakları sebebiyle alınan sonuçların kalitesi düşüktü. Lakin teknolojinin gelişmesi ile beraber Plaka Tanıma Sistemleri de gelişmiş ve kullanım popülaritesi gün geçtikçe artmıştır.

Plaka Tanıma Sistemleri Nelerden Oluşmaktadır?

Plaka Tanıma Sistemleri kamera, aydınlatma, DVR kart, bilgisayar, yazılım, donanım ve veritabanı bileşenlerinin bir araya getirilmesiyle oluşur.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Plaka Tanıma Sistemlerinin kullanım alanlarına bağlı olarak değişik çeşitleri bulunur. Misal verecek olursak; otoyol kontrol noktalarında kullanılan bir Plaka Tanıma Sistemi, site için kullanılana göre değişkenlik gösterir. Plaka Tanıma Sistemlerini 4 değişik kategoride değerlendirmemiz mümkündür.

Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Mobil Plaka Tanıma Sistemi

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi

Otopark Plaka Tanıma Sistemi: Park süresinin belirlenmesi, ücretin hesaplanması konularında bu sistem kullanılabilmektedir. Ek olarak sistem hasebiyle araç kaçırmalarının engellenmesi sağlanmaktadır.

Mobil Plaka Tanıma Sistemi: Bu sistemde araç içine yerleştirilen kameralar yol kenarına bakacak biçimde ayarlanır. Sistem vesilesiyle yolda bulunabilen park halindeki ve hareketli araçlar taranır. Böylece aranan araç var ise sistem sesli ve görsel alarmlar vermektedir.

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi: Tanımlanmış araçlar için otomatik kapı açılması sağlanmaktadır ve park süresinin belirlenmesi, ücretin hesaplanması konularında bu sistem kullanılmaktadır.

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi: Bu sistem bilhassa emniyet teşkilatı yönünden büyük pratiklik oluşturur. Yoldan geçen araçların plakalarının seri olarak okunması sağlanmaktadır. Ek olarak karayollarının araç yoğunluk ölçümleri de bu sistem hasebiyle belirlenebilir.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Plaka harfleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar