Plaka işlemleri

Yeni alınmış olan sıfır bir araç için plaka çıkarmak yahut ikinci el bir aracın plakasını değiştirmek üzere yapılacak işlemler sıkça ...

Yeni alınmış olan sıfır bir araç için plaka çıkarmak yahut ikinci el bir aracın plakasını değiştirmek üzere yapılacak işlemler sıkça yapılmış olan işlemlerden birisidir. Çünkü çok birey kendi değerlerine ve fikirlerine göre plakasını değiştirmek veyahut almak istemektedir. Son dönemlerde da araç plakalarına bakıldığı zaman yepyeni trendler görülür. Plakalar insanların ya sevdikleri kimselerin baş harfleri ya doğum tarihleri gibi simgeleri içermekte olan bir plaka modası hakimdir. Bu araçlara çoğu zaman ‘’Özel Plakalı’’ araçlar da denir. Özel plaka çıkarma işleminde, normal plaka işlemiyle çoğu prosedürünün benzer olması ile birlikte plaka çıkarma işlemi için ödenmekte olan fiyat az daha yüksektir. Devletin vermiş olduğu özel plaka ve kişi araçlarında kullanılıyor olan özel plakaların çıkarılma işlemlerinde ne gibi prosedürlerin uygulanacağı da Plaka İşlemleri yazımızda verilecek bilgilerde bulunur.

Plaka Çıkarma İşlemleri

Plakalar özel plakalar ve standart plakalar olmak üzere iki sınıfta yer alır. Üstlerinde araç sahibine dair ad, soyad, şirket veyahut kurum adı gibi simgelerin bulunmuş olduğu plakalara özel plaka denir. Bu özel plakalar için diğer plakalardan ayrı olarak her sene belli oranlarda vergi ödeme gibi bir zorunluluk bulunur.

 

Tüm plaka çıkarma işlemleri için öncelik olarak Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubelerine müracaatta bulunmanız gerekir. Plaka çıkarma işlemlerini de çabuk ve kolay bir biçimde yapmak için EGM çevrimiçi web sitesinden randevunuzu alarak şubede bir sıra beklemeden pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Plaka çıkarma işlemleri için randevu alabilmek için makale sonunda verdiğimiz linke tıklamak suretiyle randevunuzu oluşturabilmeniz mümkündür. Randevu işleminizi oluşturduktan sonra ise bazı evrakların de önceleri hazırlanmış olması gerekir. Bu evraklar, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, trafik tescil belgesi, tescil dosyaları ve gerekli trafik sigortasının fotokopisidir. Bu belgeler ile birlikte trafik şube müdürlüklerine gidilerek gereken yönlendirmelerin de gerçekleşmesi ile işlemlerinize başlamış olacaksınız. Orada ilk önce bir plaka (özel plaka) var ise da plaka tahsis bankosuna gidip plakayı seçtiğinizi belirtmeniz gerekir. Ama daha önceleri bir plaka tercihi yapmadıysanız da orada size verilen plaka seçeneklerinden birisini alabilmeniz mümkündür.

Plaka çıkarma işlemlerine başlamadan önce sizden kimlik belgenizi isteyip sonrasında size seçmiş olduğunuz plaka bilgilerinin yazılı olduğu makbuzu vereceklerdir. Sonrasında yeni kayıt için sıra numarası almalısınız. Devamında ise şoförler odası veznesine gidip 15 lira dilekçe doldurma masrafı, 1.5 lira da dosya kağıt masrafı ödemesinin yapılmış olması gerekir. Plaka tahsis kağıdı, satış belgesi ve geçici tescil, trafik sigortası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evrakları de almış olduğunuz dosyalar ile birlikte ilgili olan vezneye vermeniz gerekir. Bu işlemlerin sonrasında plaka tahsis bankosunun olduğu bölümden de kayıt sırası numarası almanız gerekir. Sıra geldiği zaman vezneye elinizdeki dosyayı vererek basım işlemlerinizin başlamasını sağlıyorsunuz. Sonrasında size verilecek olan dilekçe ile berber basım atölyesine gitmeniz gerekir. Plaka basım atölyesine tek plaka için 21.5 TL, çift plaka için ise 43 TL fiyat ödenmesi gerekir. Fiyat ödemelerini yapmanız sonrasında size verilen makbuzla birlikte yaklaşık yarım saatlik bir zaman zarfında beklemeniz gerekir. Süre tamamlandığı zaman plaka çıkarma işlemlerini de tamamlamış olacaksınız. Yeni plaka almak için toplam maliyette 43 TL, plaka için de 16.5 TL dosya masrafı için de toplamda takribî 60 TL gibi bir fiyat karşılığında yeni plakaya sahip olmaktasınız.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Olan Belgeler

Nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası olması gerekir)

Araç sahibi yahut kanuni temsilcisi müracaatı,

Gerekli mali sorumluluk sigorta poliçesi,

Noter satışı ve geçici tescil belgesi aslı ve fotokopisi,

Araç muayenesi yoksa da muayenenin yaptırılması gerekir.

Şoförler odasından nakil dosyası

Araç Motorlu taşıtlar vergisi borcu olmaması gerekir.

Araç şirket adına alınmışsa, yukarda belirtilmiş belgelere ek olarak,

İlgili oda( Sanayi, Esnaf, Ticaret ve Sanatkarlar vb. ) sicil kayıt sureti,

Ticaret Sicil Gazetesi,

İmza sürküleri ibraz edilmesi gerekir.

Plaka çıkarma işlemleri için TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Plaka modelleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar