Plaka değiştirme

Plaka araçların ön ve arka taraflarına takılan, benzer sene üretilmiş olan, benzer markadan olan ve benzer gün içinde piyasaya sunula...

Plaka araçların ön ve arka taraflarına takılan, benzer sene üretilmiş olan, benzer markadan olan ve benzer gün içinde piyasaya sunulan araçların tanınması için düşünülmüş olan, genel olarak alfabetik sıralama ve rakamsal sıralama ile uygulanan bir tasarımdır. Aracınıza özel plakanızın olması sizinle benzer aracı kullanan ve sahip olduğu araç ile cinayete bulaşan birinin suçunu sizin işlememiş olduğunuzu kanıtlar. Her ülkede plaka tasarımı değişik olarak takılmaktadır. Türkiyede ise eskiden alfabetik sıralama ile tasarlanan plakalar bundan böyle rakamsal sıralama ile tasarlanmaktadır. Türkiye’de bulunabilen 81 ilimizin tamamının kendisine özel plaka kodu vardır. Nihayetinde 2015 senesinde Fethiye ilimize 82’inci plaka kodu takılarak bu sayı 82’ye ulaştı. Plaka kodunun olması yurt dışına çıkan ve yurt dışından ülkemize gelen araçların da kontrol edilmesine neden olan ve daha fazla trafik polisinin ve gümrük araç ihalesinin işini kolaylaştıran bir uygulama yöntemidir. Plakanızın takılması ve plaka değiştirilme işlemi bu işlemlerin yapılmasına gerek duyulduğu sürece mümkündür ve plaka değiştirme işlemi ile beraber hasar görmüş aracınızı tamir ettirmekle birlikte plakanızın yenilenmesini de sağlayabilirsiniz. ( Plaka sorgulama nasıl yapılır )

Plaka Değiştirme İşlemi Hangi Durumlarda Yapılabilir?

 

Otomobil sektörünün gelişmesi ile beraber bu günlerde araç sahibi olmak daha kolay hale gelmiştir. Günümüz insanına araç sahibi olmanın yararları olsa da mağdur edici durumlarla da karşılaşmak durumu kaçınılmaz hale gelmiştir. Hasar görmüş olan arabanızın plakasını değiştirmek için plaka değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Araba kullanmak her ne kadar sizin için kolay görünse de yoğun trafikte bir araçla sürtüşme ya da kaza gibi haller yaşayabilirsiniz. Bu zaman arabanızla beraber plakanıza da hasar gelebilir. Bunun üstüne plakanızın boyası bozulabilir, rakamlarında değişme, eğrilik görülebilmektedir ve  plakanız tanınmaz hale gelebilir. Böyle hallerde plaka değiştirme işlemi için biraz uğraşmanız gerekebilir. Önceleri yapılmış olan plaka değiştirme işlemleri orijinal mühürlü plakanızın bagajınızda bulunması durumunda değiştirilebiliyordu. Ama türkiyede vatandaşa hizmet gayesi ile terör gruplaşmalarının değişik operasyonlarını önlemek için devlet bu işlemin kolay biçimde yapılmasını önleyerek halkın güvenliği için bir takım şartlar ile plaka değiştirilmesini zorlaştırmıştır. Bundan böyle plaka değiştirme işlemi yasal düzenleme gereğinin getirilmesi ile yapılabilir.

Plaka Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz konumdaki trafik şubesine gittikçe plaka değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Hasarlı olan plakanızın resmini çekerek trafik şubesine gidebilir, resmi sunarak yazılı bir belge alabilir, bunun üstüne hasarlı plakanızı yenisi ile değiştirebilirsiniz. Fakat yine de eskiden olduğu gibi plakanızın orjinalini bagajınızda bulundurmanız size bürokratik işlemlerle fazla uğraşmamanız için yardım eden olacak ve olası bir kontrol durumunda maksadınızın yalnızca hasarlanmış olan plakanızı değiştirmek olduğunu kanıtlayacak.

Plaka Değiştirme İçin Belirlenen Ücret Tutarı Ne Kadar?

Plaka değiştirme işlemi ücretli olarak yapılabilir. Trafik şubesinin vermiş olduğu onaylı belge ile 60 TL ödeme yapıyor olmanız durumunda (şurada ön ve arka plakalar kastedilmiştir) taşıtınızın yeni plakasına kavuşabilirsiniz.

Plaka Değiştirme Zamanı Dikkat Edilecek Ayrıntılar Nelerdir?

Daha önce sahip olduğunuz plakaya yapmış olduğunuz sigortta ile yeni plaka değiştirme işlemi yapacak iseniz bu zaman yeni plakanıza göre ekleme işlemini yaptırmanız gerekir. Plaka değiştirme sebebiniz plakanıza hasar değmesi olabilir. Ama sahip olduğunuz plakanızın ilini de değiştirme hakkınız vardır. Bu zaman trafik sigortası ile ilgili dikkat göstermeniz gerekli olan bazı hususlar vardır. Trafik sigortası her il için türlü ücretler karşılığında yapılabilir. Bir il için yapılmış olan plaka sigortası ödemesi bir diğerinden yüksek veyahut düşük ücretli olabilir. Bu nedenle değiştireceğiniz il plakasına göre sizden daha yüksek (ek fiyat) bir fiyat alınması ya da size ücretin geri iade edilmesi durumu ile karşılaşabilirsiniz.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Plaka tanıma sistemi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar