Plaka şikayet

İnsan nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde araç sayısı artmakta ve araç kullanım oranları da buna bağlı olarak artış göstermektedir. Bu ...

İnsan nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde araç sayısı artmakta ve araç kullanım oranları da buna bağlı olarak artış göstermektedir. Bu hal ise trafiğin karışık olmasına sebebiyet vermektedir. Yalnızca kişisel kullanıcılar değil toplu taşımada da araç kullanıcılarının hassaten şehir içi taşımada daha fazla gelir elde etmek için kuralları göz ardı ediyor. Türkiyede her gün trafik kazaları ile ilgili haberler yapılmakta. Pekçok birey bu trafik kazalarını izlemekte, ayrıca bazıları direk bu kazalara tanık olur. Bu halin esas nedeniyse araç kullanıcılarının yaptıkları kural ihlalleridir. Kullanıcılar kurallara uymamak da ısrarcı davranınca kazalar kaçınılmaz olmakta. Ne yazık ki çok araç kullanıcısı yaptıkları davranışların haklı olduğunu savunmakta yahut bir seferlik yaptığı ihlalin bir sonucu olmayacağını düşünmektedir. Bilinçsiz tavır sergileyen kullanıcılar kendilerinin ve diğer pek çok kişinin hayatını riske atmaktadır. Peki bu trafiği alt üst eden kimseler için yapılabilecek bir şey yok mu? Tabii ki trafikte sorumsuz davranışlarda bulunabilen bilinçsiz kullanıcılar için başvurabileceğimiz yöntemler var olan. Bu yöntemlerden en basit ve bilinen olanı ise plaka şikayet. Plaka şikayet işlemi hasebiyle dikkatsiz araç kullanıcıları araçları üstünde bulunabilen plakaları ile şikayet edilebilirler.

Plaka Şikayet Ne İşe Yarar?

 

Araçların üstündeki plaka hasebiyle araç sahibine ait bir takım bilgiler elde edilebilmektedir. Bir trafik kazasına, hırsızlığa karışmış ya da trafik kurallarını ihlal ederek toplum sağlığını riske atmış kullanıcılar plaka şikayet uygulaması vesilesiyle emniyete bildirilebilir. Araç plakaları hasebiyle yetkili insanlar araç sahibinin adres bilgisine, telefon numarasına ve diğer bazı iletişim bilgilerine ulaşabilir. Bu sebeple plaka şikayet işlemi nihayetinde ihbar edilmiş olan kişiye yaptırımların uygulanması mümkün olur. Plaka şikayet işlemleri pek çok kimse aracılığıyla uğraştırıcı bir işlem olarak görülmekte insanlar her ne kadar yapılmış olan kural ihlallerine tanık olmuş olsalar da şikayet etmemekteler. Lakin bilinçsiz kullanıcıların yaptığı bu sorumsuz davranışın tekrarlanmaması ve insanlara zararı olmaması için yetkili birimlere bildirilmeleri gerekmektedir. Bu konuda bilinçsiz araç kullanıcıları için verilecek cezalar caydırıcı olabilecektir. Plaka Şikayet Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığıyla yapılabilir.

Plaka Şikayet Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şahsen başvuruda bulunarak plaka şikayet işlemini yapabilirsiniz. Ama bu işlem hem ekstra zaman ayırmayı gerektirmekte aynı zamanda uzun sürmektedir. Bunun yerine Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üstünde bulunabilen ihbar bölümünden kolay bir şekilde plaka şikayeti yapılabilmektedir. Sizde şikayette bulunmak istediğiniz konu için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Konunun devamında plaka şikayet işleminin nasıl yapılacağını anlamış olacaksınız. Sizde plaka şikayet işlemlerinizi yapabilmek için yazı nihayetinde bulunabilen bağlantı adresini kullanmak suretiyle anlatacağımız biçimde işleminizi gerçekleştirirsiniz.

plaka şikayet e-sorgulama.com

plaka şikayet e-sorgulama.com

Her şeyden önce aşağı kısımda vermiş bulunduğumuz bağlantı adresini açmanız gerekmektedir. Sonra EGM ihbar sayfası açılacaktır. Açılacak web sayfasında her şeyden önce * ile işaretlenmiş olan gerekli alanları doldurmalısınız. Gerekli alanlar; ihbar ili, Konu (plaka şikayet), Olay yeri, Açıklama. Bu alanların doldurulması mecburidir. Bundan hariç isim, soyisim gibi bilgilerinizin gizli kalmasını istiyor iseniz bu bilgileri yazmak zorunda olmadığınızı belirtelim. Fakat yapmış olduğunuz ihbar hakkında size geri dönüş yapılmasını istiyor iseniz iletişim bilgilerinizi doğru ve noksansız bir şekilde forma yazmanız gerekir. Eğer şikayetiniz hakkında elinizde bir fotoğraf bulunuyor ise 10 MB büyüklüğe kadar fotoğraf eklemeniz mümkün. Sonra doğrulama kodunu kutucuğa girmeli ve gönder düğmesine tıklatmalısınız. Böylelikle Plaka Şikayet işlemini yapabilirsiniz. Dilerseniz misal bir olay ile formu nasıl dolduracağınızı anlatalım:

il: İstanbul

Konu: Kaldırım üstüne park eden araçlar

Olay Yeri: Bahçelievler İlçesi Cumhuriyet Mahallesi

Açıklama: Mahallemizde bulunabilen araç sahiplerinden 34 EF ??? plakalı araç okul sahasında bulunabilen kaldırım üstüne aracını park etmekte bu hal okula gidiş dönüşlerde öğrenciler yönünden tehlike arz etmektedir. Hem de kaldırımı kullanan görme engelli vatandaşlara zarar vermektedir. Mahalle sakinleri olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Yukarı kısımda vermiş bulunduğumuz misal olayda olduğu gibi sizde plaka şikayet işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonucunun size bildirilmesini istiyor iseniz bireysel bilgilerinizi forma eklemelisiniz. Bundan hariç şikayetinizle ilgili bir fotoğraf da ekleyebilirsiniz.(Örnek yönünden bakacak olursak kaldırıma park etmiş aracın bir fotoğrafı eklenebilir.)

Plaka Şikayet Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Bağ-kur tescil adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar