Plaka çeşitleri

Nasıl ki şahısların hukuki işlemlerde ve yaptıkları diğer işlemlerde ayırt edilebilmesi için kendilerine özgü kimlik numaraları var i...

Nasıl ki şahısların hukuki işlemlerde ve yaptıkları diğer işlemlerde ayırt edilebilmesi için kendilerine özgü kimlik numaraları var ise araçlarında birbirlerinden ayırt edilmelerini sağlayan plakaları vardır. Benzer model ve renkte çokca araç üretilir bu araçları biri birinden ayırmak için plakalar kullanılmaktadır. Ek olarak plakalar vesilesiyle araç sahibinin bilgilerine de ulaşılabilmektedir. Plaka kara taşıtlarının (otomobil, kamyon, motorsiklet ve benzerleri) ön ve arkalarında bulunabilen metal levha üstünde bulunabilen numaradır. Aracın kullanım biçimine ve kullanan kişiye göre Plaka Çeşitleri bulunur. Bu makalemizde Plaka Çeşitleri nelerdir? Plaka Çeşitlerinin özellikleri nelerdir? Plaka Çeşitleri neye göre belirlenir? Plaka Çeşitleri kullanımı nasıldır? konularını anlamış olacaksınız.

Plaka Çeşitleri Nelerdir?

Türkiyede kullanılıyor olan Plaka Çeşitleri 18 tanedir. Bir aracın plakasına bakarak kullanan şahıs hakkında bazı bilgilere sahip olabiliriz. Misal verecek olursak; aracın plakasında bulunabilen engelli işareti vesilesiyle bu aracın sahibinin engelli bir vatandaş olduğunu anlayabiliriz yahut plaka üstünde kullanılan zemin ve yazı renklerinden aracın ait olduğu kurumu anlayabiliriz. Sayfamızın bu kısmında  Plaka Çeşitleri nelerdir? Plaka Çeşitlerinin özellikleri nelerdir? Plaka Çeşitleri neye göre belirlenir? konularını anlatmaya çalışacağım.

 

Özel Araç Plakası: Bireysel araçlara verilen Plaka Çeşitidir. Bu plakaların sağ kısmında ülke kodu ( Türkiye için TR ) mavi zemin üstünde beyaz yazı ile yazılıdır. Plakanın kalan tarafında ise beyaz zemin üstünde siyah yazılar kullanılır. Plakanın kalan kısmı şehir kodu (70 Karaman, 42 Konya, 06 Ankara ve benzerleri) ile devam eder ve 1,2 yahut 3 basamaklı bir sayıdan oluşur. Özel plakalar kişiye özgüdür. Yani benzer plakadan iki adet olması mümkün değildir.

Resmi Araç Plakası: Resmi kurumlara ait olan araçlara verilen plaka çeşididir. Devlet işlemleri için kullanılan araçların plakası resmi araç plakasıdır. Bu plakalarda siyah zemin üstünde beyaz yazılar kullanılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakası:  Bu plakada kırmızı zemin üstünde sarı renk ile Cumhurbaşkanlığı mozolesi bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Üst Düzey Yönetici Plakaları: Bu plaka Cumhurbaşkanlığında çalışan üst düzey yöneticiler aracılığıyla kullanılan makam araçlarına verilir. Plaka CB ile başlar ve sarı bir çerçeve ile çevrilidir. Kırmızı zemin üstünde sarı yazılar bulunur.

Sürücüsü Bedensel Engelli Araç Plakası: Sürücüsü engelli olan araçlar için kullanılıyor olan bu plakalar özel araç plakalarıyla neredeyse aynıdır. Tek farkı ülke kodu ile plaka arasında kalan kısımda engelli simgesinin bulunmasıdır. Engelli simgesi lacivert zemin üstünde beyaz renk kullanılarak belirtilir.

Devlet Protokolü Plakaları: Bu plakalarda 001 TBMM Başkanına, 002 Başbakana, 003 Anayasa Mahkemesi Başkanına, 004 Genel Kurmay Başkanına ait araçlarda kullanılmaktadır. Yani bu plakalar Devlet Protokollerine ait araçlara verilir. Kırmızı zemin üstünde sarı renk ile yazılıdır.

Kordiplomatik Araç Plakaları: Bu araçlar Büyükelçilik çalışanları aracılığıyla kullanılmaktadır. Yeşil çerçeve içinde beyaz zemin yeşil harf ve sayılardan ortaya çıkar.

Büyükelçilik Resmi Hizmet Araç Plakaları: Ülke kodu ile başlayan bu plakalar yeşil zemin üstünde beyaz renk sayı ve harflerin yazılmasıyla oluşur. Büyükelçiliklerce kullanılan resmi hizmet araçlarına verilir.

Rektör, Emniyet Müdürü ve Kaymakam Plakaları: Rektörler, emniyet müdürleri ve kaymakamlar yani bir ile ait üst düzey yöneticilerin kullandıkları araçlara bu plakalar verilir. Plaka kırmızı çerçeveye sahiptir, beyaz zemin üstüne kırmızı sayı ve harflerin yazılmasıyla oluşur.

Emniyet Araçları Plakaları: Bu plakalar ülke kodu ile başlar  mavi zemin üstünde beyaz sayılar bulunmaktadır ve AA bulunmaktadır. Bu plakalar Emniyet araçlarına verilir.

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Şans topu nasıl kazanılır adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar