PBYS-2009 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Başvuru

PBYS-2009 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı

Başvuru ve Sınav Hakkındaki Bilgiler...

 

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı - 2009 Duyuruları

* Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına başvuru işlemleri 23 MART - 03 NİSAN 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.

* Sınıflara Göre 2009 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Takvimi için tıklayınız...

* 2009-Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Başvuru Kılavuzunu görmek için tıklayınız...

* 2009 Yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na Müracaatlarda Dikkat Edilecek Hususlar için tıklayınız...  

 

PBYS-2009 İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

* Bursluluğu kazanan öğrenciler, bu haklarını öğrenim gördükleri veya kayıt yaptırdıkları Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda kullanabilir.

* Parasız yatılılığa hak kazandığı okula süresi içerisinde parasız yatılı kaydını yaptırmayan öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince bursluluğa geçirilmeleri mümkün değildir.

* Özel okullara kayıt yaptıran ve öğrenimlerine bu okullarda devam eden öğrenciler bursluluktan ve parasız yatılılıktan faydalanamaz.

* Yabancı uyruklu öğrenciler parasız yatılık ve bursluluk sınavına giremez.

* Cinsiyetine, okul türüne alan ve dalına uygun pansiyonu olmayan okulları tercih edip kazananlar parasız yatılılık hakkından faydalanamaz. Bu durumdaki öğrencilerin bursluluğa geçirilmeleri de mümkün değildir.

* Kaydını süresi içerisinde yaptırmayan öğrenci bu haklarından vazgeçmiş sayılır.

* Tercihleri doğrultusunda parasız yatılı okul kazanan öğrenci bu hakkını başka okulda kullanamaz.

* Okul müdürlükleri bünyesinde kurulan komisyonlar, parasız yatılılık ve burslulukla ilgili belgeleri dikkatlice inceleyecektir. Başvuruları incelemeden kabul eden okul müdürlükleri ve komisyon hakkında yasal işlem yapılır.

* Başvuru şartlarını taşımadıkları halde sınava girerek parasız yatılılık veya bursluluğu kazanan öğrencilerin kayıtları yapılmayacaktır.

* Ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11’inci sınıflarında okuyan öğrenciler, halen öğrenim gördükleri okul türü ve meslek alan/dalı bulunan pansiyonlu okulu tercih edecektir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Devlet Parasız Yatılılık Bursluluk Geçmiş Yılların Sınav Soruları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

#1 ümit,

neden bu başvurular internet üzerinden yapılmıyor???


#2 nazlı,

bursluluk sınavının açıklaması nezaman olucalk


#3 barış,

bursluk çok güzeldi ve kolaydı ve kazanacam cumhuriyet i.ö.okulu kurtalan/siirt 5/a sınıfı


#4 elif,

PBYS e kimler kazandı


#5 ahmet şahin,

admin lutfen bana sınav sonucu acıklandığında bildir


#6 ebru,

yea nerden örencez sonuçları heryere bakıyoruz bu qün 31 temmuz ama hiç bir yerde yeterli bilqi yok ki yera....:S


#7 yakup turkmenilli,

Benim kızım 2008'de Bursluluk sınavını öğretmen çocuğu kontenjanından kazandı.2008'de kişi başı 5260 TL idi.Şu anda Adana ATO anadolu lisesini kazandı.Ato And.Lis.'den kişi başına düşen geliri tekrar tespit ettiriyorlar.Buraya kadar anormal bir durum yok.(Eşim ev hanımıdır.Gelirim 2008'de olduğu gibi maaşımdır)Ancak 2009 yılında alınan kararla kişi başı ortalama gelir 5260 TL'den 4353 TLye herşey artarken bu indiriliyor.Şu anda benim kişi başı gelirim 5000 tl'dir.Ve fazla olacağından kızımın mutlulukla ve başarı sevinciyle aldığı bu para kesilecektir.Bunları yazdığım şu anda onun haberi yok.Öğrenince çok müteessür olacaktır.Hükümetimize inanıyorum bu konuda düzeltici kararlar bekliyorum.
Tek maaşlı öğretmenim.Kızım öğretmen indiriminden faydalanarak kazandı.Şu anda tek maaşlı 2 okuyan çocuğu olan öğretmenin çocuğu sonradan oluşturulan kişi başı matraha göre hakkını kaybediyorsa öğretmen indirimini de hiç koymasınlar kaldırsınlar diyorum.Ya da matrahı daha gerçekçi hale getirsinler.
İlgililere saygılarımı sunuyorum.yararlı ilgilerini bekliyorum.


#8 ömer faruk,

admin ben sınavı kazandım ama sonucunda nekadar para verileceğini bilmiyorum


#9 aysun üzer,

benim oğlum 2008 de bursluluk ve yatılılık sınavını kazanmıştı.2009 da ki sbs sınavında samsun denizcilik lisesini kazandı. bursluluk ile ilgili mevzuat değişti diyerek kazanılmış hakkımızı kullanamıyoruz. sayın milli eğitim bakanımızdan rica ediyorum bu yanlışlığı düzeltsinler .kızlar okusun diye onca destek veriliyor. oğlumun kazanılmış hakkını almasını istiyorum. sınavın adı ile yapılan uygulama birbiriyle bağdaşmıyor. sayın bakanımızın kadir gecesinin mübarek olmasını dileyerek bizim gibi mağdur olanlara sevindirici haber vermesini diliyorum


#10 ilknur,

ya ben bu sne kazandım eskiden alan arkadaşalrım bugün aldı ama ben dana aralık ocak gibi alcakmışım burluluğun geldiğini duyunca ne kadar sevinmiştim


#11 meryem,

neden bu başvurular internet üzerinden yapılmıyor???
çok kötü oluyo onaylatmak


#12 meryem,

ya bu burslulukta neden fakir çocuklar yerine ilk önce öğretmen çocukları önemseniyor bu çok saçma


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar