Otoparka çekilen araç sorgulama

Trafikte hatalı park etme veyahut trafiği sıkıntıya sokan hallerde araç sahipleri trafik ekiplerince araçlarının çekilmiş olduğunu öğ...

Trafikte hatalı park etme veyahut trafiği sıkıntıya sokan hallerde araç sahipleri trafik ekiplerince araçlarının çekilmiş olduğunu öğrenebilirler. Trafikte bu biçimde fark edilen araçlar trafik ekiplerince otoparka çekilmektedir. Araçlarının çekildiğini sonrasında fark eden araç sahipleri araçlarını bulma konusunda ve bu hali anlama konusunda ciddi sıkıntılar çekmektedir. Tabii ki bu gibi hallerde aracın hangi otoparka çekildiği konusunda trafik ekipleri aracılığıyla bilgi verilmelidir. Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi bu biçimde devreye girerek insanların araçlarının nerede olduğu konusunda bilgilere erişmenize imkan sağlar. Çünkü insanlar bu sistemin belli bir merkeze bağlı olarak yapılmamasından ötürü aracı çekilen insanların çekici ücretlerinin değişmesinden yahut araçlarının trafik ekiplerince çekildiğini farkına varmadıkları için çalıntı ihbarında bulunması gibi bir çok negatif duruma yol açmasından ötürü muzdarip olmaktadırlar. Negatif hallere mahal vermemek için Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla otoparka çekilen araç sorgulama işlemi ile otoparka çekilen araçlar hakkında bir çok bilginin bulunmuş olduğu sistemi resmi sitesi üstünden vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Makalenin devamında otoparka çekilen araç sorgulama prosedürünün nasıl yapılacağı konusunda detay içeren bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Son yıllarda internetin gelişimi ile beraber çok işlem de internet üstünden yapılabilmektedir hale gelmiştir. Web aracılığıyla sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çokca sorgulama işlemi web aracılığıyla yapılabilir.Sorgulama işlemlerinizi kurumlara gitmenize gerek kalmadan hayli kısa süreler içerisinde ve hayli basit bir biçimde yapıyor olmanız mümkündür. Eskiden kurumları ziyaret ederek dakikalarca bekleyerek yapmış olduğunuz işlemleri bundan böyle dakikalar ayrıca saniyeler içerisinde yapıyor olmanız mümkün olabilir. Hem internet aracılığı ile yaptığınız işlemler ile vakitten ve paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.İnternet üzerinden gerçekleştirilebilen sorgulama işlemlerinden bahsedecek olursak, otoparka çekilen taşıtınızın sorgulama işlemini internet üstünden yapabilirsiniz.Bazı bilgilerinizi girerek otoparka çekilen taşıtınızın sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz.

Otoparka çekilen araç sorgulama işlemi ile trafik ekipleri aracılığıyla çekilen taşıtınızın nerede olduğuna dair bilgi almanız web aracılığıyla yapılmaya başlanması ile daha da kolaylaşmıştır. İlk başta bu işlemi internet aracılığı ile gerçekleştirmeniz için makalemizin son kısmında vereceğimiz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sorgulama işlemi için açılacak web sayfasında araç sahiplerinin “Kişisel Bilgileriniz” bölümünden adınızı ve soyadınızı giriniz.

otoparka çekilen araç sorgulama e-sorgulama.com

Devamında yine “Kişisel Bilgileriniz” bölümünden T.C. kimlik no nuzu ve doğum yılınızı ilgili kutucuklara giriniz.

otoparka çekilen araç sorgulama e-sorgulama.com

Sonrasında “Araç Plakası” bölümüne taşıtınızın plakasını giriniz.

otoparka çekilen araç sorgulama e-sorgulama.com

Nihayetinde “Otopark Sorgula tuşuna tıklamak suretiyle işleminizi tamamlamış olursunuz.

otoparka çekilen araç sorgulama e-sorgulama.com

Bu adımları doğru biçimde uyguladığınız durumda taşıtınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ek olarak bu işlemi kısa mesaj yolu ile verilen hizmetten yararlanmak suretiyle da çözmeniz mümkündür. Bu biçimde yapabilmeniz için telefonunuzun mesaj kısmından PARK yazıp boşluk bıraktıktan sonra birleşik olarak araç plakanızı girmeniz ve devamında 1550’a göndermeniz halinde taşıtınızın nerede olduğu bilgisine ulaşabilmektesiniz.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Otoparka Çekilen Araç Cezası

Bilindiği üzere bazı yerlere araç park edilmesi yasaktır. Yasak olan yerlere araç park edildiği zaman ya en direkt plakaya ceza kesiliyor veyahut çekici var ise hem plakaya ceza çekiliyor aynı zamanda araç bulunmuş olduğu yerden çekiliyor.Eğer araç sürücüsü aracın içerisindeyken park edilmesi yasak bir yere park ettiyse yerin niteliğine göre değişmek üzere 10, 15 yahut 20 ceza puanı kesilmektedir. Yönetmeliğe göre çok fazla park edilmesi yasak alan vardır ve bütün park edilmesi yasak alanlar için ödenecek ceza miktarı belirlenmiştir. Eğer ekstra bir kusur var ise ödenmesi gerekli olan ceza miktarı artacaktır.

Park cezalarında ödenmesi gerekli olan diğer fiyat ise trafik vakfına ödenmesi gerekli olan araç çekme ücretidir. 3 tip ödeme bulunur. Çekme için, taşıma için ve kurtarma için değişik olarak ödeme yapılmış olması gerekir. Ücretler mesafeye ve yapılmış olan işin niteliğine bağlı olarak değişir.

Eğer tebligat elinize erken ulaşırsa ve eğer elinize ulaştıktan 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 oranında uygulanan erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Vakıf ücretinde ve park bedelinde bir indirim yapılmamaktadır. Trafik cezalarını vergi dairesine yahut çevrimiçi olarak GİB üstünden motorlu taşıtlar bölgesinde kredi kartı ile tek çekim durumunda ödeyebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araçlar Nasıl Çıkarılır?

Trafikte yanlış bir yere araç park ettiğinizde trafik polisleri bunu tespit eder ve plakanıza ceza keserler.Aynı zamanda aracınız çekici aracılığıyla otoparka çekilebilir. Otoparka çekilen aracınızı nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız,yazımızı okumalısınız.

Otoparka çekilen aracınızı çıkarabilmek için ilk başta cezanızı ve çekici için ödemeniz gerekli olan miktarı ödemelisiniz. Cezaların tamamını ödedikten sonra çekildiği yerden aracın çıkarılması mümkün olabilecektir. Yanlış yere park edilmesinden kaynaklanan cezalar sizi hayli zorlayacaktır o nedenden dolayı park etme konusunda hayli dikkatli davranmanız sizin için daha iyi olabilecektir.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Dosya no ile trafik cezası sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar