Öğrenim, Katkı Kredisi Borç Sorgulama

KYK Öğrenim Kredisi veya Katkı Kredisi Borcu Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan burslar karşılıksızdır. Fakat kredilerin belli bir ödeme takvimiyle KYK'ya geri ödenmesi gerekmektedir. Lisans, Yüksek Lisans (Master) ve Doktora öğrencilerine göre ödeme miktarları değişiklik gösterebileceğinden bu ödeme takvimleri de değişiklilik göstermektedir. Yalnız genel geçerliliği olan bir kural da öğrenim görürken alınan kredi miktarı zamanının yarısı kadar bir zamanda geri ödenme mecburidir.

Yani 4 yıllık bir üniversite mezunu iseniz en çok 2. sınıfta ödeme aldığınızı düşünürsek ki bu en fazla 3 yıl ödeme alacaksınız demektir. O halde, 1.5 sene sonra ödemeleriniz taksitlendirilmiş olarak ve adresinize gönderilen bir posta ile başlamış olacaktır. Hatta adresinize gelecek posta 1 sene öncesinden gönderilmektedir. KYK borcun peşin ödemelerinde çeşitli indirimler yapmaktadır. Fakat çok etkili indirimler olmadığından borcunu ödeyen birçok mezun öğrenci peşin ödemeyi tercih etmemektedir.

Öğrenim ve Katkı Kredisi için ödeme yapabileceğiniz yerler, TC. ZİRAAT BANKASI'nın bütün şubeleridir. Ayrıca KYK tarafından belirtilen diğer şartlar da aşağıdaki gibidir.

Bankaya ödeme yaparken kredi türünüzü (ÖĞRENİM - KATKI ) kesinlikle belirtiniz. Yapılmış olan ödemeler takip eden ayın 15' inden sonra hesaplarda görüntülenecektir(Yapılmış olan ödemeler,yapıldığı tarih itibariyle hesaba işlendiğinde,ekranda görünen gecikme zamları iptal edilecektir).

 

Borç öğrenecek olan vatandaşlarımızın adreslerinde değişiklik varsa, en kısa zamanda yeni adreslerini,kredi numarasını ve vatandaşlık numarasını içeren bir dilekçe ile Kuruma müracaat etmeleri gerekmektedir.

Sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz bağlantılar aşağıdaki gibidir. Size uygun olan bir tanesini tıklayıp, işleminizi yapabilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU SORGULAMA

KATKI KREDİSİ BORCU SORGULAMA

E-Sorgulama.com’un yeni bir uygulaması olarak sitemiz üzerinden de KYK Borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca borcunuzu ne kadar geç yatırdığınızda ne kadar ceza ödeyeceğinizi de yine bu sorgulama paneli üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Sorgulama Tarihi kısmına ödeyeceğiniz ya da ödemeyi düşündüğünüz tarihi yazmak ve o tarihteki borcunuzun ne olduğunu görmek…

Örneğin hiç ödeme yapmadınız ve ödemeniz gereken zamanı biraz geçtiniz. Acaba borcumun üzerine ne kadar ceza eklenmiştir diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte bu noktada Sorgulama Tarihi kısmına ödemeyi düşündüğüz sonraki yılları ve günleri girerek o günlerdeki borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Bu sene (2009) ekim ayında ödemesi olan bir öğrenci, 3 sene sonra ödersem borcum ne olur? şeklinde bir soru için yıl bölümüne 2012yi girmelidir. Böylece 3 sene sonra borcunun ne aşamada olduğunu görebilecektir.

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan E-Devlet Kapısı Projesi Nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

#1 kyk geri ödeme,

Bu kredileri alırken kolay da geri ödeme insanın belini büküyor. Hele bir de mezun olunup iş bulunmamışsa durum daha da vahimleşiyor. Özellikle öğrenim kredisi geri ödemeleri daha sorgularken canımı sıktı öderken neler hissedeceğim kim bilir :(

#2 sevilay,

mezun oldum ve iki yıl geçti. şimdi ödeme zamanı...iş bulmuş değilim yani üniversite mezunuyum ama bir işim yok :( babama ödenmesi gerektiğini söylediğimde ise aldığım tepki "bi kısmını sen öde":))) iş bulsam zaten tamamını ben öderim değil mi ama....dilerim en kısa zamanda bir iş bulurum yoksa durumum çok çok vahim. ve benim durumumda olan daha ne kadar insan var..........

#3 zeynep,

iş buldukta ne oldu nasıl ödencek gelen g,ideni karşılamıyo bu arada bankacıyımmmm

#4 gül diorki,

KATKI KREDİSİ ÖĞRENCİLERİN YILDA İKİ SEFER ÖDEDİKLERİ HARÇ DEĞİLMİ ARKADAŞLAR BUNUN BELLİ BİR MİKTARINI ZANNEDERSEM DEVLET YATIRIOR.30,40 TL. GİBİ BİZ YATIRIORUZ.BENİM BİLDİĞİM BU AMA BUNUN TEKRAR ÖDENMESİNİ BİLMİYORDUM.NASIL YANİ OKUDUĞUM YAZILARDA BEYAZ EŞYAYA ENDEKSLİ FALAN GİBİ YAZILAN VAR LÜTFEN BİLEN BİRİ VARSA AÇIKLASIN

#5 abdullah,

arkadaşlar harbiden yaaaa ne yapacağız ben de şuan mezun olma durumuna geldim bankacılık sondaım ve olan borçlar ne olacak acaba .......evet dediğiniz gibi iş olsa da ödeyebilsek aileye yük olmadan dimi yaniiii..
sevilay bu arada aynı sana dediği gibi yaptı bizim peder de :( sen aldın sen öde dior yani......
mezun olduk ta ne yapacaz şimdi........
zeynep sen hangi bankaya yerleştin peki şuan çalışıor musun yani bir bankada ....
nasıl yaptın da yerleştin oralara yaaa......bizi de aydınlatırsan sevinirim......şimdiden teşekkürler......hepinize başarılar.......

#6 abdullah ergür,

Millet seviniyor devlet af çıkardı diye.Hortumcuya giden paraların yanında bu krediler sigara parası bile değil önce onların hesabını sorsunlar.Üç-beş halk çocuğuna iki kuruş vermişler sonra da af maf diye geri toplama saçmalıkları.Kredi yurtlar yetkilisi de diyor ki bu paralarla iki üç çocuk daha okutalım.Peki buharlaşan paralarla bu milletin yedi ceddi özendiğimiz Avrupa'dan kat kat daha iyi eğitim alırdı.Onu niye söylemiyorsun?"Yoksulun sırtından doyan doyana / Bunu gören yürek nasıl dayana"heyyy heyy yine de heyy heyy bu memleket zor bir memleket kardeşler bu böyle biline...

#7 aslan,

Katkı kredisi,ve öğrenim kredisi geri ödemeleri için KYK sitesinden öğrendiğim borç bugün itibariyle olan borçmudur yoksa faiz sürekli işlemektemidir.Yani esas borcu öğrenmek için kyk na gitmekmi gerekir.2003 mezunuyum aradan 6yıl geçti ödemek zor hacizlerle uğraşmakta istemiyorum ziraat bankasına direk ödeme yapmaya başlasak otomatik olarak süreç başlarmı bilen varsa cevaplarsa sevinirim.borçlar trabzon da vergi dairesinde gözükmekte İstanbul dan kalkıp gıtmek gerekirmi?

#8 sümeyye öztürk,

ben bu sene özel üniversiteye gideceğim.kyk bursu diye birşey varmış.okul bittikten sonra ödeniyormuş okul parası.bu bursun başvuruları ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor ve nasıl yapılıyor bilgilendirirseniz sevinirim...

#9 admin,

aslan o sitede hesapladığınız borçlar zaten belli bir tarihe göre hesaplanan borçlar oluyor. genelde bugünün tarihi girilidir ve bugüne göre hesaplama yapar. adres linkinde de tarih yazıyor zaten. dilerseniz adres linkindeki tarihi çook ileri bir tarih yaparak da 3ay sonrasına gecikme faiziyle ne kadar borç ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. herhangi bir yere gitmenize gerek yok. türkiye içerisindeki bütün ziraat bankası şubelerinden kyk öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyebilirsiniz.

#10 admin,

sümeyye öztürk, özel üniversiteye gidenlere ve hazırlık sınıfı öğrencilerine KYK bursu veya kredisi verilmiyor diye biliyorum. yine de bir araştır kyk.gov.tr den...

#11 feride,

arkadaşlar bende sizden farksızım 2007 mezunuyum ve işsizim nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum devlet iş versin bende ödeyim

#12 avukat,

Arkadaşlar, Yıllardır devler herkese burs verdi ve ödeyenden geri aldı ödemeyenden almadı. Şu ana kadar öğrenim ve katkı kredisi borcundan dolayı evine haciz gelen yok. Haciz işlemini başlatamıyorlar, çünkü başlatırlarsa 1.250.000 kişinin evine haciz gitmesi gerekiyor. Bu da o kadar oy kaybı demektir. Bu yasa tatlı tatlı oy kaybına uğramadan gariban insanlarda biraz daha para kopartmaktan başka birşey değil.

#13 dost,

arkadaşlar ödemeyin kesinlikle bir yaptırımın olacağını düşünmüyorum.ben 99 mezunuym ödemedim.86 mezunu olan ve ödemeyen biliyorum takmayın.

#14 engin,

KİM DEDİ SİZE ÜNT GİDİN DİYE. BİRAZ DÜŞÜNSENİZE LİSEDEN SONRA İŞ HAYATINA ATILSAYDINIZ ŞİMDİ NE BORÇ NEDE NASIL İŞ BULURUZ DİYE DÜŞÜNECEKTİNİZ...... SAYGILAR ARKADAŞLAR :)

#15 hüseyin,

dost diye kendini tanıtan arkadaş sana sesleniyorum. Senin gibi dost olmaz olsun. Kimlerin hakları var bu paralar da sen kim oluyorsun da ödemiyorsun. Suç devlette ver haczi de akıllansın herkes. Ödesin borcunu. Sen bunu alırken geri ödeyeceğini bilmiyormuydun bre gafil. Almasaydın. Birde böbürleniyor 96 mezunuyum da ödemedim diye.. İyi halt ettin. Bunun gibi haram helal nedir bilmeyenler oldu mu daha çok hortumcular vs. kol gezer memlekette... Ben 2005 mezunuyum bir taksitim kaldı. İşsizlikte yaşadım yinede ödedim.
Varımı yoğumu versemde ödedim. Neden borcum var da ondan. Başkalarının üzerinden geçinen asalak olmaya niyetim yok da ondan.. Bu paraları alırken borç olarak aldımda ondan.. Geri ödeyeceğimi biliyordum da ondan.. Çok sinirlendim yazıları görünce hoş görün ....

#16 ali,

BİR ÇOK ÖDEMEYEN İNSAN BİLİYORUM. ÖDEYENLERDE PİMPİRİKLİ İNSANLAR.

#17 selin,

Almasını, yemesini biliyorsanız ödemesinide bileceksiniz kardeşim.Bende aldım ödüyorum.Biraz vicdanlıysan, kendini biliyorsan ödersin.Herkes sahtekarlıgı seçiyor.çalıştıgı halde geri ödeme yapmayanları bildigim için sinirlendim.

#18 sinem,

bu kadar sinirlenmeye gerek yok devlet cebine attıklarına baksın önce almasın faiz kardeşim işmi var iş olsa paramı kazanabiliyoruz da geri ödeyelim zarta zurta faizz

#19 berrin,

ödeyenler pimpirikli insanlar değil
kul hakkı nedir bilen insanlar
birine borç versenz ve geri ödemese hoşunuza gidermi
borç ödemek ne zamandan beri pimpirik oldu
askerede gitmeyin vergide vermeyin o zaman
ekmek elden su gölden
alırken iyide öderken mi kötü alırken geri ödenecegini biliyordunuz imza attınız değilmi
silah zoruyla atmadınız imzayı işinize gelmiyoduysa atmasaydınız ama tabi o zaman para alamazdınız
bir söz verdiniz tutmalısınız erdemli insana yakışan budur
devleti soyma zihniyetiyle devam edersek tabi geri kalırız.....

#20 eessiinn,

arkadaşlar ben katkı borcumu öğrenmek istiyorm ama nerden bakıcğmı bilmiyorm yardım edermisiniz lütfen.

#21 mustafa,

ya okulu iki yıl uzattım zaten yani geri ödeme planı bana gönderildiiği vakit birde askere çağırıldım askerdeyken nasıl ödeyeyim bunun bi kolaylığı yok mu acaba?

#22 derya,

ya arkadaşlar!burs alıyorum.3 ders bırakınca krediye dönüşüyor diyorlar.başka bir rivayete göre de 14 kredi lik ders bırakanca dönüştüğü söyleniyo.bilen biri bilgi verebilir mi?

#23 arif 58,

arkadaşlar ben 2008 mezunuyum katkı borcum var bana 2 sene sonra ödemeli dediler şimdi bi baktım borç 2 katı olmuş bunun hakkın da bilgisi olan varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

#24 manolya,

şimdi kime inanacağız ödesek bir dert ödemesek ayrı bir dert kim yol göstercek bize evet alırken çok güzeldi ama şimdi zor durumdayız eğitime destek diyorlar destek yerine köstek oluyorlar nasıl iştir bu yaaa????????????

#25 cihan,

valla arkadaşlar durumu olan bu krediyi almasın.6bin tl yı çatıtr çatır odedım.verdikleri 4bin tl bıle degıl ama faiz vede faizinden gecikme faizi derken 6 bin tl gitti.

#26 uğur,

Sevgili arkadaşlar ülkeyi vatanı sevmek sanırım lafta kalmış şeyler.Ya da vatan millet diyenler en çok kazık atanlar sanırım.Geleceğe nasıl umutla bakılır bilemiyorum.Bazı arkadaşlar devlet iş bulsun öyle ödeyeyim diyor,bazıları da ödemeyin bişey olmuyor diyerek kendini aşalıyor.Yazık!!!Herkes bu parayı alırken senet imzaladı ve bunun bir gün geri ödeneceğini biliyordu.Herşeyi başkasından bekleme arkadaşım ya da devletten.Ülkenin sana iyilik yapmasını bekleme sen ülkene iyilik yap.Zaten bu devlet sana yeteri kadar vermiş.

#27 seçil,

üniversitede memurluğu kazandım ama hesap yapıp duruyorum. eskiden ne güzel devlet memurunun maaşından kesiliyodu, şimdi onuda kaldırmışlar. tabi çok şükür artık bi işim var, allah hepimizin yardımcısı olsun

#28 nurten,

arkadaşlar ya bir şey soracağım.benim normalde aralıkta ödeme yapmam gerekiyordu ama yapmadım üzerine faiz binmiş 30 tl kadar.toplu yatırdım ama ekranıma geçmemiş.bunu nereye bildirmem lazım

#29 admin,

nurten, kredi ödemesi yapınca diğer ayın 15inden sonra görebiliyorsun ödemeni. Diyelim ki bugün 10 ağustos'ta öğrenim veya katkı ödemesi yaptın. Yaptığın ödemeyi ancak eylül 15'ten sonra görebilirsin internetteki ekranda...

#30 hilal,

arkadaşlar ben 2003 senesinde girdim okula iki yıllık okulu 4 ylda bitirdim ve hala öğrenim ödemedim yeni işe girdim nasıl bir yol izlemeliyim borcumu ödemek istiyorum lütfen biir an önce cevap bekliyorum

#31 esmer,

arkadaslar ben makine teknikeriyim bana tarshaneden 3500 dolarla işe çağırdılar mekanikçi olarak birde ııngersoll rand firmasından 1600 ytl ile cağırdılar yıl gectikce maasında yukselcek dediler ama kasımda borç ödemem baslıyo bide askerlik kasımda ben napıcam ya ertesem bi dert ertelemesem bi dert yardımcı olur musunuz?

#32 şenol53,

Arkadaşlar şunu unutmayın devlet hiçbir zamn alacağını vatandaşa bırakmaz..Ödemeyin diyen arkadaşlara söylüüyorum o borç ummadık bi zamnda karşınıza cıkacaktır hiç şüphenz olmasın..devlet 9 liralık alacağı için 10 lira harcar yine de alacağını alır...

#33 fevzi tepe,

Ben de Katkı ve Öğrenim Kredimi ödeyememiş ve tüm taksitlerin gününü geçirmiştim.Ama allah'a şükür bitirdim.İnsan ödemek istedikten sonra öder.Genelde iş yok paravlası ile arkadaşlar kendilerini kandırmakta iş var ama çalışmak isteyene. Ben okul bittikten sonra nerden baksanız 10 yere girdim çıktım.İş yok değil iş var ama parası az. Aza kanaat ettim Yurtkura olan borçlarımı da Kredi Kartına olan borçlarımı da ödedim şimdi de askerde harcamak için para biriktiriyorum.Kısaca iş yok değil iş var ama beğenipte çalışan yok

#34 few,

Af denilen mevzu af değil ana para+Gecikme Zammmı=Ödenecek Olan Toplam Tutarın dondurularak taksite bağlanmasıdır.Güzel bir uygulamadır.Her yapılan güzellikten sonra siyaset yapmayı bıraksak ne güzel olacak.

#35 hazan,

arkadaşlar ben 2009 mezunuyum ama bana hala 30/09/2010 a kadar öğrenim verilio bu nasıl iptal edilir bileniniz varsa nolur söylesdin

#36 iki üniversiteli,

Arkadaşlar vallahi ben bu devletin iki koca üniversitesini bitirdim kız başıma.İlkini istanbul üniversitesinde okudum,onca harç öded,k devlete yok canımıza okul bitti bu sefer devlet yine sınava gircen dedi.memurluk sınavı..sınava girdik (sınav masraflarını saymıyorum) bu seferde kadro yok dedi atamadı.Özel sektörde çalıştım hiç para almadan iş öğreneyim diye .8 ay boğaz tokluğuna...Tekrar üniversite sınavına girdik öğretmenlik kazandın dediler hadi orayıda gittik okuduk .Gece yarıları kız başıma okudum dedim birilerine bi faydam olur .İkinci öğretim paralarını ödedik devlete 4 sene yok canımıza aç suzus git gel sakarya istanbul arası bu kezde otobüs şirketleri sırtımızdan kazandı..Biz hala idealist öğretmen havalarında ...Öğretmenliğide okuduk bitti devlet yine sınava gircen dedi.Bu kez sınavın adı değişmiş KPSS olmuş.KPSS sınavınada girdik yine atama yok dediler.VALLAHİ ARKADAŞLAR şu anda 29 yaşındayım ve anam babam beni bu devletin okullarında 17 sene okuttu.Sonuçta elimde iki üniversite diploması birsürü hizmetiçi eğitim sertifikalarıyla cebimde beş kuruşsuz üstüne üstlük birde öğrenim kredisi borcuyla ortada kalakaldım.Ama Allah izin verirse devlete borcumu ödeyeceğim.. Şu anda canımdan çok sevdiğim oğlumu büyütüyorum.ileride iş bulursam bu devlete borcumu ödemek istiyorum.

#37 nur,

arkadaşlar merhaba.benim derdimde ayrı bişey.bu yıl mezun oldum ama eylül 2010'a kadar öğrenim ve katkı alıyor görünüyorum nereye başvurmam ne yapmam gerekiyor acaba?bi fikri olan ya da benim durumumda olan varmı?

#38 ahmet,

slm bende sizin gibiyim arkadaslar kredi borcunu yılbasından sonra mı odeyecegiz.

#39 selen,

Boşuboşuna çene yormayalım.Eğer vicdanınıız rahatsa ödemeyin kardeşiim eğer biraz imanınız varsa öteki dünyada hesaplaşırsınız devletle.......kul hakkı Sen borcunu ödeki senin gibileride okusun....Bu devler geri toplamadığı parayı tekrar nasıl dağıtsın.....Saygılar...GERÇEK BİR DOST

#40 totti418,

esmer kardesım yapacagın tekk sey suu acık ogretım yaz gıt mıs gıbı ısıne kardesım sasırma mıs gıbı ıs bulmussun askerden gelınce hersey degısebılır ulkemızde hersey ıyı degıl hersey kotuye gıdıyor. benn senın yerınde olsamm bı ıkı yıl calısırımm iş yerınnde kadrolu konuma gelır sonnrada askere gıderımm askerdenn gelıncede iş yerıme tekar donerdım

#41 nurcan,

Bende 2006 mezunuyum hala uğraşıyorum bi çok özel işyerinde çalıştım borcumu ödemek için,şimdi de hala iş arıyorum bir işletme mezunu olarak iyi bir işe giren diğer arkadaşlar kadar şanslı değilim bi de evlendim üstüne üstlük işten çıkmam gerekti,şimdi kara kara borcumun devamını devlete nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum Allah yardımcımız olsun ne diyeyim..

#42 6,

esmer varya boşanda semerini ye derler biz asgari aylıkla calışıyoruz kara kara düşünüyoruz nasıl öderiz diye sana gelen tekliflere bak artistik olsun diye mi yazdın oraya 3500 dolar miş bide sen bence hiç ödeme .........

#43 bahtiyar,

arkadaşlar türkiye de doğmak bizim kabahatimiz değildi. adam gibi bir okula da gidemedik ama yaşamım boyunca şunu gördüm okumuş insanla okumamış arasında çok fark var. biz en güzelini yaptık okuduk.
sonuçta boş gezmek olsada ama bir birikimimiz var en azından ünv. ortamını yaşadık. hiç bir insanın ünv. ortamını görmeden ölmesi doğru değil.
sevgilerle...

#44 nurten,

arkadaşlar ayın 15i de geçti hala benim sayfama işlenmemiş

#45 birgül,

Arkadaşlar bende 2004 mezunuyum kredilerden yana benimde başım agrıdı.önceleri ödemiyeceğim dedim ama biliyosunuz devletten kaçış varmı heryerde bu borcu karşıma çıkardı.Ama devletimiz yine insaflı çıktı borçları yapılandırma diye birşey çıkardı bu benim işime geldi ve peşin olarak ödedim ve şu an bir kuş kadar hafiflemiş gibiyim

#46 papatya,

Ben çok şükür katkı ve öğrenimi bitirdim. 2007nin başından beri ödüyorum, çok şükür bitti, 6.000 TL civarı ödeme yaptım. İşe girince size tavsiyem canınızı dişinize takın çıkarın parasını, benim de herkes gibi ihtiyacım vardı ve bankada az bir ücretle resmen amelelik yaparak bitirdim borcu. Ödenmiyor demeyin, kıyafetin fazlasına ve lüksüne dur diyebilirsek, ekonomik yerlerde yer, lüks yaşamazsak ödenir. Zaten öğrenciyken de bu parayı öyle harcamıyor muyduk? Ne yapalım, aldık ve ödeyeceğiz, ben şahsen az da olsa o paralarla okudum. Kaç misli olursa olsun, başka okuyan ve daha çok ihtiyacı olanlar için bunları geri ödemeli ve onların da hakkı olduğu unutulmamalı...

#47 gülşen,

bende sizin gibiyim arkadaşlar inanın çok çaresizim ne yapacağımı bilmiyorum zaten ailemde öğrenim aldığımı bilmiyorlar. bi türlü cesaret edip söyleyemiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun

#48 gülşen,

arkadaşlar ben borcumun ne kadar olduğunu öğrenemiyorum bana yardımcı olacak biri var mı acaba

#49 sdk,

ben ana paramı yatırdım ama daha sonra peşin ödemedeki indirimi gördüm ve sözleşme yaptım acaba aradaki farkı mı yatırmam lazım yoksa yine tamammınımı ödemem gerekir bu konuda bilgisi olan banda bilgi verebilir mi

#50 zeynep,

arkadaşlar ben bu çıkan yeni af yasaından yararlandım ve ana paramın faizini %75 ini vermeden peşin öededim ancak bunu nsaıl öğrenebilirim yani borcumun olup olmadığınıo nasıl sorgulayabilirim. nete girdiğimden yeniden yapılandırmaya göre bakın diye bi uyarı çıkıyor. lütfen bana yardımcı olun.

#51 dilber,

öğrenim nomu nerden öğrenebilirim sorgula dediğinde no istiyor ben unutmuşum nomu nerden öğrenebilirim yardimcı olursanız sevinirm

#52 nursel,

slm..biri bana yardımcı olabilirmi?ağustos 25'inde tamamen fazlasıyla yatırdım katkı kredisini ama bakıyorum 1 buçuk ay geçti hala faiz giriyor hemde eskisinden çok daha fazla hızla faiz,yatırılmamış görünüyor..0312 430 17 80-0312 363 87 80.tlf nolarını arıyorum 1 aydır ama kimseye ulaşamıyorum..lütfen yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor..teşekkürler

#53 seyhan,

2007 mezunuyum.burs aldım fakat internette geri ödeme tarihi yazıyor adresime herhangı bı belge falan da gelmedi bursun tekrar geri odeniyor mu yardımcı olursanız sevınırım

#54 mehmet,

ben kimyadan yeni mezun oldum 6 yılda ödeme talimatı geldi ancak bir işe giremedim çünkü askerlik yapmadım aralık 2009da askere gideceğim bu borç öğrenim ve katkı borcu nasıl olaacak yanı eve durduk oturduk yere haciz gelmesin ben askerdeyken ailemizn durumu iyi olsa zati almazdık bu luzumsuz bursu almazdık bir bilgisi olan varsa yazsıb

#55 muratk,

SAYIN FEVZI TEPE BEYEFENDI YAPTIGIN YORUMLAR SENIN GIBI ADAMLAR ICIN SOZKONUSU.ORTALIKTA BIRSURU BOSTA UNIVERSITE MEZUNLARI VAR.ADAMLAR ONCA YIL EMEK VERDILER,GELIP COPCULUK YAPIP ISCI VASIFIYLA MI AILELERIN KARSISINA CIKACAKLAR>

#56 hamit,

Ben sayın adminimizin verdiği linkten numaramı buldum ama sorgulama yaptığımda ise bu numara geçerli değil uyarısı veriyor nedeni nedir acaba ?

#57 şayan,

ben sadece 1 yıl öğrenim kredisi aldım.1200 lira civarı bi borç geldi,3 aylık 360 tl ödemesi vardı ve 1 yılda geri ödeniyodu.sadece 1 taksidini ödeyebildim çünkü iş bulamadım uzun zaman işsizdim.şimdi borcumu yapılandırayım dedim ama sorgu ekranından girdiğimde kayıt bulunamamıştır diye bi yazı çıkıyo.2003 mezunuyum.acaba borcum az diye yapılandırmaya filan girmedi mi? eve yazı mazı da gelmedi.kardeşimin cebine mesaj falan geldi mesela.bana o da gelmedi.onunkini yapılandırdık.borcun az zamanaşımına falan girmiş olabilir dediler ama...başıma iş açılmasın?

#58 aysegul,

BEN 2 YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULU 1,SINIFTAN BIRAKTIM ÖĞRENİM ALIYORDUM TEKRAR ÖDEME YAPMAM GEREKLİ AMA BUNULA İLGİLİ BİR BİLGİM YOK BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

#59 swl,

arkadaşlar ben öğrenim ve katkı kredisi almıştım fakat gününde ödemelerimi yapamadım gecikmeli yaptım fakat yatırdığım tutarlar gözükmüyo siteye baktığmda Borcunuz YEDİTEPE VERASET VE HARÇLAR VER.DAİ. MÜD.'ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir.diye bir yazı var banka diyo bizle ilgisi yok kyk arıyorum allahın kulu cevap vermiyo yatırdığım paralar ne olcak bana bu konuda yardımcı olabilrmisiniz?

#60 alev yılmaz,

arkadaşlar eşim öğrenci iken katkı kredisi almıştı ödemelrinin birini atlatınca iki taksiti birlikte ödedik fakat bir ay oldu hala sorgulamada görünmüyor.ödediğimiz iki taksit yerinde günlük gecikme zamları var telefonlara bakan eden yok ne yapılabilir ne olacak bizim paracıklar.bilen arkadaşlar ilgilenirse çok sevinirim

#61 handan,

arkadaşlar bende yeni yapılandırmadan faydalandım ilk taksitimide ödedim ama halen ödediğime dair görünmüyo anlamadım gitti ya bu işi napcam şimdi önümüzdeki ayda mı böyle olucakkk

#62 gül,

BENİMDEDE SON GUN YAPILANDIRMADAN HABERIM OLDU PEŞİN YUZDE 70 INDIRIMLI BIR YAPILANDIRMA PILANI CIKTISI ALDIM NETTEN SONRA GITTIM ODEDIM AMA ŞİMDİ ARAŞTIRDIGIMDA BORCUNUZ VERGI DAİRESI MUDURLUNE TAHSIL EDILMEK İÇİN BILDIRILMIŞ DIYOR BENDE SIKINTIDAYIM NOLCAK ŞİMDİ?DAHA ONCE YAPILANDIRMIŞ SON GUNE KALMAMIŞ ARKADAŞLARDA BOYLE YAZMIYOR BENIM DURUMUMDA OLAN VARMI?ACABA YURTKURA GONDERILECEK DILEKCENIN GEÇ GITMESIMI ETKILEDI NOLDU?BI BILEN VARSA LUTFEN CEVAP YAZSIN

#63 şeyho,

katkı kerdimi 3 ay gecikmeli ödedim. ama dökümü gözükmüyor.hesabımdan düşmemiş. yardımcı olurmusunuz

#64 güven,

mrabalar katkı kredisi borcumu 3 ay gecikmeli olarak faiziyle birlikte 12.10.2009 tarihinde yatırdım.ödedigim harç hesabımda gözükmüyor ve hesabımdan düşmedi.aynı tarihte ögrenim kredisi yatırdım.o hesabımdan düşmüş.ödedigim paralar boşamı gidecek.yardımcı olurmusunuz.artı 12.10.2009 tarihinden itibaren anaparama gelen faizler silinecekmi.

#65 atanur çakıcı,

Kızımın fakültede okuduğu yıllarda almış olduğu öğrenim kredisini yeni uygulamadan yararlanabilmek amacıyla bir defada peşin olarak ödememe
(25.08.2009)rağmen ;bugüne kadar defalarca ettiğim kontrollerde "5917 sayılı yasa kapsamında borçlarınızı yeniden yapılandırdığınız için ödemenizi yeniden yapılandırma planına göre yapınız. "şeklinde bir ibare çıkmaktadır.
Bu nasıl bir açıklamadır?Şimdi bundan ne sonuç çıkarılabilir?İlla sağa sola telefon mu açmamız ve dünyanın telefon parası mı harcamamız gerekir? Hani
e-sorgulama'dan yararlanarak devletin çalışanlarını meşgul etmeyecek ve bilişim teknolojileri sayesinde vatandaşa kolaylık sağlanacaktı?
"Burası Türkiye " mi demek gerekir? Neden kimse görevini yapmıyor? Hep böyle amatör mü kalacağız?

#66 nevin demiralin,

Oglumun universitedeyken almis oldugu krediyi yeni ugulamadan yararlanmak amaci ile tek seferde borcun tamamini kapsayacak sekilde 28.9.2009 tarihinde kredi yurtlar kurumunun hesabina Ziraat Bankasi kanali ile gondermis bulunmaktayim.Kredi Yurtlar kurumunun borc sorgulama panalininden odemeyi kontrol amacli baktigimda "odemenin yapilmadigi,borcumuzun aynen devam ettigini"gordum.Ziraat Bankasina ve de Kredi Yurtlar kurumuna hemen yazi yazdim.Ziraat Bankasi cevaben tarafimiza odemenin kayitlarinda gorundugunu,bizim KYK ya donup sorgulamamizi istemektedirler.Telefonla KYK dan sordugumda da sitelerindeki arizadan dolayi yonunde aciklama yaptilar.Baska nereden sorgulayabiliriz bilmiyorum.

#67 muratk,

MERHABA GUL HANIM.BENDE SENIN GIBI SON GUN YATIRDIM AMA HALLA BORCLU GOZUKUYORUM.ISTERSEN BIR DILECE GONDER

#68 songul bolat,

1995 NIGDE UNIVERSITESI TURIZM VE OTELCILIK MEZUNUYUM HERHANGI BIR KREDI BORCUM VARMI YOKMU BILMIYORUM KREDI NUMARAMIDA BILMIYORUM NASIL OGRENEBILIRIM YILLAR SONRA BANA YUKLU BIR FATURA GELIRMI BU SEBEPTEN .OKURKEN NE KREDISI ALDIM ISMINIDE HATIRLAMIYORUM NASIL OGRENEBILIRIM .YARDIMLARINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKURLER

#69 ayse,

arkadaşlar toplam yazdan beri 1,5 milyar ödeme yaptım hiç ama hiç bi ödediğim gözükmüyor bu nasıl şey anlamadım.yazın biriktirdiğim paraları verdim ziraate neden gözükmüyor bu ne demek lütfen yardımcı olun.ödediğime dair evraklar elimde ne yapmalıyım?

#70 ümit,

katkı ve öğrenim kıredisini peşin ödedim fakat yeniden yapılandırmanız gerekiyor diyor nedemek istediğini anlamadım bu konuda neyapacağımı bilmiyorum....

#71 meltem,

öğrenim kredi numarasını unuttum nasıol öğrenebilirim yardımcı olurmusunuz

#72 gürkan,

Ben de yukarıdaki arkadaşlar gibi yatırdığım parayı üzerinden 2 ay geçmesine rağmen yatırılmamış görüyürum.Şimdi diğer taksidin zamanı geldi, onu ödesem mi diye düşünüyorum.Ayrıca telefonlara bakan da yok.Bu ne biçim iş?Bununla ilgilenecek bir kişi yok mu?

#73 onur,

gecikme fazileriyle ödediğim taksitler yatırılmamış görünüyor. doğru bilgilere nereden nasıl ulaşabileceğiz. ayrıca telefonlarlada ulaşamuyorum.

#74 berna,

öğrenim kredimin tamamını normal ödeme günlerini geciktirmeden ödedim. ilk 2 taksitimde problem yok fakat son 2 taksitim ödenmedi gözüküyor ve üzerine günlük faiz işliyor. kyk yı arayıp sorduğumda ekim ayında düzeleceğini söylemşlerdi fakat kasımın 18 olmasına rağmen düzelmedi. aradığındada telefona bakmıyolar. bu nasıl anlamadım. bilgisi yada aynı durumda olan varmı

#75 dilek,

ödediğim kredi borcunun üzerinden 62 gün geçti ama hala hesaplarda görünmüyor. üstüne birde tahsilat için vergi daireme bildirildiği yazıyor. telefon ve maillerime cevap veren yok

#76 özlem,

Merhaba arkadaşlar. Ben 2002 mezunuyum katkı kredisi almıştım.Kredi borcumu bu yıl ödemek için internetten müracat ettim, ancak belgeyi çıktı olarak KYK Ankara merkeze gönderemedim ama ödemelerimi plandaki gibi yapıyorum. İnternetten sorguladım ama ödediklerim ekranda gözükmüyor. Durumu KYK 'ya elektronik posta yolu ile ilettim ama henüz cevap gelmedi şimdi ne yapmam gerekiyor hiç bir fikrim yok sorun çıkar mı diye de biraz endişeleniyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.Şimdiden teşekkür ederim. Bu arada ben bilgisayarımdaki bu belgeyi kaybettim.

#77 mehaba ben adnan pekgöz,

öğrenim kredisi almıştım ögrencilik yıllarımda ve kredi noyu unuttum yardımcı olurmusuz iyi calışmalar

#78 fatih,

Bende yapılandırdım. 675 tl ödedim 86 tl aylık yatırmam gerkiyordu. yatıralı 1 ay oldu hala ekranda gözükmüyor.

#79 admin,

DİLEK HANIM HİÇ TASALANMAYIN. ELİNİZDE DEKONTLAR OLDUĞU SÜRECE HİÇ KİMSE SİZDEN EK ÖDEME TALEP EDEMEZ. YETERKİ O DEKONTLARA SAHİP ÇIKIN. EN OLMADI, SİZİ MAHKEMEYE BİLE VERSELER ELİNİZDEKİ DEKONTLARI GÖSTERİRSİNİZ. SİZ RAHAT OLUN SORUN DEĞİL GÖZÜKÜP GÖZÜKMEMESİ.

#80 muammer,

Merhaba Sayın Admin
16.09.2009 tarihinde öğrenim ve katkı kredisi borçalarımın tamamını Ziraat Bankasına ödedim. Kontrol amaçlı borç sorgulaması yaptığımda bana aşağıdaki uyarıyı veriyor. ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

Sorgulama Sonucu yazan uyarı:
5917 sayılı yasa kapsamında borçlarınızı yeniden yapılandırdığınız için ödemenizi yeniden yapılandırma planına göre yapınız.

#81 tuncay,

Benim öğrenim kredisini iptal ettiler fakat borç içeriğine dair hiçbirşey gelmedi ve ne zaman yatıracagıma dair bunun nedeni nedir caba hem iptal et hemde borç belgeni göndermesinler

#82 sevgi,

ben de eylül ayında katkı kredisi ödemesi yaptım ekim ayında bilgi ekranında ödenmemiş göründüğünü fark ettim.kyk'yı aradım en sonunda ulaşabildim.dediklerine göre sistemde arıza varmış kasım ayının 15'inden sonra düzelecek dediler;fakat bugün itibariyle halen düzelmedi. dekontları sakın kaybetmeyin!...

#83 recep,

temmuz ayında ödediğim öğrenim kredisi borcu gözükmüyor. bugün kasım 23.. ne maille ne de telefonla muhatap bir kişi bulamadım.. şimdi kalan borcumu yatıracağım ama faiz işlediğinden dolayı kalan borcumu kestiremiyoırum. öyle faiz işliyo.. yazıklar olsun böyle işe..

#84 aydın,

kredi yurtlar kurumu nasıl iş yapıyosunuz bilmiyorum 2007 mezunuyum yeniden yapılandırmayla borçları taksitlendirdim ödüyorum size olan borcumu bitirmek için ugraşıyorum 2 aydır ödeme yapıyorumekranda bir şey gözükmüyo bilgi yok ben çalışan biriyim ama bunları yapacak memurunuz yoksa memurun alımında istekte bulununda aldıgınız faizlerle bari bir kaç ünversiteli daha işe girmiş olur devletin kurumunu milllete karşı aciz bırakmayın

#85 sibel,

katkı kredisini ödediğim halde ödenmiş görünmüyor.kyk yı arıyorum telefonları açan yok. sonuç almadan ödemelerime devam etmek istemiyorum .lütfen mesajları değerlendirip gerekli düzenlemeleri yapınız.

#86 özge,

KREDİ YURTLAR KURUMUNDA NEDEN TELEFONLARA BAKAN YOK. NEDEN SAATLERCE ARADIĞIM HALDE KİMSEYE ULAŞAMIYORUM. NE DAHİLİDEN BİRİ ÇIKIYOR NE DE OPERATÖR DİYE BİRİSİ VAR. YETKİLİLER LÜTFEN BU DURUMU DÜZELTSİN.

#87 esin,

en son yapılandırma planına göre borcumun tamamını 08/10/2009 tarihinde ödedim;fakat vergi dairesinden takip kağıdı geldi.Borcum var mı yok mu onuda göremiyorum .ne yapmam lazım?

#88 ayşe,

arkadaslar lütfen banada yardımcı olun yazın toplam 1600 odedım ogrenım kredısıne şu yeni aftan yararlanarak ama ödedıklerımın hıcbırı gozukmuyor.Bu ne demek lutfen banada yardımcı olun evraklarım elımde ama yook yenı aff sayfası sorgulama guzkuyor ama odemedı gozukuyor bu ne demek ben anlamadım.teşekkürler

#89 admin,

Muammer kardeşim, bak yorumlarda sevgi hanımın kırmızı yorumunu oku istersen. Şuan bir problem yaşanmaktaymış KYK içerisinde. O açıdan, ödemenizi yaptıysanız bir süre bekleyeceksiniz.

Zaten ödemenizi gösterir dekontlar elinizde olduğu sürece, kapınıza icra bile gelse o dekontları gösterirsiniz. Yani elinizde dekont varken kimse size birşey yapamaz. Zaten icralık olmadan önce kendi kayıtlarını ve Ziraat Bankası kayıtlarını iyice kontrol ederler.

Daha ayrıntılı bilgi almak için KYK telefonlarından bir şekilde yetkililere ulaşmanız gerekir ama ayda 1 kontrol edin bence. Sonuç olarak KYK borcunuzu ödemiş olduğunuz için için rahat olsun. Dekontlara gözünüz gibi bakın yeter...

#90 fethiye,

merhaba okuduğum 4 yıl boyunca burs aldım ama benim okulum 5 yıldı erken bitırdım 4.yılın sonunda temmuz,ağutos,üylül,ekım,kasım aylarında da para yattı ve bana 900 tl borç geldi normalde temmuz,ağustos,eylül aylarında o parayı almam gerekmıyormuydu 4 yıllık okul bitıren arkadaşlarım o 3 ay almışlardı bu durumda fazladan 3 ödemek zorunda kalıyorum yardımcı olursanız sevınırım

#91 esra,

öğrenim ve katkı kredi borcumu göremiyorum
sitede bugünlük mü bi sorun var yoksa yanlış yerde mi arıyorum

#92 muammer,

okurken aldığım kredi vardı benim..onun geri ödemeleri başladı bu ay yatırmam lazım ama hangi gün onu bilmiyorum onu bulmaya çalışıyorum bulamıyorum 3 aydan 3 aya yatırmam lazım mış bu ay başlaması lazım işte

#93 nil,

ben ögrenim kredi numaramıı kaybettımm nasıl ogrenıcem borcumuuu

#94 çiğdem,

ben 2008 mezunuyum bu yılda açıköğretimden devam ediyorum hala öğrenciyim bu ödeme tarihinde bi değişiklik yapmıyormu 2010 da ödeme planı başlatmışlar bilğilendirirseniz sevinirim

#95 ayse,

yazın öğrenım kredisi ödemesinin 1,6 milyarını yaptım su anda internette gözüküyor ama benım taahutname belgesını yanı af dan yararlanma belgesını göndermediğimi aöylüyor bu ne biçim iş hocam.yazın gönderdim.eğer göndermezsemde aftan yararlanamayacagımı yazmıs.Ben şimdi gönderdiğim belgeyi nerden bulurum?

#96 fırat,

merhaba
yeniden yaplandırdığım borcumun ödediğim taksitleri sorgulama ekranında gözükmüyor 15 gün yazıyor ama 3 ay geçti

yardımcı olursanız sevinirim

#97 filiz,

öğrenim kredisi no kaybettim ne yapabilirim

#98 ilyasus66,

benim kredi+katkı, eşimin kredi+katkı... anlayacağınız evlendiğimizde 13.000 tl devlete borçlu olarak evlendik. çok şükür aylık gelirimiz fena değil, borcun da yarısını bitirdik ama herşeye rağmen çektiğimiz sıkıntıyı anlatamam. nereden de aldık bu baş belası krediyi dedirttiler. bi daha okuyacak olsam asla almazdım. üniversiteye yeni giren arkadaşlara tavsiyem: çalışsınlar çabalasınlar kendi geçimlerini sağlasınlar. öğrenim kredisiymiş, katkı kredisiymiş, öğrenci kredi kartıymış, taksitmiş, borçmuş harçmış aman haaa.

#99 kyk geri ödeme,

KYK Kredisini kullanmak güzel de GERİ ÖDEMESİ biraz zor :)

#100 fatih,

katki kredisi borcumun olup olmadigini bilmiyorum ama okula giderken burs aliyordum acaba katki kredisi de bi cesit burs olarak mi gozukuyor cunku sorgulama ekraninda bana odenen katki kredisi miktari yaziyor bu benim borcum mu eger oyleyse nasil odeme yapacam cunku ben amerikada yasiyorum su anda eger borcum varsa odemek istiyorum

#101 admin,

fatih bey; katkı kredisi de ödemek zorunda olduğunuz bir borçtur. borç olmasaydı, borç sorgulaması yaptığınızda ekranda birşey çıkmaması gerekirdi. büyük ihtimal öğrenim kredisi için sorgulama yaptığınızda birşey çıkmıyor. çünkü genelde öğrenim burs olarak veriliyor. katkı kredisi ise borç olarak veriliyor. tabi katkı kredisini de burs olarak alanlar da yok değil. kimine de sadece katkı kredisi burs olarak çıkıyor. bu yüzden BORÇ SORGULAMA yaptığınızda bir miktar yazıyorsa bu borcunuzun olduğuna işarettir.

Bir de zaten borcu olanların adreslerine tebligat yapılıyor. mektup gönderiliyor yani borcunuz var ödeyiniz deniyor...

#102 latif,

Selam benim bi sorum olacak kredi katkı kredisi ve başbakanlık kredisine başvurdum sonuçlar açıklandığında hiçbiri çıkmadı neden olarak benim ücretli çalışmam gösteriliyor tlf açtım kyk ya ssk dan çalışmadığına dair bi belge çıkar dilekçeyle yolla dediler yolladım ocak 15 sonra internetten takip et dediler ama öğrenim katkı ve burs sorgulama linkini kaldırmışlar acaba nerden bakabilirim ben bulamadım çıkmışmi çıkmamışmi bilmiyorum şimdiden tsk..

#103 sancak,

arkadaşlar ben ilk taksitimi 1 ay geç yatırdım ama tabiki gecikme faiziyle birlikte bir sorun olur mu?

#104 erdal,

slm arkadaşlar bende kasım2009 dan beri üç taksit yatırdım . ödediğim veya kalan borcumla ilgili herhangi bişiye ulaşamadığım gibi 5917 sayılı yasaya göre borcunuzu yeniden yapılandırın gibi bir ibare çıkıyor. mail attım, telefonla derdimi anlatmaya çalıştım muhattap bulamadım. dekontları saklıyorum ama, ödemeye devam etmelimiyim bilmiyorum bilgisi olan varsa yardım etsin. ayrıca kyk ya bi sitemim var. koskoca devletin kurumu öğrencilerine hizmet verebilecek adam gibi bir site kuramadımı?

#105 admin,

sancak kardeş, 1ay geç yatırman sorun olmaz. zaten ne kadar geç yatırırsan yatır, sonuç olarak orada hesaplanmış cezalı faizli borca göre yatırdığın için icraya kalma durumunu ortadan kaldırmışsın. fakat borç ödeme tarihini 1 aydan fazla geçirmemeye çalış. süre çok uzarsa, icraya kalabilir.

#106 burcu,

öğrenim kredisi numaramı doğru girmeme rahmen öğrenim kredisi geri ödeme planını göeremiyorum.5917 sayılı yasa kapsamında borçlarınızı yeniden yapılandırdığınız için ödemenizi yeniden yapılandırma planına göre yapınız diye bir yazı çıkıyor ama ne yaptıysam sayfamı açamıyorum.ne yapmam gerek bilen varmı???

#107 fatos,

arkadaşlar çok zor durumdaım acil biriniz cevap versin lütfen! ben fırat üniversitesinde okuorum ve örgün öğretim. dönem harcını zamanında ödeyemedim 12 şubat 2010 tarihi sona ermiş!ve dolayısıyla dönem kaydı da yaptıramıorum acaba bu süreyi uzatırlar mı? bu konu hakkında yorumlarınızı değilde bilgilerinizi yazarsanız sevinirim!

#108 ilginc,

Butun yorumlari okudum en alttaki son cumleyide okuyunca vallahi gulmekten oldum. Bu konu hakkinda siy ne dusunuyorsunuy diyor ne dusunecem onca yorum yapilmis ama hepside soru birtane cevap yok ve millet yinede sormaya devam etmis :))

#109 hakkı boz,

Bu Kredi yurtlar kurumunu Allah a havale ediyorum. Daha önce eşimin hem katkı , hem de öğrenim kredi borcunu vergi dairesine ödemiştik. Yıllar geçti üzerinden , bu arada birkaç kez ev değiştirdik. Dolayısıyla makbuzları bulamıyorum. Şimdi her ikisine de gecikme faizleri ile beraber ödeme emri geldi. Aradığımızda söylenen şu: " İspatlayamazsanız ödemek zorundasınız". Yani 30-40 yıl bile geçse sakın olun makbuzları kaybetmeyin. Ben tekrar o parayı ödeyeceğim, ancak kesinlikle helal etmiyorum. Bu duruma sebep olan kim varsa hiçbirine hakkımı helal etmiyorum.

#110 tugba,

ARKDASLAR BENDE AFTAAN FAYDALANARAK ODEMEYE BASLADM ANCAK 6 GUNGECİKMELİ ODEDİĞİM İÇİN SOZLEŞMEMİ İPTAL ETTİLER VE TEK KALEMDE İSTİYORLAR TUM BORCU. ODEDİKLERİNİZ YANIYOR BİLGİNİZEEE

#111 serkan,

heryerde olduğu g,b, burdada saçmalayan insanlar var. o parayı ödüyceğini bildiğin halde şimdi niye ödemiyosun, herşeyi devletten bekleme gibi bi dünya yorum yazan arkadaşlar var. Bazı yorumlarınızı okudum. Ben türküm vede iyi bir milliyetci olduğumun altını çiziyimde yorumumu başka yönlere çekmesin kimse. O dönem paraya ihtiyaç vardı ama ailemde de beni okutucak para yoktu. başbakanlık bursuna başvurdum o kadar durumumuzun olmamasına rağmen bana çıkmadı ama doktor cocuklarına cıktı. bazı arkadaşlar 7 yerden 10 yerden burs aldılar ama bana bişey çıkmadı. mecburen buna başvurdum. iş bulunca alıyo diye söylentiler vardı. Ama bildiğiniz gibi bu ülkede iş bulmakta zor. Devlet hazinelerini km lerce parselliyenlerden hesap sorulmazken bankalardan bavul bavul poara alanlar dışarda dolaşırken devlet sana verdiği 40, 50tl lik parayı faizler bindirerek almaya çalışıyor, veya haciz gönderiyor. Burda herşeyi ülke edasıyla konuşmayalımda birazda millet edasıyla konuşalım. Devletin birinci önceliği vatandaşına eğitim, sağlık ve güvenlik güvencesi vermesidir. Vergilerde bu sebeplerden alınır. Ama sana verdiği 3 kuruş paranın haciz yollarıyla peşine düşmesi yakışmadı bu ülkeme... Saygılarınıza

#112 hamza,

Kardeşim, türkçe bilmeyenler lütfen forum sitelerine yorum yapmasınlar. Sonra rezil oluyorlar. Birde kendilerini milliyetçi olarak görüyorlar.

#113 bahattin,

Arkadaşlar ben 5917sayılı kanuna göre borcumu yeniden yapılandırdım ve 12 taksit halinde ödemeye başladım.Çalıştığım şirketten maaşımı geçikmeli aldığım için ikinci taksitimi zamanında yatıramadım ve taksitlendirmemi iptal ettiler. Daha sonraki taksitlerimi gününde ödedim. Taksitlendirmemi devam ettirmem için ne yapmam gerek bir önerisi yada bilgisi olan varmı?

#114 mikail,

arkadaslar.2001 yilinda mezun oldum.geri odeme yapmadim bugune kadar cesitli sebeblerden dolayi.yurt disinda calisiyorum.maasimin yattigi banka hesabima vergi dairesince el konmus.simdi kontrol ediyorum iyi odeme yapmam gerekiyor.su an itibari ile bu odemeyi taksitli hale getirmenin yolu varmidir.benim disimda 1.derece yakinim olaya mudahale etme sansi varmidir.bilgisi olan lutfen cvp yazsin.

selamlar

#115 özlem14,

merhaba arkadaşlar
kyk sitesine ulaşamıyorum.bi bilginiz varmı? birde katkı kredisi borçumun 2 taksidini ödedim 3. taksitin son günü 30 hazirandı ve ben 15 gün geçikmeli ödedim bi sorun olurmu?bankada faiz borç falan görünmüyo dedi normal taksidi yatırdım. ve sonuç ne olacak bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

#116 gülis,

kredi no larınız tc no girerek siteden ulaşabilirsiniz
yapılandırma yapıldığında topyekün ödemede o ayın içinde ödenmesi gerekmiyormuydu ben ekimin 20sinde ödedim fakat aylar sonra hala borçlu görünüyorum aradım 12 ekim sondu yapılandırmanız iptal oldu dediler böyle sorun yaşayan var mı ne yapmalıyız?

#117 buraq,

arkadaşlar kredilerin sonuçları nezamn açıklanıo tam olarak cok acıl ögrenmelıyım luftfen yardımcı olurmusunuz

#118 fundq,

kredi sonuçları ne zman açıklancak ya bilen yokmu

#119 ayse,

kredi okul başlanğıç tarihine yakın zamanda belli olur

#120 sema,

YA BEN BORCUMU ÖDEMEME RAĞMEN BANKADAN 1500 TL CİVARINDA HENÜZ BORCUMUN OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR NE YAPMAM GEREK...

#121 mert,

öğrenim kredi numarasını unuttum nasıol öğrenebilirim yardımcı olurmusunuz bılen soylesın rıca etıyorm

#122 kiraz,

YA BEN 2. SINIFA GEÇTİM KATKI KREDİSİNE BAŞVUDUM VE ÇIKTI. AMA ŞİMDİ İSTEMİYORUM.BU KATKI KREDİSİNİ ALMAMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYO LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar