Memurlara yıllık izin müjdesi

Memur olarak çalışanların var olan kanuna göre tatil günleri izinden sayılıyor. Dini ve milli bayramlarda memur olarak çalışanların k...

Memur olarak çalışanların var olan kanuna göre tatil günleri izinden sayılıyor. Dini ve milli bayramlarda memur olarak çalışanların kullanmış oldukları izinlerin senelik izinden sayılıp sayılmayacağı devamlı tartışılan bir konu. Memur temsilcileri konuyu bundan böyle ciddi bir biçimde gündemine aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurul toplantısında gündeme gelen memur olarak çalışanların izin zamanlarının Cumartesi Pazar, Dini ve Milli Bayramlar' a denk gelen günleri senelik izinden sayılmaması konusu Kamu Personeli Danışma Kurulu'na götürüldü. Kurul konuyu değerlendirip komisyonda görüşülmesine karar verip, yürürlüğe girmesi durumunda 2 milyon 450 bin memur daha çok izin kullanabilecek.

Ülkemizde Hangi Günler Resmi Tatil ?

Türkiye'de dini ve milli bayramların yanında son devirlerde yapılmış olan düzenlemelerle beraber ülkemiz için büyük öneme ve değere sahip olayların anılması için yeni resmi tatil günleri de eklendi. Resmi tatil günleri nelerdir?  Milli bayramlarımız olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı; Dini bayramlarımız olarak Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı resmi tatil kabul edilmekte. Bu bayramalar dışında var olan kanunda yürürlükte olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, ve 1 Ocak Yılbaşı da resmi tatil günlerimizden.

Memurlar Kaç Gün Senelik İzin Kullanabiliyor ?

 

Var olan kanunda memurlar, 1 seneden 10 seneye kadar olan memurlar 20, 10 yıllıktan fazla olan memurlar 30 gün senelik izin kullanabiliyor. Gündeme gelen düzenleme yasalaşırsa 1 haftalık (7 gün) senelik izne çıkan bir memur haftalık tatil günlerinin izin günlerinden sayılmaması ile beraber 9 gün izin kullanacak. Senelik izin zamanlarının yalnızca iş günlerinden ibaret olması memurlar aracılığıyla heyecanla bekleniyor.  Memur olarak çalışanların izin vakitlerinin uzamasının Ülke Turizmine de katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bağ-kur primleri neye göre hesaplanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar