Memur emeklilerin kazanımları nelerdir?

Memur, kamu ve kamu kuruluşlarında, devlet dairelerinde aylık maaş sistemiyle çalışanlardır. Memur olmanın getirdiği avantajlardan fa...

Memur, kamu ve kamu kuruluşlarında, devlet dairelerinde aylık maaş sistemiyle çalışanlardır. Memur olmanın getirdiği avantajlardan faydalanmaktadırlar. Memur emeklisi de kamu ve kamu kuruluşlarında, devlet dairelerinde emekli olana kadar yani emeklilik için gereken olan primi doldurana kadar çalışıp emekliliğe ayrılan kesimdir. Emekliler, memur emeklisi, Bağ-Kur emeklisi gibi ayrılarak değişik şekillerdedir.

memur emeklilerin kazanımları nelerdir e-sorgulama.com

Öğretmen, mühendis, doktor, akademisyen, hizmetli, albay, hemşire, şoför, imam, avukat, müsteşar memur sınıfına girmektedir. Bu mesleklere sahip memur olarak çalışanların çalışma hayatları boyunca maaşları her birinden farklıdır. Benzer biçimde bu memur olarak çalışanların zamlı aldıkları maaşlar da biri diğerinden değişiktir. Dolaylı olarak memur emeklilerin maaşları da biri birinden bütünüyle farklıdır ve emekliliklerine aldıkları zamlar da hayli farklıdır. Memur emeklilerin son dönem maaşları düzeltilmeye çalışılmaktadır. Memur emeklilere verilen zamlar da iyileştirmeye yönelik görünmektedir.

Emekli memur çalışanlara ikramiye ne zaman verilmektedir? Memur emeklilere ikramiye bayram gibi özel günlerin içerisinde verilir.

memur emeklilerin kazanımları nelerdir e-sorgulama.com

 

Türkiye'de takriben 408 bin memur emeklisi bulunuyor. 30 seneden fazla çalışan memur emeklilerin ikramiye hesaplamaları hakkında olan problem çözülmüştür. Buna yönelik olarak 100 TL ödeme yapılacak.

Memur emeklileri Memur-Sen çalışmalarından, düzenlemelerinden de pozitif yönde katkılar almaktadır.

2016 senesi memur emeklisi maaşı yüzde 19,1 niceliğinde artış göstermişti. Ek olarak toplu sözleşme ile de memur çalışanlara bir takım sosyal haklar getirilmişti.

memur emeklilerin kazanımları nelerdir e-sorgulama.com

Memur emeklisi 2017 maaşı ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı, yüzde 2.92 enflasyon farkı alacağı belirlendi. Memur emeklileri son zamsız maaşlarını Ramazan Bayramı öncesi almışlardı. İlk zamlı maaşlarını ise Temmuz 2017 tarihinde aldılar. Bu zamlara kadar asgari memur emeklisi maaşı bin 750 etrafında idi. Bu en düşük memur emeklisi maaşı yeni düzenlemedeki yeni farkla beraber bin 871 TL'ye yükseltildi. Yani yüzde 6.92 nispetinde bir artış yapıldı. Memur emeklileri bu zamlı maaşları Ocak 2018 tarihine kadar almaya devam edecek olup Ocak 2018'den başlayarak yeni zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar.

Memuriyet hayatında aralıksız olarak 10 senesi tamamlayan memurlar yeni düzenleme ile emeklilik için geri kalan vakti kendi istekleri istikametinde çalışmadan isteğe bağlı sigorta ile doldurmak suretiyle yaş şartını da sağladıkları zaman emekli olabilirler.

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Engellilerde sakatlarda gelir vergisi indirimi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar