Memur babaya yarım gün çalışma hakkı geliyor

Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı Geliyor !...

Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı Geliyor !

Son zamanlarda çalışma hayatı ile ilgili çokca düzenleme yapıldı. Bunların büyük bir kısmı kadın çalışan insanlara yönelik. Bunun esas nedeni de kadın istihdamını üst seviyelere çekerken, çocuk sayısını da yükseltmek. Devlet bilhassa genç nüfus ortalamasını düşürmemeye çalışıyor. İktisadi şartlar kadının da istihdama katılmasını mecburi kılıyor. Ama kadın çalışırken hele de çocuklar için bakım desteği de alamıyorsa çalışma hayatını bırakmak zorunda kalıyor. İşte bu noktada devlet duruma el attı ve kadıların çalışma hayatından çekilmemesini sağlamak için birçok kanun yürürlüğe konuldu. Bu kanunlardan hem SGK çerçevesinde çalışan kimseler aynı zamanda emekli sandığı çalışanları için eşit seviyede olması için çaba harcanıyor. Lakin hazırlanan bu kanunların bir kısmı SGK çalışanlarına sağlanmışken henüz Emekli Sandığı (memur) çalışanlarına sağlanmış değil. Bu konumuzda bütün çalışan kimseler adına eşitliği sağlamak için Bakanlar Kuruluna sunulan 'memur kimselere Yarı Zamanlı Çalışma'' yönetmeliğinden bahsedeceğiz.  

Yarım Çalışma Nedir ?

10.02.2016 tarihinde yayınlanan 6663 sayılı Kanun'la beraber doğum ve evlat edinme sonrası işçilere yeni haklar düzenlenmiştir. Bu hakların içerisinde kadınlara doğum izni sonundan başlayarak  yarım çalışma imkânı sağlanmıştı. Çocuğun ilkokul çağına geldiği aybaşına kadar yarım çalışma yapılabilmektedir. Bu hak yalnızca anneye değil babaya da tanınmıştır. İkisinden biri nispi çalışma talebinde bulunabilir. İşçi nispi süreli çalışırken isterse tam zamanlı çalışmaya dönebilmektedir.

 

Benzer şartlar 2016 senesinde memurlar için de hazırlanmıştı ama yürürlüğe girmemişti. Bahsi geçen haklar ile ilgili yönetmelik Bakanlar Kuruluna sunuldu. Düzenlemeye göre bu haktan yararlanacakların hizmet sınıfı, kadro unvanı, kurum ve teşkilata göre belirlenecek. Doğum sonrası analık izninin ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, 3 ve daha çok çocukta 6 ay süre ile süt izni verilmeksizin günlük çalışma süresinin yarısı kadar kullanılan iznin bitiminden sonra çocuğun okula başlamasına kadar olan zamanı kapsayacak.

Memur Babaların Yarım Çalışma Hakkı Var Mı?

Babalık izni bitince çocuğun ilkokula başlayacağı aybaşına kadar olan süreye kadar babalar da yarım zamanlı çalışabilecek. Böylece geliri yüksek olan eş çalışmaya devam edebileceği gibi, izin kullanmasının sıkıntılı olacağı kritik görevde olan eşlerden biri izin kullanamazsa diğeri bu haktan faydalanmış olacak.Yapılan başvuruların uygunluğuna amirler karar verecek. Bu haktan yararlanan memur haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışacak.

Yönetmeliğin Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeşil kart prim tutarları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar