Malullük aylığı nedir? kimler malullük maaşı alır?

4a,4b ve 4c çerçevesinde olan sigortalıların iş kazası nedeniyle veyahut yaptığı meslekten dolayı yakalandığı hastalığı nihayetinde a...

4a,4b ve 4c çerçevesinde olan sigortalıların iş kazası nedeniyle veyahut yaptığı meslekten dolayı yakalandığı hastalığı nihayetinde asgari %60 niceliğinde çalışma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulu aracılığıyla tespit edilir ise kimse malul sayılır.

malullük aylığı nedir kimler malullük maaşı alır e-sorgulama.com

Vazife Malulü Ne Demek?

Emekli Sandığı (4c) kapsamındaki sigortalıların görevleri esnasında yahut görevleri dışında bağlı oldukları idarecileri aracılığıyla görevlendirilmiş olması halinde, bir Kamu Kurumu'na ait bir işi yaparken yahut bağlı oldukları kendi kurumlarının menfaati için bir işi yaparken veya bağlı olduğu idarecileri aracılığıyla kendisine sağlanan bir araç ile işe gelişi ve gidişi sırasında oluşan bir kazada veyahut iş yerinde oluşan bir kazadan dolayı, çalışma gücünü kaybeden sigortalılara “Vazife Malulü” denir.

malullük aylığı nedir kimler malullük maaşı alır e-sorgulama.com

Malul Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malullük aylığı alabilmek için;

Malulün yüzde 60 niceliğinde çalışma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurumu yoluyla tespit edilmiş olması gerekir. Sigortalı aracılığıyla, sağlık hizmeti sunucularından alınan maluliyete dair raporlar, sigortalının malul sayılması için yeterince değildir.

 

Malullüğe neden olan hastalığın çalışmaya başlamadan önce değil, çalışma sonra oluşmuş olması gerekir.

Malulün, 10 sene sigortalı olma şartı ve toplamda 1800 gün ödenmiş sigorta priminin olması gerekir.

Malul başka biri aracılığıyla bakıma muhtaç ise 10 sene sigortalı olma şartı aranmayarak yalnızca 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması yeterlidir.

Malulün, sigortalı işinden maluliyeti nedeni ile ayrılması, görevine son vermesi durumunda,

Bir yerde çalışmayarak özgür olarak kendi adına çalışan kimselerin ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait bir prim borcunun olmaması gerekir.

Malulün, yazılı dilekçe ile kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekir.

malullük aylığı nedir kimler malullük maaşı alır e-sorgulama.com

Malullük Aylığı Ne Kadar 2017 Yılı Malullük Maaşı Nasıl Hesaplanır?

5510 sayılı Kanun Kapsamına göre; Malullük aylığı bağlanması için hak kazanan sigortalının senelik kazancının yüzde 60'ı hesaplanmak suretiyle, bu tutarın 1/12 'si niceliğinde maaş bağlanır.Sigortalı şahıs başka insanlar aracılığıyla bakıma muhtaç ise senelik maaşının yüzde 70'i hesaplanmak suretiyle, çıkan tutarın 1/12 'si niceliğinde malullük maaşı bağlanır.

61. maddenin son fıkrasına göre malullük maaşı artış göstermektedir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Emekli sandığı hizmet birleştirme dilekçesi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar