Lys sonuçları sorgulama

Lisans Yerleştirme Sınavı yani daha fazla bilinen ismi ile LYS, ÖSYM aracılığıyla yapılabilir. YGS’ den sonra yapılmış olan LYS ile ö...

Lisans Yerleştirme Sınavı yani daha fazla bilinen ismi ile LYS, ÖSYM aracılığıyla yapılabilir. YGS’ den sonra yapılmış olan LYS ile öğrenciler istedikleri üniversitelere yerleşebilmektedir. LYS, YGS’ ye göre daha alanlara yönelik bir sınavdır. YGS’ de ortak müfredattan soru sorulurken LYS’ de adayların ders gördükleri alanlara göre soru sorulmaktadır. Sınavlar değişik günlerde yapılmış olan değişik oturumlarla olduğundan dolayı öğrenciler istedikleri sınavlara girme hakkına sahiptir. YGS’ ye göre daha fazla bilgi gerektiren bir sınav olan LYS sınavında öğrenciler çoğunlukla süre sıkıntısı yaşamamaktadır.

LYS sonuçları sorgulama işlemi sınava girmiş öğrenciler ve velileri için büyük önem arz etmektedir. Çünkü öğrenciler lise hayatları boyunca verdikleri emeklerinin karşılığını almak için veliler de çocuklarının geleceği yönünden büyük ve heyecanlı bir bekleyiş içerisindedir. Benzer biçimde okullar içerisinde bünyesinde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin iyi yerler kazanması ve okullarının prestijinin artması yönünden LYS sonuçlarını önemli kabul edilen bir durumdur. LYS hakkında kısa bir bilgi vermek gerek duyulursa ilk başta LYS 5 ayrı oturumdan oluşur. Bunlar;

LYS 1 için Matematik, Geometri

LYS 2 için Fizik, Kimya, Biyoloji

LYS 3 için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).

LYS 4  için Tarih, Coğrafya(II), Felsefe

LYS 5 için Yabancı Dil

 

Bu oturumlardan kendi alanınız ile ilgili olanlarını seçip sınavlarına girebilirsiniz. Hepsine girme zorunluluğu yoktur. Ek olarak kendi alanınız dışarısındaki oturumlar için Başvurunuz yapabilme imkanına sahipsiniz. Başvuru yaptığınız her oturum için ayrı fiyat ödemeniz gerekir. LYS üniversite ve devamında iş hayatınız için önemli sayılabilecek bir adımdır. Konumuzun devamında sizlerle LYS sınav sonuçları sorgulama işlemi hakkında yapıyor olmanız gerekenleri paylaşacağız.

LYS Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

LYS sonuçları sorgulama işlemi için için her şeyden önce aşağı bölümdeki bağlantı sayfasına tıklamanız gerekir. Karşınıza gelen sayfada LYS sonuçları yazan seçeneğe tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında LYS sonuçları sorgulama için TC kimlik no nuzu ve aday şifre anahtarınızı girmeniz gerekmektedir.

lys sonuçları sorgulama e-sorgulama.com

Nihayetinde bilgilerimizi kontrol ettikten sonra ise “gönder” tuşuna tıklıyoruz. Bu adımları uyguladığınız durumda LYS sonuçları sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz. LYS sonuçlarınızı öğrendikten sonra LYS sonuçları nasıl değerlendirilir, sorusunu sorabilirsiniz. LYS sonuçlarında önemli olan sıralamanızdır. LYS puanınızdan çok sıralamanıza bakılarak yerleştirme yapılacağını bilmelisiniz.

LYS Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

LYS Sonuçları Hesaplama

LYS’ den sonra sürekli sorulan sorulardan biri de LYS sonuçları nasıl hesaplanacak, sorusudur. LYS sonuçları hesaplanma aşamasında hayli dikkatli davranılmaktadır. 2 kez kontrol edilmektedir. LYS sınav sonuçlarınızı tahmini olarak öğrenmek ister iseniz sonuçlar açıklanana kadar hesaplama yapabilme imkanına sahipsiniz.

LYS’ ye girmeniz sonrasında LYS sonuçlarınızı tahmini olarak internet ile hesaplayabilirsiniz. İnternet üstündeki bazı programlar aracılığıyla LYS sonuç hesaplamak mümkündür. LYS sonuçları açıklanana kadar tahmini bir puan yahut sıralamayı öğrenmek için LYS sonuç hesaplama aracını kullanabilirsiniz. LYS sonuçları hesaplamak için kullanılan program, sınavda cevaplandırdığınız sorulara göre düzenlenmiştir. Sınavda kaç doğru kaç yanlış cevap verdiğinizi ve boş bıraktığınız soruları hesaplama aracındaki ilgili kesimlere girerek LYS sınavındaki netlerinizi ve puanınızı hesaplayabilirsiniz. Hem de önceki seneye göre LYS sıralamanızı da görebilirsiniz. LYS sınav sonucu hesaplama aracı önceki yılın sınav sonuçlarına göre hesaplama yaptığı için hata payı vardır. Kesin olarak doğru sonuç vermeyeceğini bilerek hesaplamalarınızı yapmalısınız. LYS sonuç hesaplama aracı LYS sınav sonuçları açıklanana kadar size tahmini bir sonuç verecektir.

LYS Başvuru

LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı, ÖSYM aracılığıyla yapılmış olan iki oturumlu sınavdan ikinci oturumdur. LYS’ ye girebilmek için hepsinden önce YGS’ den barajı geçmiş olmak gerekir. YGS’ den 160 puan barajını geçen her öğrenci LYS’ ye girmeye hak kazanır. YGS’ de zamana karşı yarışan öğrencilerin tersine LYS az daha bilgiye yönelik bir sınavdır. LYS alan sınavı olarak değerlendirilmektedir. LYS sınavında öğrenciler alanlarına göre soru cevaplandırmaktadır. Örnek verilecek olursa, fen kısmı öğrencisi matematik, geometri ve fizik, kimya, biyoloji sınavlarından oluşan fen sınavına girmelidir. LYS sınavı 2 ayrı gün içinde yapılmaktadır.Örneğin matematik ve geometri kısımlarından oluşan sınav ilk oturum olarak yapılmaktadır. Fizik, kimya, biyoloji kısımlardan oluşan sınav ise ikinci oturum olarak yapılmaktadır. Aynı anda edebiyat, coğrafya sınavları da değişik gün içerisinde yapılabilir. Yabancı dil eğitimi alan öğrenciler için yabancı dil sınavı da değişik oturum olarak yapılabilir.

LYS başvurusu YGS’ den sonra yapılabilir. LYS için başvurular 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında ÖSYM internet sitesi üstünden yapılabilir. YGS’de de olduğu gibi yine başvuru tarihleri arasında ÖSYM internet sayfası üstünden başvuru yapılmalıdır. Daha sonra ise anlaşmalı bankalara sınav ücretleri yatırılmalıdır. Girdiğiniz oturumlara göre sınav ücretleri değişir.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan MEB sınav yeri sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar