KYK başvuru

KYK başvuru işlemi, Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK’nın dönemlik açılan yurtlarına giriş yapmak için yapılmış olan işlemdi...

 

KYK başvuru işlemi, Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK’nın dönemlik açılan yurtlarına giriş yapmak için yapılmış olan işlemdir. Kredi ve Yurtlar Kurumu, yüksek öğrenim yapan öğrencilere, kredi, burs ve yurt imkanı sağlayan kuruluştur. Şehir dışarısındaki bir üniversiteyi kazanmış üniversite öğrencisinin, gittiği şehirde kalacak yer ihtiyacı doğduğundan, KYK yurtlarına başvuracaktır. KYK yurtlarına başvurabilmek için de KYK Başvuru işleminin yapılmış olması gerekir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu tür başvuru işlemlerinin genel açıdan internet ile çevrimiçi yapılmasına olanak sağlar. Bu biçimde okullar açılmadan önce KYK başvuru işlemi ile yurt başvuruları yapılmaktadır ve sonuçlar yeni öğretim zamanı başlamadan kısa bir zaman önce açıklanır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt veyahut burs gibi yardımlarda bulunacağı öğrencileri seçerken belli kriterleri bulunmaktadır. Eğer Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla belirlenen bu koşulları sağlıyorsanız, siz de başvurunuz nihayetinde Kredi ve Yurtlar Kurumun’dan buna benzer yardımlar alabilirsiniz. Yazımızın sonrasında KYK sisteminden, KYK Başvurularının neler olduğundan, KYK başvurularının nasıl yapılacağından ayrıntılı bir biçimde bahsedeceğiz.

KYK başvuru işlemleri, internet üstünden yapılabilir. Kredi Yurtlar Kurumu KYK başvuru işlemlerini E Devlet aracılığıyla yaptırmaktadır. Normal zamanda bu işlemler daha önceleri Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kendi web sitesinden yapılmaktaydı. Lakin çok vatandaşlık işleminin E-Devlet üstüne taşınması ile beraber, KYK Başvuru işlemi de KYK nın resmi internet sitesinin yanında e devlet kapısı üstünden de yapılmaya başlanmıştır.

 

KYK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sayfamızın bu kısmında genellikle hem yurt aynı zamanda kredi/burs almak için KYK Başvuruları nasıl yapılmaktadır anlamış olacaksınız. KYK başvuru işlemlerini yapılma prosesi ile ilgili bazı önemli noktalar bulunur. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru yapacak öğrencilerin sıkıntıya girmemeleri için, bütün prosesi anlatan ve önemli noktaları belirten bir kılavuz yayınlamıştır. Konumuzun sonunda bulunabilen bağlantıya basarak bu kılavuza ulaşabilmektesiniz. Kılavuzu inceledikten sonra alelade sıkıntı yaratan bir nokta yoksa, KYK başvuru işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz. KYK Başvurusu için 2 yöntem bulunur.

Bu yöntemlerden ilki KYK resmi web sitesi aracılığıyla belirlenen tarihler içinde başvuru yapmaktır. İkincisi ise e devlet kapısı üstünden KYK Başvurusu yapmaktır. E-Devlet üstünden başvuru yapmak için, eğer daha önce almamışsanız, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Parolanızı almanız sonrasında, e devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet üstünden Kredi Yurtlar Kurumuna ait hizmetleri görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmetlerden yapmak istediğiniz işlemi seçiniz. Dilerseniz makalemizin sonunda verilen linke tıklamak suretiyle ilgili  KYK Başvuru sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra karşınıza aşağıda bulunan resimde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

kyk başvuru e-sorgulama.com

Bu ekranda “kimliğimi şimdi doğrula tuşuna tıkladıktan sonra yeni pencere açılacaktır. Açılan pencerede gereken yerlere T.C. kimliğin numarasını ve parolanızı girmeniz sonrasında, sisteme giriş tuşuna basınız. Sisteme girdiğiniz vakit karşınıza KYK başvuru ekranı çıkacaktır. Başvuru yapmaya başladığınızda, sizden türlü bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri noksansız bir biçimde girmeniz sonrasında, başvurunuzu onaylatıp tamamlamış olursunuz.

KYK Yurt Başvuru Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvuru Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

KYK Yurt Başvurusu

Sayfamızın ilk bölgesinde bahsetmiş olduğumuz üzere Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla sağlanmakta olan yardımlardan en bilinen olanı yurt imkanıdır. Üniversite bulunabilen her ilde KYK yurtları da bulunur. Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvurusu yapan adayların KYK Başvuruları değerlendirilirken ihtiyaç sahibi öğrenciler ön planda tutularak değerlendirme yapılmaktadır.

Bilhassa üniversite kaydını yeni yapmış olan adaylar için KYK yurtlarında barınma hakkına sahip olmak büyük önem taşımaktadır. KYK yurt başvuruları her sene üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından kısa bir zaman sonra gerçekleştirilir. Yurtlarda kalmaya hak kazanan öğrenciler e-Devlet kapısı üstünden yurt kayıtlarını tamamlayabilirler.

KYK Yurt Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumuna yurt başvurusunda bulunabilen öğrenciler sonuçların açıklanmasıyla beraber KYK resmi web sayfasından yurt başvurusu sonuçlarını görüntüleyebilirler. Yurt başvuru sonucunuzun açıklanmasıyla beraber 3 ihtimal ilgili olur. Bunlardan birincisi asil olarak yurt hakkını elde etmiş olmanızdır. Asil olarak yurt hakkı kazanan öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla belirlenen tarihler içinde yurt kayıtlarını yapmaları gerekir. Bu öğrenciler kayıt sırasında depozito ücretini de yatırmalıdırlar. Depozito ücretleri her il ayrıca il içerisinde yer alan her KYK yurdu için değişik olarak belirlenir. Bu değişiklik KYK yurtlarının özel ve genel yurt ayrımına tabi tutulmasından kaynaklanır.

İkinci ihtimal yedek olarak yurt hakkı kazanılması ihtimalidir. Yurt nihayetinde Yedek kazanmış olduğunu gören öğrenciler için her hafta pazartesi günün de tekrar yedek listeleri açıklanmaktadır. Açıklanan bu listeye göre KYK yurtlarını yedek olarak kazanmış adaylar sıra numaralarındaki ilerlemeye bağlı olarak boş kontenjan kalmayıncaya kadar yurtlara yerleştirilmeye devam edilirler. Yedek sıradan asil sıraya geçen öğrenci depozito ücretini yatırarak yurt kaydını yapabilir. üçüncü ve son ihtimal ise yurt başvuru sonuçlarının açıklanması ile yurtlarda kalmaya hak kazanamamış olmaktır. Bu halde aday vazgeçmemeli bir sonra ki öğretim zamanında başvurusunu tekrarlamalıdır.

KYK Yurt Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Burs Başvurusu

Kredi Yurtlar Kurumu her sene ihtiyacı olan binlerce üniversite öğrencisine karşılıksız burs ve geri ödemeli kredi vermektedir. KYK burs/kredi başvuruları her sene ekim kasım gibi aylarda yapılabilir. 2016-2017 öğretim senesi içerisinde KYK Başvurularının Ekim 2016 ile Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir.

KYK Burs Sorgulama

Yapılmış olan KYK burs/kredi başvurularının sonuçları ise aralık ayı içinde açıklanmaktadır. Açıklanan sonuçlar KYK resmi web sitesi aracılığıyla yayınlanmaktadır. Sonuçlar açıklandığı tarihte bazı kimlik bilgilerinizi kullanmak suretiyle sorgulama yapabilme imkanına sahipsiniz. Adaylar sonuçlara göre burs veyahut kredi kazanmış olabilirler. Burs ya da öğrenim kredisi kazananların e devlet sistemi aracılığıyla taahhütnameyi onaylamaları gerekir. Taahhütnameyi onaylamayan öğrencilerin kazanmış oldukları haklar geçerli olmaz.

kredi ya da burs kazanan öğrenciler belirlenmiş olan Ziraat bankasına ait şubeye başvuru yaparak bir çeşit evrakları imzalamaları şartıyla kartlarını teslim alabilirler. Son iki yıldır burs yahut öğrenim kredisi alan öğrencilere tahsis edilen kartlara aynı anda kredi kartı olarak da kullanabilmeleri amaçlı kredi kartı özelliği de eklenmiştir. Kredi kartı bölgesinde 500 TL limit bulunur. Ocak ayından başlayarak burs yahut kredi kazanan öğrencilerin hesabına paraları yatırılmaya başlanır. Öğrenciler aracılığıyla en fazla merak edilen konulardan biri de ekim kasım ve aralık ayına ait miktarların hesaplarına toplu olarak yatırılıp yatırılmayacağıdır. Böyle bir toplu ödeme bahsi geçen değildir. Burs yahut öğrenim kredileri Ocak ayından başlayarak öğrencinin mezun olacağı aya kadar her ay sürekli biçimde hesaplarına yatırılmaya başlanır. Geçtiğimiz 2016 senesi için 400 TL olarak belirlenen miktarın 2017 öğretim senesinde ne kadar olacağı ise belli değildir.

KYK Burs Başvurusu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

KYK Geri Ödeme

KYK Başvurusu nihayetinde öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler mezun olduktan 2 sene sonra almış oldukları kredileri geri ödemeye başlarlar. Kredi Yurtlar Kurumunun resmi web sitesi üzerinden borç sorgulaması yapılmış olması ve ücretin geri ödenmesi gerekir. KYK geri ödeme işlemi de aylık taksitler biçiminde belirlenir yani almış olduğunuz kredi toplamını tek seferde geri ödemeniz ilgili değildir.

KYK İletişim

Kredi Yurtlar Kurumuna bir soru sormak, şikayet yahut istekte bulunmak için kurumla mail,telefon ya da posta yoluyla iletişime geçmeniz mümkündür. Kredi Yurtlar Kurumu çalışma saatleri haftanın her günü  9.00 ve 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kurumla iletişime geçmek için belirtilmiş saatlerde çağrı merkezini arayabilirsiniz. KYK ile iletişime geçmek için aşağı kısımda verdiğimiz iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

KYK İletişim Bilgileri

ADRES : SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA

Santral No: 312 551 60 00

ÇAĞRI MERKEZİ : 444 19 61

FAX : 312 551 65

KYK Kullanım Klavuzu için TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Katkı kredisi borç sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

 • Milli Piyango Sonuçları Sorgulama >> çok sabırsızlanıyorum şuan elimde bilet öylece bekliyorum. bir an önce akşam olsun lütfen....
 • Kargo takip >> yurtiçi kargo'da paketim var ama ürün takip kodunu bilmiyorum. nasıl ulaşabilirim....
 • Zonguldak dergaz doğalgaz fatura sorgulama >> DERGAZ üyelik işlemlerimi tamamladım.ancak sisteme bir türlü giremiyorum.çok karışık....
 • Evkur borç sorgulama >> Merhaba, Evkura taksidim var ama internetten kalan borcumu öğrenemiyorum Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?...
 • Allianz bireysel emeklilik >> Bes hesabımın aylık dökümünü mail hesabımda bana dönmenizi istiyorum.İyi çalışmalar....
 • Kargo takip >> Genelde kargo almak ve göndermek benim için bir kabus gibi bir olaydı fakat web sayfanızı gördükten sonra kolay bir şekilde sorgula...
 • YGS sınav sonuçları sorgulama >> YGS/LYS sınav sisteminin değişerek TYT/AYT sınavlarına geçilmesi üzerine puan hesaplamalarında değişiklikler oldu zannediyorum ki. ...
 • Ssk e-bildirge >> ssk e bildirge sistem ile ilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler çok iyi olmuş ellerinize sağlık. bu gibi yararlı paylaşımlar...
 • Gelir Vergisi Hesaplama >> Gelir vergisi hesaplama yapılırken gelir vergisi oranları neden artıyor? Gelire göre oranların değiştiğini farkettim....
 • Kargo takip >> Eylül ayından beri yurtiçi kargo ile çalışıyorum.Çok başarılı göremedim kendilerini. Hele bir selfservice denen hizmetleri var, çok...
 • Kargo takip >> Mesela kargo firması gelmediği halde gelip bulamadık diyor, bunu şikayet ettiğimiz halde de bir cevap alamıyoruz. Bunun için ne yap...
 • Kargo takip >> Ne zaman internetten sipariş versem hep aras kargo bana denk geliyor buradaki şubesi de teslimatı yetiştiremiyor ertesi gün şubeye ...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler