KPSS sonuçları sorgulama

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani daha fazla bilinen ve kullanılan kısa ismi olarak KPSS adı üstünden de belli olduğu gibi kamu kuruml...

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani daha fazla bilinen ve kullanılan kısa ismi olarak KPSS adı üstünden de belli olduğu gibi kamu kurumlarına personel alımında insanların tabi tutulduğu bir değerlendirme sınavıdır. Bu sınav kamu personeli alımında uygulanmaktadır ve yalnızca bir alandan yapılmaz. KPSS sınavının uygulandığı alanlardan bahsedelim. Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,Ekonometri,İstatistik,Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler sınavlarından oluşan KPSS çok alandan adayları denemektedir. Müracaat edeceğiniz alana göre girmeniz gerekli olan sınavlar da değişir. Ama her bireyin girmesi gerekli olan sınavlar da bulunur. Ortak olarak girilmesi gerekli olan sınavlar Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarıdır. Bu alanlarda hazırlanan sınavlara bütün adayların girmesi gerekli tutulmuştur.

Personel adaylarına uygulanan KPSS adı ile bilinen bu sınav kamu kurumlarına göre kendi içerisinde değişiklik gösterir. Genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi ayrı alanlara ayrılmakta olup her kimse kendi ile ilgili alanların sınavına girmektedir. Böylece insanlar kendi alanı dışarısındaki bölgelere hazırlanmak yerine bu biçimde kendilerine münasip olan sınavlara girebiliyorlar. KPSS sonuçları sorgulama işlemi ile kimseler kamuda iş imkanı bulabilmek için girdikleri sınavın sonuçları öğrenebilmektedirler.

 

Aynı anda ne kadar net çıkardıklarını başarı sıralarını da görebilirler. KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yapıyor olmanız gerekenleri bilmiyor iseniz ve öğrenmek istiyor iseniz makalenin devamı sonrası sizlerle paylaşacağız.

KPSS ÖABT Sınav Sonuçları Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

KPSS Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

KPSS sonuçları sorgulama işlemi ÖSYM resmi sitesi hasebiyle anında ve güvenli bir biçimde yapılabilir. Bu işlem için öncelikle makalemizin nihayetinde vereceğimiz bağlantı sayfasına tıklayabilirsiniz. KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemi için açılacak sayfada hepsinden önce T.C. kimlik no nuzu giriniz.

Sonrasında sınava kayıt yaptırırken temin etmiş olduğunuz aday şifre anahtarınızı giriniz.

Nihayetinde bilgilerimizi kontrol ettikten sonra ise “Gönder” düğmesine tıklıyoruz.

Bu adımları doğru halde uyguladığınız durumda KPSS sınav sonuçları sorgulama işlemini yapmış olursunuz.

KPSS Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

KPSS Önlisans Sonuçları

KPSS sınavı kadrolara ayrılarak yapılabilir. KPSS sınavı A kadrosu, B kadrosu ve öğretmen adayları için olmak üzere 3 değişik kadroda yapılabilir.

KPSS B grubu yani ortaöğretim/Ön lisans başvuruları Temmuz ayında yapılabilir. Sınav ise Eylül ayının son haftasında uygulanmaktadır. KPSS ortaöğretim/ön lisans sınavı 2 senede bir olmak üzere tekrarlanmaktadır. KPSS sınavı ÖSYM aracılığıyla yapılmakta olur sonuçlar da ÖSYM aracılığıyla sınav sonucu tarihlerinde açıklanmaktadır. KPSS Önlisans sonuçlarına ulaşmak için sınav sonuçları açıklandığı tarihte ÖSYM resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. ÖSYM internet sitesi üstünden doğru sonuca ulaşabilmektesiniz.

 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan YDS sonuçları sorgulama adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar